Rostlinné mléko – výroba, porovnání, hodnocení – které vybrat?

Veganské recepty

Pití rostlinných mlék je stále více populární. Rostlinná mléka sice mlékem vůbec nejsou, výroba rostlinného mléka spočívá v mixování vody a oříšků, luštěnin nebo obilovin. Jsou však skvělou alternativou k živočišnému mléku, a proto si vysloužily označení rostlinná mléka. Jak vypadá porovnání kravského a rostlinného mléka? Jaké mají rostlinná mléka hodnocení u spotřebitelů? Jak na domácí rostlinná mléka a jak vyrobit jogurt z rostlinného mléka?

Výroba rostlinného mléka sahá daleko do historie. Rostlinné sójové mléko má stejně jako tofu kořeny ve starověké Číně a v celé východní Asii se konzumuje již několik set let. V západním světě se však rostlinné sójové mléko i další rostlinná mléka prosadilo až v posledních desetiletích.

Rostlinné mléko je výbornou alternativou nejen pro alergiky.

Rostlinné nebo klasické mléko do kávy? Řada lidí dnes zvolí raději mléko rostlinné. Důvodem popularity pití rostlinných mlék je příklon ke zdravé stravě a veganství. Rostlinná mléka jsou nepostradatelnou součástí veganských receptů s oblibou je využívají také lidé s alergií na mléčnou bílkovinu. Rostlinné mléko je jednou z ingrediencí při vaření tradičního českého pokrmu, kterým je např. vegan svíčková omáčka, přidává se také do veganské varianty francouzské omáčky beurre blanc. Rostlinné mléko můžete přidat do zeleninových smoothie a chai tea latte.

TIP: Kromě mléka jsou v supermarketech k sehnání také rostlinné náhražky masa, které přibývají na pultech velkou rychlostí.

Na trhu je k dostání řada značek. Z porovnání ceny kravského a rostlinného mléka vychází rostlinné mléko dráž. Výroba rostlinného mléka však není žádný oříšek. Domácí rostlinná mléka vyjdou na zlomek ceny a výrobce pak přesně ví, co obsahují.

Rostlinná mléka a alergie

Jak jsou na tom rostlinná mléka a alergie? Častým důvodem k pití rostlinných mlék je alergie na mléčnou bílkovinu. Samotná rostlinná mléka však mohou obsahovat jiné alergeny.

Na rostlinná mléka by si měli dát pozor lidé, kteří mají alergii na ořechy. Některá rostlinná mléka jsou přímo ořechová, jiná mohou obsahovat stopy ořechů. Také sója je častým alergenem. Rostlinné sójové mléko tak není vhodné pro každého.

Druhy rostlinného mléka

Rostlinná mléka se prodávají tekutá v tetrapakových obalech anebo v instantní v prášku. Nejznámějším instantním nápojem je Zajíc od firmy Mogador, dobrý výběr instantních rostlinných mlék nabízí také firma Topnatur. V tetrapaku jsou nejčastěji k mání značky Provamel, Alpro, Alnatura, Joya a další. Některé veganské značky nabízejí rostlinná mléka ve skle.

Mandlové mléko je výrazně zásadité a pomáhá proti překyselení organizmu.

Nejběžnější druhy rostlinného mléka:

  • sójové rostlinné mléko
  • rýžové rostlinné mléko
  • mandlové rostlinné mléko
  • kokosové rostlinné mléko
  • ovesné rostlinné mléko
  • špaldové rostlinné mléko
  • pohankové mléko

Méně běžné druhy rostlinného mléka:

  • quinoa rostlinné mléko
  • lískooříškové rostlinné mléko
  • jáhelné rostlinné mléko
  • amarantové mléko
  • kešu rostlinné mléko
  • makové rostlinné mléko

Méně běžné druhy rostlinného mléka lze sehnat ve specializovaných prodejnách zdravé výživy nebo na internetu. Běžné supermarkety a drogerie je obvykle nenabízí.

Rostlinná mléka Joya od firmy Emco.cz lze pořídit za výhodné ceny, stačí se stát členem Emco Klubu. O dalších výhodách a slevách při nákupech nejen veganských potravin informuje portál slevove.cz.

Jak vyrobit rostlinné mléko

Výroba rostlinného mléka je jednodušší než by se mohlo zdát. A proč vyrábět domácí rostlinná mléka? Výrobou rostlinného mléka lze ušetřit a navíc ovlivnit jeho složení, chuť, sladkost i konzistenci.

Domácí rostlinná mléka lze také namíchat v různých kombinacích ořechů, obilovin, luštěnin a různých sladidel nebo jiných ochucovadel. Na zdravé oslazení je výborná stévie.

Vyrobit si domácí rostlinné mléko je zábava, která šetří peněženku.

K výrobě rostlinného mléka existují specializované přístroje (Vegan star, Soyabella či Veganza), nicméně dostatečně postačí mixér a vhodné sítko či plátno.

Jak vyrobit rostlinné mléko? Obecný postup je zalít 100 gramů obilnin, semínek či ořechů zhruba 0,7 – 1 litrem studené vody a nechat několik hodin namáčet. Tím dojde k uvolnění inhibitorů klíčení a štěpení složitějších látek na jednodušší a lépe stravitelné. Vodu je pak třeba vylít a doplnit čerstvou.

Čerstvé domácí rostlinné mléko vždy chutná lépe než kupované.

Namočený základ se dá do mixéru s malým množstvím vody a umixuje se na pastu – semínka se gravitací vrací rovnou na nože a celý postup je tak výrazně efektivnější. Zbytek vody je dobré přilít až na konci.

Pak zbývá směs přecedit přes sítko či plátno. Hutná část se hodí využít k zahuštění pomazánek, kaší, polévek nebo různých raw dezertů.

Zde jsou nejoblíbenější recepty na domácí rostlinná mléka.

Rostlinné sójové mléko

Ingredience:

  • 200 g sójových bobů
  • 4 l vody

Postup:

Sójové boby namočíme přes noc do 2 l vody. Ráno je propláchneme pod tekoucí vodou, dáme do hrnce s dvěma litry čerstvé vody, necháme projít varem a po vychladnutí rozmixujeme v mixéru. Pak je procedíme přes plátno.

Získáme sójové mléko a sójovou drť, kterou lze využít při přípravě pomazánek. Například do pomazánky z dýně hokaido anebo do pomazánky s uzeným tofu.

Díky obsahu bílkovin se sója a sójové výrobky hodí zařadit do stravy při posilování. Jak zhubnout na břiše a jak zeštíhlit stehna? Jak zhubnout rychle a snadno? Například používáním rýžového nebo sójového rostlinného mléka namísto kravského.

Rýžové raw mléko

Rýžové mléko je obvykle nasládlé. Sladkost je v různých variantách rýžového mléka způsobena díky přirozenému enzymatickému procesu, který štěpí sacharidy na cukry.

Ingredience:

  • 100 g natural rýže 
  • 1 l vody

Postup:

Rýži propláchneme a zalijeme litrem čerstvé studené vody a necháme 2 až 3 hodiny luhovat při pokojové teplotě. Poté pečlivě rozmixujeme a přecedíme přes sítko nebo plátno. Dochutíme dle libosti.

Ovesné mléko

Ingredience:

  • 120 g libovolných ovesných vloček (lze kombinovat různé druhy)
  • 200 ml vroucí vody
  • 1 l vody
  • sůl

Postup:

Vločky zalijeme 200 ml vroucí vody, přidáme špetku soli a dáme na 15 minut stranou. Poté scedíme a zbylou vodu vylijeme.

Vločky přemístíme do výkonného mixéru, přidáme další cca 1 litr vody a mixujeme 1,5–2 minuty dohladka. Pro konzistenci mléka bez kousíčků můžeme přecedit přes bavlněnou utěrku. Skladujeme maximálně 3–4 dny v lednici.

Mandlové mléko

Mandlové mléko je plné vitamínů a minerálů a jeho nasládlá ořechová chuť mile překvapí.

Ingredience:

  • 150 g mandlí
  • 1 l studené vody

Postup:

Mandle nasekáme nebo nahrubo rozmixujeme. Zalijeme litrem studené vody a necháme dvě až tři hodiny vyluhovat, občas promícháme sedlinu. Poté pečlivě rozmixujeme a přecedíme.

Mandlové mléko je díky zásaditosti výborným nápojem na překyselený organismus. K přednostem tohoto nápoje patří vysoký obsah vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku. Pokud použijeme oloupané mandle, můžeme drť dále využít třeba do kaše.

Mandlové mléko se skvěle hodí do veganských dezertů. Například do kakaového vegan dortíku nebo do malinové hrnkové buchty bez lepku.

Krémové čokoládovo mandlové mléko

Mandle a čokoláda jdou výborně dohromady. Toto rostlinné mléko zdravě uspokojí chuť na sladké.

Ingredience:

  • 1 a půl hrnku mandlí
  • 3 a půl až 4 hrnky filtrované vody
  • 1/4 hrnku fair trade kakaa nebo čokolády
  • 3 lžíce datlového sirupu
  • špetka himalájské soli

Postup:

Mandle přelijeme vařící vodou tak, aby byly zcela ponořené. Necháme alespoň hodinu odpočívat, pak vodu slijeme a mandle propláchneme čistou vodou. Vložíme do mixéru, přidáme špetku soli a zalijeme požadovaným množstvím filtrované vody.

Pár minut mixujeme a poté směs přelijeme do velké mísy zakryté plátnem nebo přecedíme pomocí jemného cedníku. Pokud je rostlinné mléko příliš husté, zředíme vodou. Zbytky mandliček určitě nevyhazujeme, upečeme si s nimi třeba brownies, skvěle nahradí část mouky.

V jiné míse prošleháme datlový sirup s kakaem nebo rozpustíme asi 100 gramů domácí či kvalitní hořké čokolády. Pak do sirupu s kakaem (rozpuštěné čokolády) přidáme asi třetinu vyrobeného mléka a dobře promícháme. Tuhle čokoládovou „omáčku“ přilijeme ke zbytku mléka a dobře promícháme.

Ochutnáme a podle libosti doladíme, přidáme více kakaa, vanilku, sůl nebo sladidlo. V lednici mléko vydrží několik dní, před použitím je třeba vždy dobře promíchat.

Lískooříškové mléko

Ingredience:

  • 100 g lískových oříšků
  • 1,2 l vody

Postup:

Oříšky namočíme přes noc, propláchneme a vsypeme do mixéru. Přidáme vodu a chvíli naplno mixujeme. Mléko přecedíme přes plátýnko a skladujeme v lednici. Nejlepší je ho spotřebovat ještě ten den. Do druhého dne většinou oříškové rostlinné mléko nevydrží.

Oříškovou směs necháme volně proschnout na slunci, doma nebo v sušičce a dostaneme lískovou mouku, která je výborná do ořechových koleček a dalších dezertů.

Kokosové mléko

Kokosové mléko je nepostradatelná ingredience v asijské kuchyni.

Ingredience:

  • 160 g kvalitního strouhaného kokosu
  • 720 – 960 ml filtrované vody (pro hustší mléko se používá méně vody)
  • špetka himalájské soli

Postup:

Kokos zalijeme převařenou vodou a necháme hodinku odstát. Přidáme špetku soli a mixujeme asi 2 minuty, dokud z kokosu nebudou opravdu malinké kousíčky.

Směs přelijeme přes plátno do velké mísy a propasírujeme nebo přecedíme pomocí jemného cedníku. Pokud je rostlinné mléko příliš husté, zředíme vodou.

Rozmixovanou dužninu rozhodně nevyhazujeme. Skvěle se hodí na přípravu smoothie, výrobu čokolády nebo müsli a čokoládových energy tyčinek. Kokosové mléko i dužinu využijeme třeba při přípravě meruňkového raw dortu s kokosovým krémem.

Konopné mléko

Ingredience:

  • 1 menší hrnek neloupaných konopných semínek 
  • voda

Postup:

Konopná semínka zalijeme ve větší nádobě vodou a necháme přes noc nabobtnat. Poté vodu vylejeme a přidáme čerstvou v poměru 1:3 (semínka/voda) a rozmixujeme na jemné mléko.

Konopné mléko je konzerva vitamínů a minerálů pro vegany. Obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, má výborný poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, obsahuje spoustu minerálů (hořčík, železo, fosfor, draslík, vápník a další) a vitaminů (A, B, E). Ve veganské stravě by nemělo chybět.

Makové mléko

Ingredience:

  • 150 g nemletého máku
  • 1 l vody

Postup:

Namletý mák zalijeme vodou a necháme 2 až 3 hodiny luhovat při pokojové teplotě. Směs pečlivě rozmixujeme a přecedíme přes sítko nebo plátno. Makové mléko je podobně jako mléko mandlové výrazně zásadité a mák má vysoký obsah vápníku.

Jogurt z rostlinného mléka

Jak vyrobit jogurt z rostlinného mléka? Způsobů existuje celá řada. Záleží na druhu rostlinného mléka, ze kterého se jogurt připraví a samozřejmě na dalších ingrediencích a dochucovadlech.

Výroba jogurtu z rostlinného mléka je trochu složitější, výsledek však stojí za to.

Jogurt z rostlinného mléka je běžně k sehnání v supermarketech a prodejnách zdravé výživy. Stejně jako domácí rostlinná mléka lze jogurt z rostlinného mléka vyrobit v domácích podmínkách.

Velmi oblíbený je kokosový jogurt z rostlinného mléka. Hodí se jako zdravá snídaně i jako lehká zdravá večeře.

Kokosový jogurt z rostlinného mléka

Ingredience:

  • 1 l rostlinného mléka
  • 1/2 hrnku natural kešu oříšků
  • 1 plechovka kokosového mléka
  • 3 lžíce bílého rostlinného jogurtu s jogurtovou kulturou

Postup:

Kokosové mléko dáme na 24 h do lednice, kešu namočíme na 1 – 2 h. Na spodní straně plechovky kokosového mléka uděláme nožem dva otvory a vylijeme vodu. Otevřeme konzervu a ztuhlou kokosovou smetanu přendáme do mixéru. Přidáme kešu oříšky a trochu mléka a rozmixujte dohladka aby v jogurtu nebyly hrudky. 

Směs společně se zbytkem mléka vlijeme do hrnce a na mírném plamenu přivedeme k bodu varu. Necháme velmi slabě vařit a často mícháme, aby se mléko nepřipálilo. Necháme zredukovat na 4/5 původního obsahu (20 – 40 minut). Čím hustší směs bude, tím hustší bude výsledný jogurt.

Stáhneme z ohně a necháme ochladit. Když je teplota kolem 40 stupňů, přidáme tři vrchovaté lžíce rostlinného jogurtu a dobře prošleháme metličkou. Přelijeme do vhodné nádoby, zabalíme do ručníku a dáme na teplé místo. Teplota by neměla klesnout pod 35 stupňů. Můžeme použít i troubu.

Jogurt necháme kysat cca 8 hodin. Po osmi hodinách je jogurt klasicky kyselý. Poté už jen přendáme jogurt do čistých připravených skleniček a dáme vychladit do lednice. Jogurt během chladnutí ještě trochu zhoustne. Takto připravený jogurt vydrží v ledničce až týden.

Je dobré nechat jednu porci pro přípravu další várky jogurtu.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang