Lahůdkové droždí – co to je, recepty, použití, kde koupit

Zdraví

Droždí, nenápadná houbová kultura, je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Díky své schopnosti kvasit dodává pečivu nadýchanou strukturu a příjemnou chuť. Co však droždí lahůdkové? Co to je a jak se používá v kuchyni?

Shrnutí obsahu

Lahůdkové droždí, nazývané také neaktivní kvasnice, je sušená forma kvasinek.

Na rozdíl od klasického pekařského droždí není lahůdkové droždí aktivní, tzn. nezpůsobuje kynutí těsta.

Má podobu jemných vloček a slano-oříškovou, sýrovou chuť s lehce umami podtónem.

Lahůdkové droždí se v kuchyni používá primárně pro dochucení pokrmů. Je ideální pro veganská a vegetariánská jídla a výrobu domácích sýrů.

Lahůdkové droždí, nazývané také nutriční droždí nebo neaktivní kvasnice, není na rozdíl od klasického pekařského droždí aktivní, tzn. nezpůsobuje kynutí těsta. K čemu se tedy využívá?

Co je lahůdkové droždí?

Pekařské droždí není totéž co droždí lahůdkové a mezi oběma druhy této kuchařské suroviny je propastný rozdíl. Pekařské droždí je nezbytnou ingrediencí potřebnou pro kynutí těsta a kváskového chleba a konzumovat ho samostatně se rovná čirému šílenství. Zejména s ohledem na chuťovou složku.

Naopak droždí pochoutkové (lahůdkové) je ke konzumaci z mnoha důvodů doporučované. Jak je to možné? V čem tkví tak markantní rozdíl? Co je lahůdkové droždí?

Za vším stojí kvasinky. Zatímco pro droždí pekárenské jsou kvasinky nezbytné, poněvadž jejich aktivita způsobuje kynutí, v případě droždí lahůdkového je kynutí nežádoucí. Oba druhy droždí vznikají ze stejného základu, liší se však způsob zpracování.

U droždí lahůdkového se kvasinky nechají několik dní množit, aby se vzápětí podrobily procesu sušení. Ten zpravidla nepřesahuje teplotu 45 stupňů Celsia. Sušením do podoby jemných vloček se v budoucím lahůdkovém droždí ničí kynoucí složky. Ke kynutí tudíž nedochází, respektive lahůdkové sušené droždí se pro potřeby kynutí stává bezpředmětným.

Teplota 45 stupňů je hraniční pro přípravu raw potravin. Lahůdkové droždí se tudíž může směle řadit mezi pomyslné trojvládí vegan, bio, raw.

Lahůdkové droždí má dlouhou historii. Používalo se již v starověkém Egyptě a Číně. V dnešní době je lahůdkové droždí oblíbené zejména mezi vegany a vegetariány jako náhražka sýra a dochucovadlo. Lahůdkové droždí je bohaté na bílkoviny, vitamíny skupiny B a minerální látky.

Lahůdkové droždí v sušené formě.

Využití lahůdkového droždí

K čemu je pochoutkové droždí dobré? Jaké je použití lahůdkového droždí? Používá se jako přísada do jídel, dochucovadlo či výživový doplněk. Jeho výrazná sladkokyselá příchuť, dalo by se říct i sýrovo-oříšková, dokáže obohatit saláty i pomazánky (směs droždí, tofu, bylinek, cibule, česneku, olivového oleje, atp.).

Pro vegany je lahůdkové droždí jakousi náhražkou sýra, obdobou vegan sýra. V kombinaci se solí a třeba i rozdrcenými semínky je lahůdkové droždí optimální formou „sýra na posypání“ celozrnných těstovin, salátů, rizota, či halušek. Ovšem s dávkováním opatrně. Lahůdkové droždí je dobrý sluha, avšak zlý pán. Je-li ho v pokrmu příliš, dokáže přebít ostatní chutě.

Výživové hodnoty lahůdkového droždí na:100 g
Bílkoviny50 g
Sacharidy 31 g
Tuky 6 g
KJ1110

Z lahůdkového droždí se dají vyrobit rozličné pokrmy, včetně placiček, karbanátků, hodí se báječně také k zahušťování polévek a omáček. Lahůdkové droždí na sebe váže vodu a omáčky jsou poté krémovější. Navíc lahůdkové droždí polévkám dodává lepší chuť, než klasické dohušťovadlo mouka.

Třeba hrachová polévka se dá výborně zahustit lahůdkovým droždím, případně lze použít i na její ozdobení.

Lidé trpící celiakií se lahůdkovému droždí nemusejí vyhýbat. Kromě varianty se sladem totiž existuje i bezlepková variace bez sladu. Obecně je lahůdkové droždí dobrou volbou nejen pro celiaky, kterým nedělá dobře gluten, neboli lepek, nýbrž pro všechny, jimž imponuje zdravá výživa a vegan strava.

Lahůdkové droždí je ideální na posypání různých pokrmů, ať už jsou to saláty nebo těstoviny.

Lahůdkové droždí – nutriční hodnoty

Co obsahuje lahůdkové droždí? Součástí lahůdkového droždí jsou kvalitní bílkoviny, pro vegany obzvláště důležité, dále stopové prvky v čele s chromem, který udržuje na uzdě hladinu krevního cukru, a zinkem, jehož dostatek má příznivý vliv na pokožku a imunitní buňky.

Dále minerální látky a vitamín B, jehož je lahůdkové droždí nejbohatším přírodním zdrojem. Lahůdkové droždí vřele uvítají vlasy i nehty, nervová soustava, metabolismus i imunita. Lahůdkové droždí nekyne, není aktivní, a proto nenarušuje střevní mikroflóru a nezpůsobuje nadýmání.

Vyrábí se i s příměsí vitamínu B12, který je přesně tím vitamínem, který potřebuje vegan. Podrobný přehled vegan potravin obohacených o vitamín B12 zde. Lahůdkové droždí nemusí přidělávat vrásky ani s ohledem na obávaný glutamát sodný. Do lahůdkového droždí není uměle přidáván, naopak ho obsahuje přirozeně, tudíž apriori se mu vyhýbat je bezdůvodné.

Lahůdkové droždí neobsahuje lepek a je vhodné pro vegany i vegetariány.

Kde koupit lahůdkové droždí?

Lahůdkové droždí lze sehnat v prodejnách zdravé výživy nebo v mnoha bezobalových obchodech. Jedno balení o 150 gramech vyjde na zhruba 53 korun. Je přesně tím, co jedí vegani.

Lahůdkové droždí – recepty na pomazánku

Pomazánku z lahůdkového droždí lze vyrobit velmi snadno. Recepty z lahůdkového droždí přibývají jako houby po dešti a vybrat si ten nejlepší závisí na chuťových preferencích každého strávníka. Variace budapešťské pomazánky z lahůdkového droždí následuje spolu s ingrediencemi:

  • 200 g tofu
  • 1 cibule
  • 3-4 stroužky česneku
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 50 ml sójové smetany
  • 1 lžíce sladké papriky
  • 1 lžíce lahůdkového droždí
  • sůl

Téměř každý recept začíná nakrájením ingrediencí. Ani tento případ nebude výjimkou. Nakrájenou cibuli a česnek je potřeba osmahnout na olivovém oleji, přidat papriku, zamíchat a nechat odstát.

Pokrájené tofu se smíchá se sójovou smetanou, do níž hospodyňka zakomponuje také osmahlou cibuli s česnekem a paprikou a dále lahůdkové droždí a sůl a rozmixuje. A pomazánka je hotová. Udělá dobrou službu i jako zdravá snídaně.

Vynikající ředkvičková pomazánka pomůže zahnat každý bacil. Je navíc velmi jednoduchá na přípravu.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang