Nejíst sýr a další mléčné výrobky bývá pro vegany mnohem větší výzva než nejíst maso. S rostoucím zájmem o veganský styl života přibývá i výrobců rostlinných variant sýrů. Často se prezentují jako plnohodnotná náhrada sýrů živočišných. Jak chutná vegan sýr? Kde koupit sýr pro vegany? Existuje plísňový sýr pro vegany? Jak na výrobu vegan sýrů?
Na trhu jsou v dnešní době k dostání veganské alternativy většiny potravin včetně vegan sýrů. K sehnání je dokonce plísňový sýr pro vegany a také český vegan sýr z lokální produkce. Sýry pro vegany jsou obvykle trochu dražší než živočišné sýry.
V některých případech obsahují sýry pro vegany velké množství aditiv, která nejsou zrovna synonymem pro zdravou výživu. Vegan sýry mají také nižší obsah bílkovin a větší podíl sacharidů a tuků. Je vhodné prostudovat složení konkrétních produktů anebo se pustit do vlastní výroby vegan sýrů, která není příliš složitá.
Složení vegan sýrů
Zatímco živočišné sýry jsou založeny na bázi mléka nebo smetany, sýry pro vegany obsahují místo mléka vodu, kokosový olej, škroby a aditiva. Často jsou ve složení umělá aromata, barviva a dochucovadla. Vedle aditiv obsahují některé veganské sýry poměrně dost tuku a soli a naopak minimum bílkovin.
Veganské sýry často obsahují tyto složky:
- modifikované škroby – problematický může být izolovaný škrob, který se složitě získává z celistvých plodin, má vyšší glykemický index, obsahuje velké množství kalorií a je nutričně nevyvážený
- vysoký obsah soli – některé alternativy rostlinných sýrů obsahují vyšší množství soli než sýry živočišné
- rafinované tuky – vysoce průmyslově zpracovaný kokosový olej je základem některých druhů vegan sýrů, je špatně stravitelný a neměl by být na každodenním jídelníčku
- aditiva – uměle dohání chuť sýrů pro vegany, jedná se o umělá aromata, karagenan, gumu guar, xanthan, kyselinu mléčnou, mléčnan sodný, glukono-delta-lakton, annato a další dochucovadla
Průmyslově zpracované veganské sýry, které mají dlouhé složení a velké množství aditiv, by se měly ve zdravém jídelníčku vyskytovat spíše jako příležitostný doplněk.
Zdravější varianta sýrů pro vegany
Čím méně průmyslově zpracovaných potravin, tím lépe. Také mezi vegan sýry lze najít zdravé varianty založené především na přírodních surovinách. Příkladem je český vegan sýr Kešu rýS vyráběný z kešu oříšků. Také veganské sýry Cheezly postavené na sójovém základu mají mnohem příznivější složení a neobsahují přídavná barviva a konzervanty.
Zdravých alternativ k živočišnému sýru na trhu přibývá, některé jsou zatím k dostání spíše na internetu než v kamenných prodejnách. S rostoucím zájmem o veganství se však zlepšuje i dostupnost a výběr veganských produktů včetně sýrů pro vegany.
Vegan sýry na českém trhu
Na českém trhu lze vybírat z několika tuzemských i zahraničních výrobců sýrů pro vegany a stále přibývají další. V současnosti jsou k sehnání tyto veganské sýry:
- Tavenýr – nejrozšířenější vegan sýr v ČR od slovenské značky Sojaprodukt
- Violife – jeden z nejstarších a nejznámějších výrobců rostlinných produktů, řecká firma dodává do 50 zemí světa
- Tudlee – česká značka rostlinných produktů pro vegany
- Cheezly – veganské sýry značky CountryLife dostupné v řadě příchutí
- Sheese – značka skotské firmy Bute Island Foods, jeden z největších výrobců veganských sýrů v UK
- Green Vie – kyperská firma vyrábějící rostlinné sýry v různých příchutích a druzích
- Wilmersburger – německá firma nabízející rostlinné sýry různých druhů a příchutí
- SimplyV – německá firma přímo zaměřená na veganské sýry a sýrové pomazánky
- Tofutti – velmi drahá značka vegan sýrů nabízí sýry pro vegany plátkové a roztíratelné
- Herr Berta Soyatoo – značka firmy Tofutown, která je průkopníkem v oblasti vege potravin
- Bedda – značka německé společnosti, která vyrábí inovativní veganské alternativy sýrů
- Kešu rýS – značka české firma Kytky k sežrání vyrábějící roztíratelné sýry z kešu oříšků
- Veganz – jedna z největších německých firem prodávající rostlinné výrobky
- Koliós – řecká firma s tradicí více než 70 let vyrábějící mléčné i nemléčné výrobky
Různé značky výrábí sýry pro vegany různých chutí a konzistencí. Každému může vyhovovat jiný vegan sýr, je tedy třeba zkoušet a najít pro sebe to pravé. Pro základní orientaci může pomoci hodnocení.
Hodnocení vegan sýrů
K nejchutnějším vegan sýrům, které mají navíc dobré složení a neobsahují velké množství aditiv patří značky Kešu Rýs a Cheezly. Kvalita potraviny se samozřejmě odráží na ceně a tak se tyto značky řadí k nejdražším na trhu.
Chuťově skvělé a velmi podobné živočišným sýrům jsou produkty Violife a Green Vie. Jejich složení je horší a počet aditiv vyšší.
Horší složení a umělou, nevýraznou či nakyslou chuť mají některé vegan sýry značek Kolios, Tudlee a Sheese.
Vegan sýr vhodný na strouhání se skvěle hodí do krémového dýňového rizota a je výbornou alternativou parmezánu.
Kde koupit sýr pro vegany?
Sýry pro vegany jsou dostupné v supermarketech jako je Billa, Penny, Lidl, Albert či Kaufland a specializovaných prodejnách zdravé výživy. Stále více se objevují také obchody zaměřené přímo na vegany a nabízející čistě rostlinnou veganskou stravu a jiné výrobky.
Veganské produkty jsou ve velké míře dostupné v internetových obchodech. Pokud je problém konkrétní potravinu sehnat v kamenných prodejnách, jistě se to podaří na některém z veganských českých e-shopů jako je například Veganstore.cz nebo Veganobchod.cz. Některé značky vegan sýrů nabízí i online supermarkety Rohlík, Košík.cz a iTesco.
Z kamenných prodejen stojí za zmínku obchod s potravinami World Vegan v centru Prahy v ulici Na Poříčí. Oblíbená je restaurace Vegan Life, kde se dá pořídit veganský sýr i jiné rostlinné pochutiny.
Plísňový sýr pro vegany
Novinka mezi sýry pro vegany přichází z českých rukou. Plísňový sýr pro vegany neboli vegmelín začala vyrábět Akexandra Šulcová. Autorka své sýry pojmenovala Alexýry. Vyrábí je z rozemletých kešu ořechů a speciálních kultur, které napomáhají fermentaci sýra přirozenou cestou a zrají několik dnů až týdnů. Fermentace je základní prvek, který Alexýry odlišuje od jiných vegan sýrů.
Alexýry se chuťově i vzhledově velmi podobají živočišným produktům. Neobsahují však žádnou živočišnou složku, tedy ani laktózu, která je častým alergenem.
Český vegan sýr
Kdo rád podporuje lokální produkci určitě ocení, že vegan sýry vyrábí i tuzemské firmy. Značka Tudlee se vyrábí v podhůří Šumavy, kromě vegan sýrů nabízí i další produkty pro vegany jako jsou dezerty a pomazánky. Výrobky firmy Tudlee lze použít v teplé i studené kuchyni, neobsahují lepek, sóju, laktózu, ani palmový olej nebo geneticky upravené suroviny.
Další ryze česká záležitost je Kešu rýS od značky Kytky k sežrání. Český vegan sýr Kešu rýS je vyroben převážně z kešu. Neobsahuje lepek, sóju, barviva, aromata a ani žádné konzervanty. Vyrábí se přírodní a prouzený, a také v příchutích chilli, kopr, provensál, sušené rajče a brusinka. Kešu rýSy jsou měkké a vhodné k namazání na chleba i do teplé kuchyně, vynikají výborným složením. Vedle kešu varábí firma Kytky k sežrání vegan sýry také z rýže a mandlí.
K českým produktům patří i zmíněné plísňové sýry pro vegany – Alexýry. Na Slovensku se vyrábí sójový sýr pro vegany Tavenýr.
Výroba vegan sýrů
Výroba vegan sýra nemusí být tak složitá, jak se na první pohled zdá. Existuje několik jednoduchých receptů a typů, jak na výrobu vegan sýrů. Velká výhoda spočívá v tom, že má člověk pod kontrolou všechny suroviny, které na výrobu vegan sýra použije.
Pro inspiraci k výrobě nejrůznějších vegan sýrů a chuťovek je skvělá kniha Super jednoduché veganské sýry od Janice Buckingham obsahující řadu tipů. K sehnání je v knihkupectvích jako například Knihy Dobrovský, Barvič a Novotný a také na českých e-shopech včetně Dobre-knihy.cz.
Vegan sýr z kešu oříšků
Kešu oříšky jsou ideální základ pro výrobu jemného a krémového sýra pro vegany. Důležitou ingrediencí vegan sýrů je i lahůdkové droždí, dodává výrobku příjemně sýrovou chuť.
Ingredience:
- 50 g kešu ořechů
- 1/3 šálku vody
- 5 lžic citronové šťávy
- 2 lžíce kokosového oleje
- 60 g sezamové pasty tahini
- 1/2 ks střední mrkve
- 2 a půl lžičky soli
- 1/2 lžičky granulovaného česneku
- 1 šálek vody
- 1 lžíce agaru v prášku
- 1/4 lžičky červené papriky
- 1/8 lžičky kajenského pepře
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1/4 šálku lahůdkového droždí
Postup:
Namočit kešu na hodinu do vody, slít a rozmixovat s 1/3 šálku vody, citronovou šťávou, kokosovým olejem, tahini, mrkví, solí, česnekem, paprikou, pepřem, lahůdkovým droždí a hořčicí. Rozmíchat agar s vodou a vařit za stálého míchání minutu, odstavit a nechat minutu odstát.
Přilít agar ke kešu směsi a rozmixovat, přesunout do olejem vymazané misky a nechat ztuhnout v lednici.
Vegan sýr ricotta z mandlí
Velice jednoduchá a na suroviny nenáročná obdoba oblíbeného italského sýra. Lze ochutit nejrůznějšími bylinkami a kořením. Skvěle se hodí k čerstvému pečivu a zelenině.
Ingredience:
- 2 šálky mandlí
- 1 šálek vody
- čerstvé bylinky podle chuti
Postup:
Namočit mandle na 5 hodin do vody, slít. Rozmixovat s šálkem čisté vody vysokou rychlostí tak, aby byla mandlová hmota hladká a bez kousků.
Na hlubší misku položit sítko a vystlat jemnou tkaninou, do tkaniny přelít rozmixovanou hmotu a nechat 8 hodin odkapávat. Přimíchat čerstvé bylinky.
Feta sýr pro vegany
Slaný sýr tvarohového typu původem z Řecka lze vcelku jednoduše připravit i pro vegany. Lze použít například do salátů.
Ingredience:
- 1/2 šálku sojového jogurtu
- 2 lžíce kokosové mouky
- 1 lžička citronové šťávy
- 1/2 lžičky bylinek dle chuti
Postup:
Vložit všechny ingredience do misky a dobře promíchat. Vyložit formu pečícím papírem a přendat do ní směs, nechat v mrazáku, dokud směs pořádně neztuhne.
Nakrájet téměř zmrzlou směs na kostky a uchovávat v mrazáku. Pár minut před konzumací vegan sýr vytáhnout a nechat rozmrznout.
Vegan sýr typu Brie
Také alternativu plísňového sýra pro vegany lze vyrobit doma. Ani v tomto případě není výroba vegan sýrů žádná velká věda.
Ingredience:
- 1 – 2 lžíce pšeničných klíčků
- 1,5 šálku vody
- 3 lžíce agarových vloček
- 1/2 šálku nasekaných kešu oříšků
- 1/2 šálku tofu
- 1/4 šálku lahůdkového droždí
- 1/4 šálku citronové šťávy
- 3 lžíce sezamové pasty tahini
- 1 lžička sušené cibule
- 1 lžička soli
- 1/4 lžičky granulovaného česneku
- 1/2 lžičky čerstvého kopru nebo koriandru
Postup:
Klíčky opéct lehce na oleji, přidat vodu a agar a přivést k varu, za stálého míchání vařit 5 – 10 minut, dokud se agar nerozpustí. Směs dobře rozmixovat do hladka, nalít do formy a nechat uležet přes noc v lednici.
Recepty se sýrem pro vegany
Vegan sýry se hodí do řady veganských receptů. Dobře roztékací sýry pro vegany jsou ideální na veganskou pizzu, lilkovou pizzu, nebo k zapečeným plněným lilkům.
Tvrdší vegan sýry se hodí nastrouhat do vegan tortilly, na zeleninové rizoto a na špagety nebo soba nudle. Jakýkoliv oblíbený sýr pak lze přidat i do bramborových placek. Základní recept sice obsahuje vajíčko, s trochou šikovnosti se však těsto obejde i bez něj.
Měkké a roztíratelné sýry pro vegany jsou výborné jako svačina s čerstvým pečivem a zeleninou anebo jako ingredience do veganských pomazánek. Další skvělé veganské pomazánky lze vyrobit z luštěnin, například z červené čočky a černé čočky.
Z cizrny se připravuje oblíbená pomazánka hummus, za ochutnání rozhodně stojí hummus z dýně hokaido nebo hummus s červenou řepou. Výborná veganská pomazánka se dá připravit také z uzeného tofu.