Bramboráky jsou zkrátka tradičním receptem slovanských národů, které se vaří po generace. Objevují se pod několika názvy jako například cmunda, strouhanec nebo krompelák. Vše spojuje specifická vůně do zlatova opečených brambor s majoránkou a česnekem. Jaký je originální recept na vegan bramboráky a jakými ingrediencemi je oživit?
Bramborák s rostoucí oblíbeností rostlinné kuchyně je rozšířený nejen po slovanských národech, avšak také v Maďarsku a Lucembursku. Podává se teplý, nejčastěji se zelím a uzeným masem. Oblíbený je také veganský bramborák z cukety. Pokud pátráte po vhodném a snadném receptu na jednoduchý oběd bez masa, je bramborák skvělou volbou.
V Německu ho vaří i jako sladkou variantu. Z ingrediencí nepřidávají česnek a koření a v závěrečné fázi se bramborák potírá jablečným protlakem. Nápad na sladký bramborák se osvědčil i u našich dalších sousedů Poláků, kteří ho servírují se smetanou a cukrem.
Vegan bramborák – ingredience
Jaké ingredience jsou potřeba k výrobě vegan bramboráčků pro 3 osoby?
- 3 brambory (cca 500 g)
- 3 stroužky česneku
- celozrnná mouka
- sůl
- pepř
- kmín
- majoránka
- rostlinný olej
Známý a velmi oblíbený je také tzv. cukeťák. V receptu jsou brambory nahrazeny cuketou. K cuketě se dají přidat i další kousky zeleniny, které podpoří silnější chuť cukeťáků, jako je například celer nebo mrkev. Vegan cuketové bramboráky se chuťově připodobňují právě bramborákům díky přidání vhodného koření. Za vyzkoušení stojí několik variant receptů na cuketové placky.
TIP: Má-li člověk zahrádku, pěstuje si na ní cukety a chtěl by vyzkoušet zajímavé recepty, doporučujeme například cuketový tatarák nebo cuketový guláš. Recepty jsou chutné, levné a jednoduché.
Cuketové veganské špagety se dají připravit na mnoho způsobů. Výborné jsou vařené, pečené i smažené. Lze je podávat také v syrovém stavu se zeleninou.
Vegan cuketové placičky lze nakombinovat vedle tvrdé zeleniny s cizrnou. Ta se po změknutí a osušení rozmixuje a pak smíchá se zbylou směsí. Vznikne tak vegan cizrnový bramborák.
TIP: Cizrna je velmi prospěšná pro zdraví člověka. Kromě bramboráku lze připravit veganskou omeletu z cizrny.
Postup přípravy – originální recept vegan bramboráků
Příprava výroby bramboráků pro vegany není časově náročná. Doba přípravy je cca 30 minut.
- Brambory nejdříve oloupeme a nastrouháme. Dle chuti přidáme sůl a na cca 20 minut necháme brambory odpočinout.
- Jakmile brambory pustí vodu, slijeme ji. K bramborám přidáme česnek, celozrnnou mouku, majoránku, sůl a pepř a kmín. Směs by měla díky přidání mouky tvořit hustou hmotu.
- V poslední fázi se můžeme rozhodnout, jak budeme bramboráky vařit. Lze péct v troubě na pečícím papíře s rostlinným olejem při 230 °C cca 8 minut z každé strany nebo je vařit na pánvi. Na plechu nebo pánvi vytvoříme pomocí naběračky tenké placičky.
- Hotové bramboráky můžeme posypat vegan sýrem.
Aby nebyly vegan bramboráky nacucané olejem, po uvaření je dobré je vysušit ubrouskem, aby se přebytečný olej vsákl.
Čím naplnit vegan bramboráky?
Stejně jako klasické bramborové placky se dají jíst buď samostatně nebo jako příloha. Doplnit se dají zelím. Chce-li zkusit člověk něco nového, je na místě vyzkoušet rajčatovou omáčku s kousky uzeného tofu!
S ingrediencemi není třeba si lámat hlavu. Vše je snadno dostupné a finančně tolik nezatíží. Bude třeba:
- 1 plechovka pasírovaných rajčat
- uzené tofu (jedno balení)
- 1 ks cibule
- 4 ks žampionů
- 5 ks oliv
- sůl dle chuti
- pepř dle chuti
- rostlinný olej
Výroba začíná usmažením drobných kousků cibule na pánvi s olejem. Po změknutí přidáme plátky žampionů a uzené tofu. Směs po udělání tofu zalijeme protlakem z rajčat. Po cca 15 minutách směs osolíme a opepříme, nalijeme na bramboráky a naservírujeme s olivami.