Veganské zelné placky nebo také zelňáky jsou chutným a zdravým způsobem, jak si vychutnat tuto na živiny bohatou zeleninu. Tyto placky jsou vyrobeny z jednoduchých ingrediencí, jako je zelí, mouka a veganské mléko, a představují skvělý způsob, jak získat denní dávku vitamínů a minerálů.
Výhody konzumace veganských zelných placek
Zelí je zelenina s neuvěřitelným obsahem živin. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Je také skvělým zdrojem antioxidantů, takže je skvělým doplňkem každého jídla.
Pravidelná konzumace zelí může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a dalších chronických chorob. Zelný placky jsou také skvělým způsobem, jak získat denní dávku bílkovin, a jsou vynikajícím zdrojem základních vitaminů a minerálů. Jsou ideální k snídani, obědu nebo večeři a můžete je podávat se zálivkou z octu balsamico.
Jak připravit zelné placky
Příprava zelných placek je jednoduchá. Začněte tím, že nakrouháte zelí a poté ho smícháte s ostatními ingrediencemi ve velké míse. Rozpalte nepřilnavou pánev na středním ohni a nalijte těsto po 1/4 šálku.
Pečte asi 2 minuty z každé strany nebo dozlatova. Podávejte s oblíbenými zálivkami a omáčkami.
Návrhy na servírování zelných placek
Zelňáky jsou neuvěřitelně univerzální a můžete je podávat s různými přílohami a omáčkami. Výborné jsou podávané s veganskou zakysanou smetanou, veganským sýrem, veganskou majonézou nebo humusem. Pro sladší verzi je můžete doplnit javorovým sirupem a nakrájenými banány nebo jablky.
Tipy pro přípravu dokonalých zelných placek
Pro dosažení nejlepších výsledků použijte na zelný placky čerstvé zelí. Aby byly placky lehké a nadýchané, dbejte na to, aby těsto nebylo příliš husté ani příliš řídké. Nakonec se ujistěte, že je pánev před nalitím těsta dobře vymazaná. Díky těmto jednoduchým tipům budete mít jistotu, že pokaždé připravíte dokonalé zelňáky.
Ať už se rozhodnete zelné placky připravit jakkoli, určitě budou chutným a výživným začátkem dne. Navíc jsou skvělým veganským jídlem, které se snadno připravuje a je chutné. Proč je tedy nevyzkoušet a nezjistit, co si o nich myslíte?
TIP: Připravte si další výborné pokrmy, jako je dýňové zelí a cuketové zelí!
Zelňáky – recept
Veganské zelné placky jsou skvělým způsobem, jak obohatit snídaňové nebo pozdní snídaně o nové chutě a výživné látky. Tyto placky jsou nejen chutné, ale také se snadno připravují a vyžadují jen několik jednoduchých ingrediencí.
Ingredience na zelňáky
- 1 šálek hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1/2 lžičky soli
- 2 lžíce veganského margarínu
- 1 šálek strouhaného zelí
- 1/2 šálku rostlinného mléka
- 1 lžička javorového sirupu
- 1 lžička veganské worcestrové omáčky
Postup na zelňáky
- Ve středně velké míse smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
- Do moučné směsi vmíchejte veganský margarín, dokud se nevytvoří drobivá struktura.
- V samostatné míse smíchejte zelí, nemléčné mléko, javorový sirup a veganskou worcestrovou omáčku.
- Postupně přidávejte mokrou směs do suché směsi a míchejte, dokud se vše nespojí.
- Rozpalte velkou pánev na středním ohni a lehce ji potřete veganským sprejem na vaření.
- Do pánve nakapejte lžíci zelného těsta a smažte, dokud okraje nezískají zlatohnědou barvu. Placku otočte a smažte na druhé straně, dokud není také zlatohnědá.
- Postup opakujte se zbývajícím těstem a mezi plackami přidejte ještě trochu veganského spreje na vaření.
- Zelné placky podávejte teplé s veganským máslem, nemléčným mlékem a javorovým sirupem.
Zelné placky v troubě – recept
Vychutnejte si zelné placky v troubě. Tento lahodný a zdravý recept se jistě stane oblíbeným v rodině. Je nejen veganský, ale také bezlepkový a bezmléčný, takže je vhodný pro všechny typy diet. Recept si můžete upravit podle vlastní chuti přidáním různých druhů zeleniny nebo koření.
Ingredience na zelné placky v troubě
- 1 šálek hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 1/4 lžičky soli
- 1/4 šálku veganského másla, rozpuštěného
- 1 šálek sójového mléka
- 2 lžíce agávového nektaru
- 2 šálky čerstvého špenátu, nasekané
Postup na zelné placky v troubě
- Předehřejte troubu na 177 °C.
- Ve středně velké míse prošlehejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl.
- V samostatné míse smíchejte rozpuštěné veganské máslo, sójové mléko a agávový nektar.
- Postupně přidávejte suché přísady k mokrým a míchejte, dokud se nespojí.
- Jemně vmíchejte nasekaný špenát.
- Vymažte 23 cm kulatou dortovou formu.
- Těsto nalijte do připravené formy a pečte 20-25 minut nebo dozlatova.
- Zelné placky v troubě podávejte s veganským máslem a agávovým nektarem.
Zelné placky z kysaného zelí – recept
Veganské recepty jsou stále populárnější jako alternativa k tradičním receptům. Tento recept na zelné placky z kysaného zelí je chutnou a zdravou variantou pro ty, kteří chtějí ze svého jídelníčku vyřadit živočišné produkty. Jejich příprava je rychlá a snadná, navíc jsou plné chuti.
Ingredience na zelné placky z kysaného zelí
- 1/2 hrnku kysaného zelí
- 1/4 šálku cibule nakrájené na kostičky
- 1/4 hrnku mouky
- 1/2 lžičky prášku do pečiva
- 1/4 lžičky soli
- 1/4 šálku výživného droždí
- 1/4 lžičky česnekového prášku
- 1/4 lžičky cibulového prášku
- 1/4 lžičky černého pepře
- 1 lžíce olivového oleje
Postup na zelné placky z kysaného zelí
- Ve středně velké míse smíchejte kysané zelí, cibuli, mouku, prášek do pečiva, sůl, výživné droždí, česnekový prášek, cibulový prášek a černý pepř, dokud se nespojí.
- Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte na středně vysoké teplotě olivový olej.
- Lžící přendejte směs kysaného zelí na pánev a rozprostřete ji do tenké vrstvy.
- Placky smažte asi 2 minuty z každé strany, nebo dokud nebudou zlatavě hnědé a propečené.
- Podávejte horké s oblíbenou veganskou přílohou, například veganským sýrem, veganskou zakysanou smetanou a kousky veganské slaniny.
Bramborové placky se zelím
Veganské bramborové placky se zelím jsou chutným, zdravým a vydatným jídlem, které jistě potěší každého u stolu. Kombinace brambor, zelí a koření vytváří chutný a výživný pokrm, který si můžete vychutnat k snídani, obědu nebo večeři.
Brambory jsou hlavní hvězdou tohoto pokrmu, a to z dobrého důvodu. Brambory jsou skvělým zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny a vitamínů a minerálů. Jsou také neuvěřitelně všestranné a lze je použít v různých receptech. Zelí dodává bramborám skvělou křupavost a další přísun vitamínů a minerálů. Kombinace těchto dvou ingrediencí vytváří vydatné, chutné a výživné jídlo.
Přípravu bramborových placek se zelím zahájíte rozdrobením brambor a zelí. Rozpalte pánev na středním plameni a přidejte trochu oleje. Přidejte brambory a smažte je, dokud nebudou zlatohnědé a křupavé. Přidejte zelí a smažte, dokud nezměkne. Přidejte sůl, pepř a oblíbené koření pro další chuť.
Jakmile jsou brambory a zelí uvařené, vytvarujte ze směsi malé placičky a osmažte je na pánvi dozlatova. Podávejte s oblíbeným veganským kořením, například veganskou zakysanou smetanou nebo veganskou majonézou.
Bramborové placky se zelím jsou skvělým způsobem, jak do svého jídelníčku přidat zdravé sacharidy a zeleninu. Skvěle doplní každé jídlo.
Bramborové placky se zelím – recept
Hledáte chutné jídlo, které se snadno připravuje? Nehledejte nic jiného než tyto bramborové placky se zelím. Tento pokrm je plný chuti a je ideální pro každý den v týdnu.
Ingredience na bramborové placky se zelím
- 2 šálky nastrouhaných brambor
- 1 šálek strouhaného zelí
- 1/4 hrnku hladké mouky
- 2 stroužky česneku, mleté
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžička soli
- 1/2 lžičky pepře
- 2 lžíce nasekané čerstvé petrželky
Postup na bramborové placky se zelím
- Ve velké míse smíchejte nastrouhané brambory, zelí, mouku, česnek, olivový olej, sůl a pepř.
- Promíchejte, dokud se zcela nespojí.
- Rozpalte velkou pánev na středním ohni a přidejte lžíci olivového oleje.
- Na pánev vhoďte kopečky bramborové směsi o velikosti polévkové lžíce a mírně je zploštěte.
- Vařte asi 5 minut, dokud placky nezískají zlatohnědou barvu.
- Placky obraťte a vařte další 3 minuty.
- Placky přendejte na talíř a ozdobte petrželkou.
- Bramborové placky se zelím podávejte s oblíbeným veganským kořením nebo jen tak.
Recepty ze zelí
Zelí je všestranná zelenina, která je při veganském vaření často opomíjena. Z této jednoduché a výživné zeleniny však lze připravit celou řadu chutných veganských receptů. Ze zelí lze připravit celou řadu jídel, od vydatných nákypů až po lehké saláty a předkrmy. Zde je několik nejlepších veganských receptů ze zelí, které jistě potěší vaše chuťové pohárky.
Zelná polévka
Tato vydatná a uklidňující polévka je plná chuti a je ideální pro chladný zimní večer. Začněte osmahnutím cibule, česneku a celeru na olivovém oleji. Přidejte zeleninový vývar a nakrájené zelí a vařte asi 20 minut.
Polévku dochuťte nakrájenými rajčaty, solí, pepřem a trochou veganské smetany. Podávejte s křupavým chlebem a získáte kompletní jídlo.
TIP: Pokud jste milovník polévek, můžete si připravit další zeleninové polévky!
Zelí a jablečný salát
Tento křupavý a osvěžující salát je skvělým způsobem, jak získat denní dávku zeleniny. Začněte kombinací krouhaného zelí, jablek nakrájených na kostičky a červené cibule nakrájené na tenké plátky.
Zálivku připravíte vyšleháním veganské majonézy, jablečného octa, cukru a soli. Salát přelijte zálivkou a promíchejte, dokud se vše rovnoměrně nepotáhne. Podávejte jako přílohu nebo přidejte vařenou veganskou klobásu pro vydatnější jídlo.
Veganské plněné zelné závitky
Tyto chutné zelné závitky jsou skvělým hlavním chodem pro večeři. Začněte tím, že uvaříte několik zelných listů a poté každý list naplníte směsí vařené hnědé rýže, nakrájené cibule a česneku.
Můžete také přidat různé kouzelné bylinky. Každý list srolujte a vložte do zapékací misky. Závitky přelijte rajčatovou omáčkou, veganským sýrem a posypte veganským parmazánem.
Pečte v troubě, dokud se sýr nerozpustí a nevytvoří bublinky. Podávejte s přílohou z veganské bramborové kaše a dušené zeleniny.
TIP: Vyzkoušejte také recept na nejlepší jarní závitky s různými druhy omáček!
Zelí a brambory na kari
Toto chutné kari je ideální pro veganský večer s kari. Začněte osmahnutím česneku, cibule a zázvoru ve velkém hrnci. Přidejte na kostičky nakrájené brambory, zelí a plechovku nakrájených rajčat.
Vařte asi 15 minut a poté přidejte kokosové mléko a různé druhy koření, například kmín, koriandr a kurkumu. Vařte dalších 10 minut, dokud se brambory a zelí nerozvaří. Podávejte s vařenou rýží basmati a trochou veganského jogurtu.
Veganský zelný salát
Dalším receptem, který využívá zelí, je veganská verze zelného salátu. Začněte tím, že nakrájíte červené a zelené zelí a přidáte je do mísy. Připravte zálivku z veganské majonézy, jablečného octa, dijonské hořčice a medu.
Dresink smíchejte se zelím a dochuťte solí a pepřem. Můžete také přidat trochu strouhané mrkve, na kostičky nakrájená jablka a sušené brusinky, abyste dodali salátu coleslaw extra sladký nádech.
Ať už hledáte uklidňující polévku, lehký salát nebo vydatný hlavní chod, zelí je dokonalým doplňkem každého jídla. Vyzkoušejte tyto recepty a vychutnejte si lahodnou chuť zelí.