Podzim je již v plném proudu a nebude trvat dlouho, než i zima zaklepe na dveře. Jak si vylepšit blížící se pochmurné a studené dny? Vegan skořicové šneky zahřejí u srdce a potěší každého milovníka sladkého. Skořicové šneky pro vegany jsou nenáročné na ingredience a jednoduché na přípravu, zvládne je proto úplně každý.
Veganská strava neznamená přežívat na ovoci a zelenině. I vegani si mohou dopřát plnohodnotná jídla, u kterých si zároveň nenáročně procvičí své kuchařské schopnosti.
Vegan skořicové šneky jsou toho jasnou ukázkou. Tato pochoutka je známá také pod svými anglickými jmény cinnabon, cinnamon roll nebo cinnamon bun. V klasických a originálních receptech se v těstě vyskytují vajíčka, mléko a často také máslo.
To však není nic, s čím by si veganské recepty neporadily. Živočišné mléko je jednoduše nahraditelné rostlinným mlékem, máslo lze vyměnit za rostlinný tuk a vajíčka lze zcela vynechat či také nahradit.
Skořicové šneky pro vegany – ingredience
Ingredience lze ve veganských receptech zaměňovat, kombinovat či přidávat dle vlastních chutí a kuchařských zkušeností. Experimentátoři mají tedy volnou ruku, kdo se však rád drží přesného postupu, může následovat přesný seznam ingrediencí.
Jaké konkrétní ingredience jsou na vegan skořicové šneky potřeba?
- 200 ml mandlového mléka
- 250 g hladké mouky
- 20 g droždí
- 3 lžíce kokosového cukru
- 3 lžíce skořice
- 2 lžíce kokosového oleje
- špetka soli
Ingredience na polevu:
- 200 g moučkového cukru
- 3 lžíce vegan mléka
- 1 lžička vanilkového extraktu
Recept sice obsahuje mandlové mléko, rostlinných mlék je však celá řada. Využít se dá např. mléko ovesné, rýžové, kokosové či sójové. Mléka značky Alpro navíc často obsahují přidaný vitamín B12, který veganům často chybí.
Kokosový cukr lze zase zaměnit za různé sirupy. Nabízí se oblíbený javorový sirup, i ten lze však zaměnit např. za sirup z agáve. Skořice lze přidat více i méně – vše záleží na chuti a preferencích.
Recept na skořicové šneky – vegan šneky a jejich příprava
Recept na skořicové šneky se dá rozdělit do dvou hlavních částí. V první řadě je třeba vytvořit samotné těsto a poté je možné vrhnout se na přípravu polevy. Příprava vegan šneků začíná vytvořením kvásku.
Postup: Mouku nasypeme do misky spolu s cukrem a nadrobeným čerstvým droždím. Ohřejeme mléko, aby bylo lehce vlažné a přilijeme ke droždí. Rozmícháme a zaděláme na kvásek. Zhruba po 5 minutách mouku, cukr, kokosový olej, sůl a droždí zpracujeme do těsta.
Podle potřeby můžeme přidávat mouku či mléko. Těsto by ve finální podobě nemělo příliš lepit. Těsto poté vložíme do misky, přikryjeme utěrkou a necháme zhruba hodinu na teplém místě. Následně je čas vypracovat rolky.
Těsto vyválíme, zlehka potřeme kokosovým olejem a posypeme skořicí a cukrem. Zarolujeme a nakrájíme nožem nebo nití. Vegan šneky pečeme v troubě na 180 stupňů zhruba 25 minut. Dále je třeba připravit polevu na šneky.
Příprava polevy je velmi jednoduchá. Mléko ohřejeme na mírném plamenu, přidáme cukr a vanilkový extrakt a promícháme. Až směs zhoustne, můžeme jí přelít hotové rolky a nejlepší skořicové šneky jsou na světě.
Skořicové šneky je nejlepší podávat za tepla, případně je krátce ohřát v troubě nebo mikrovlnce. Skořicový šnek je možné podávat s horkou černou kávou nebo studeným mlékem. Nejlepší skořicové šneky a další podzimní recepty
Nejlepší skořicové šneky a další podzimní recepty
Vegan šneky bez pochyb patří mezi podzimní recepty. Skořice je totiž s tímto ročním obdobím neodmyslitelně spojená. Není to však jen toto koření, které si lidé s podzimem spojují. Jaké další pochoutky stojí za to vytvořit?
Polévky patří mezi oblíbené zahřívače a bojovníky proti studeným dnům. Mezi oblíbené patří silný zeleninový vývar, na který celá řada kuchařů a kuchařek nedá dopustit. Oblíbená česnečka zase postaví na nohy nejen po prohýřené noci, avšak také při chřipce a nachlazení.
Pro milovníky krémových polévek zde např. oblíbený houbový krém. Co dále zaručeně zahřeje je cokoliv pikantního. Je tak možné vyzkoušet např. thajskou rajčatovou polévku či veganskou gulášovou polévku s chilli.
Není nic jiného, co by vyzařovalo podzim více, než dýně. Dýně hokaido patří mezi nejoblíbenější druhy této zeleniny a obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, které vegani jistě ocení. Hokaido je všestrannou zeleninou, ze které je možné připravit téměř cokoliv.
Nabízí se např. dýňové hranolky, krémová dýňová polévka, dýňový hummus, dýňové rizoto nebo dokonce i dýňové máslo.
Co se hlavních chodů týče, podzim a zima jsou perfektním obdobím pro těžší jídla. Saláty a další zdravé večeře a obědy je tak možné vyměnit za pořádné veganské bramboráky nebo vegan halušky. Zahřát dokáže také horký čočkový dhál nebo čerstvě připravené samosy.