Odborníci na výživu nedávno varovali před konzumací příliš velkého množství humusu. Přehánění s tímto dipem by mohlo vést ke zažívacím problémům, a vzhledem k tomu, že se hummus vyrábí z cizrny – luštěniny, jejíž rozklad chvíli trvá – by konzumace hummusu mohla u některých jedinců způsobit zánět zažívacího traktu. Ten se může projevovat silným nadýmáním, plynatostí, bolestmi žaludku, průjmem a/nebo zácpou.
Pozor na cizrnu
I když je zánět zažívacího traktu vážný problém, neexistuje žádný konkrétní důvod, proč se při chuti na svačinu hummusu vyhýbat. Stejná logika by diktovala, že samotná cizrna je mnohem škodlivější než hummus, který je ředěný citronovou šťávou, olejem a tahini.
Vláknina: dvousečná zbraň
Také příliš mnoho vlákniny může způsobit žaludeční potíže. Je to trochu ošemetné. Institut medicíny doporučuje dospělým konzumovat alespoň 14 gramů vlákniny na 1 000 kalorií jídla. Při normě 2 000 kalorií to znamená 28 gramů vlákniny denně.
Řešením není od humusu upustit úplně – stačí nesníst celou vaničku na jedno posezení a zvážit obsah vlákniny v ostatních potravinách, které si k humusu lze dopřát (celer a mrkvové tyčinky mají vysoký obsah vlákniny).
Výživa humusu
Navzdory varování je jedna porce humusu v rámci tolerance vlákniny. Standardní porce o objemu dvou lžic obsahuje pouze jeden až dva gramy vlákniny. Je to sice slušné množství, které přiblíží k dennímu cíli, avšak nezničí trávicí systém. Vše je o střídmosti. Když pomineme individuální citlivost na potraviny, cizrna a hummus jsou naprosto bezpečné.
Hummusová mánie
Vzhledem ke stále rostoucí oblibě hummusu je nepravděpodobné, že by spotřebitelé jeho konzumaci omezili. Hummus se dostal i mimo talíře s chlebem. Veganské mléčné koktejly na bázi hummusu a hummus jako dezert je nyní pevně v kurzu. Ať už cizrnu popíjíte, namáčíte, lžičkujete nebo roztíráte, je jasné, že hummus tu zůstane.