Mandlové mléko je lahodnou nemléčnou alternativou kravského mléka. Vyrábí se z mletých mandlí a vody. Přirozeně neobsahuje laktózu, takže je ideální volbou pro osoby s intolerancí laktózy nebo vegany. Mandlové mléko má také výrazně nižší obsah kalorií než kravské mléko a je dobrým zdrojem základních vitaminů a minerálů.
V tomto článku se kromě mandlového mléka podíváme i na ostatní druhy rostlinných mlék, recepty jak je připravit a jak zužitkovat zbytky ořechů při přípravě těchto mlék.
Mandlové mléko je obvykle obohaceno o vitaminy a minerály, včetně vitaminu D, vápníku a vitaminu B12. Díky tomu je výživnou alternativou kravského mléka pro lidi, kteří nekonzumují živočišné produkty.
Mandlové mléko také obsahuje zdravé tuky, včetně omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou spojovány s řadou zdraví prospěšných látek.
Mandlové mléko je ideálním přídavkem do koktejlů, cereálií a pečiva. Je také skvělým základem pro krémové polévky, omáčky a další recepty. Mandlové mléko si můžete snadno vyrobit i doma. Potřebujete pouze mandle, vodu a mixér.
Veganské mléko – rostlinné mléko
Rostlinná mléka se vyrábí z různých zdrojů, například z ořechů, ovsa, sóji, rýže, kokosu a konopí. Tady je například recept na makové mléko nebo domácí kokosové mléko.
V dnešní době jsou k dostání v obchodech s potravinami, případně se zdravou výživou a dělají se i v různých příchutích, včetně neslazeného, vanilkového a čokoládového.
Lze je použít v mnoha receptech, které vyžadují kravské mléko, jako jsou smoothies, recepty na ovesné kaše, bulgur na sladko, domácí vaječný likér a dokonce i pečivo. Rostlinné mléko lze použít také k výrobě rostlinných sýrů, jogurtů a zmrzliny. Přidat ho můžete při přípravě čaje maté.
Kromě koupě v obchodech si můžete rostlinné mléko připravit i doma. Postup je většinou podobný, kdy nejprve ořechy namočíte na několik hodin do vody, poté je scedíte a v mixéru rozmixujete s čistou vodou. Výslednou směs pak přecedíte přes jemné plátýnko a můžete servírovat nebo použít v dalším receptu.
Recept na ovesné mléko
Není třeba kupovat ovesné mléko v obchodě, když si můžete vyrobit vlastní doma. Krémové a hladké mléko je ideální do kávy, na pečení nebo do cereálií.
Ingredience na ovesné mléko
- 1/2 hrnku celých ovesných vloček
- 3 hrnky vody
- 2 lžičky javorového sirupu
- ½ lžičky vanilkového extraktu
- ⅛ lžička mořské soli
Recept na ovesné mléko – postup
- Smíchejte ovesné vločky, vodu, javorový sirup, vanilku a sůl v mixéru a mixujte dohladka.
- Nad velkou mísu umístěte jemné sítko a nechte vykapat, aniž byste směs příliš ždímali. Vytvoříte tak krémovější strukturu, která nebude zrnitá ani mazlavá.
- Podle chuti přidejte více javorového sirupu. Přes noc zchlaďte. Pokud chcete ovesné mléko vypít hned, přidejte kostky ledu – jeho chuť je nejlepší, když je dobře vychlazené.
Výroba domácího mandlového mléka Alpro
Jednou z nejznámějších a nejkupovanějších značek je rostlinné mléko Alpro, které má v nabídce nápoje z pražených mandlí i bez přídavku dalších sladidel.
S naším receptem na domácí mandlové mléko Alpro si můžete připravit mléko, které chutná ještě lépe než to kupované. Z následujícího množství surovin získáte asi 2 hrnky mléka. V případě potřeby množství navyšte.
Ingredience na výrobu domácího mandlového mléka
- 1 hrnek syrových mandlí, nejlépe bio
- 2 hrnky vody, plus další na namáčení
- Volitelně sladidla jako med, cukr, agávový sirup nebo javorový sirup
Domácí mandlové mléko – postup
- Vložte mandle do mísy a zalijte je takovým množstvím vody, aby byly potopené alespoň 3 cm. Jak budou vstřebávat vodu, nabobtnají.
- Nechte je stát na kuchyňské lince přikryté utěrkou přes noc nebo je uložte do chladničky až na 2 dny. Čím déle budou mandle namočené, tím krémovější bude mandlové mléko.
- Mandle slijte a důkladně je opláchněte pod tekoucí studenou vodou. V tuto chvíli by měly být mandle po zmáčknutí trochu vláčné.
- Vodu z namáčení je lepší vyhodit, protože obsahuje kyselinu fytovou, která brání tělu vstřebávat živiny.
- Vložte mandle do mixéru nebo kuchyňského robotu vybaveného nástavcem s noži a zalijte je 2 hrnky vody.
- Mixujte při nejvyšší rychlosti po dobu 2 minut. Několikrát mixérem pulzujte, aby se mandle rozpadly, a poté mixujte nepřetržitě po dobu 2 minut. Mandle by měly být rozdrcené na velmi jemnou moučku a voda by měla být bílá a neprůhledná.
- Pokud používáte kuchyňský robot, zpracovávejte mandle celkem 4 minuty, přičemž v polovině procesu udělejte přestávku a seškrábněte je ze stran.
- Vyložte jemné sítko plátýnkem a umístěte ho nad odměrku. Do sítka nalijte mandlovou směs a plátýnko utáhněte. Čistýma rukama stlačujte a mačkejte, abyste získali co nejvíce mandlového mléka. Měli byste získat asi 2 hrnky.
- Podle chuti dochuťte sirupem, případně nechte jen tak.
Domácí mandlová mouka
Při výrobě mandlového mléka vám zbyde mandlová moučka, kterou rozhodně nevyhazujte. Zbytky mandlové moučky můžete přidat do ovesné kaše, smoothies a muffinů.
Můžete ji také rozprostřít na plech a péct v nízké troubě, dokud nebude zcela suchá (2 až 3 hodiny). Suchou mandlovou moučku lze uchovávat několik měsíců ve zmrazeném stavu a použít ji do pečiva.
Pokud byste si chtěli připravit domácí mandlovou mouku bez přípravy mléka, je to ještě jednodušší. Vezměte loupané nepražené mandle, dejte do výkonného mixéru a rozmixujte na mouku.
Průběžně kontrolujte, když budete mixovat moc dlouho, z mouky se začne stávat mandlové máslo, kterému se budeme věnovat níže.
Takto hotovou mandlovou mouku je dobré ještě prosít přes jemné sítko, abyste získali opravdu hladkou mouku, kterou použijte při pečení. Vyzkoušejte třeba domácí vafle nebo některý z těchto receptů z mandlové mouky.
Recept na mandlové máslo
Jak už bylo řečeno, pokud budete mandle mixovat dostatečně dlouho ve výkonném mixéru, začne se z něj stávat mandlové máslo.
Ingredience na mandlové máslo
- 3 hrnky syrových mandlí
- ¼ lžičky soli
- Volitelně: mletá skořice, vanilkový extrakt, javorový sirup
Recept na mandlové máslo – postup
- Předehřejte troubu na 170 °C. Rozložte mandle na velký plech s okrajem a opékejte je 10 minut, v polovině je promíchejte.
- Mandle nechte vychladnout, dokud nejsou jen teplé (ne horké), asi 10 minut.
- Přeneste mandle do vysokorychlostního mixéru nebo kuchyňského robotu. Mixujte, dokud nevznikne krémová konzistence, a podle potřeby přerušujte mixování a seškrabujte ze stran. Budete si myslet, že se to nikdy nerozmixuje, ale buďte trpěliví.
- Mandle se z hrudek připomínajících mouku stanou kuličkou, která se opírá o stěny kuchyňského robotu (neustále ji seškrabujte po stranách a rozbíjejte ji), a nakonec se změní ve svěží krémovou hmotu.
- Pokud se směs v průběhu procesu zahřeje, přestaňte a nechte ji několik minut vychladnout.
- Jakmile je mandlové máslo velmi hladké a krémové (ne dříve!), můžete do něj vmíchat libovolné přísady. Mixujte, dokud nejsou přísady rovnoměrně rozptýlené.
- Mandlové máslo nechte vychladnout na pokojovou teplotu, pak směs přelijte do zavařovací sklenice a zašroubujte víčko.
- Uchovávejte v chladničce po dobu až 2 týdnů nebo dokud neuvidíte nebo neucítíte známky kažení.
Recepty s mandlovým mlékem
Mandlové mléko má široké spektrum využití, ať už jej použijete při pečení sušenek z arašídového másla, veganských muffinů, na přípravu lahodného banánového smoothie, nebo třeba jen do kávy místo klasického mléka, nikdy nešlápnete vedle. Použít jej ale můžete i do těstovin, nebo z něj připravit skvělou veganskou zmrzlinu.
Zmrzlina z mandlového mléka – recept
Podle tohoto receptu si snadno vyrobíte domácí zmrzlinu z mandlového mléka. Příprava zabere pouhých 10 minut, zbytek obstará zmrzlinovač. Zmrzlinu použijte jako základ a podle chuti obměňujte příchutě.
Ingredience na zmrzlinu z mandlového mléka
- 2 hrnky neslazeného mandlového mléka
- 1 velké vejce našlehané
- 1 lžíce vanilkového extraktu
- ½ sáčku grass-fed želatiny (asi ½ lžíce)
- ¾ hrnku cukru
- ½ lžičky mořské soli
Zmrzlina z mandlového mléka – postup
- Smíchejte mandlové mléko, rozšlehané vejce, vanilkový extrakt, želatinu, sladidlo a mořskou sůl ve středně velkém hrnci na mírném ohni.
- Směs zahřívejte, dokud se nezačne vařit.
- Tekutinu přelijte do tepelně odolné nádoby a dejte ji na 60 až 70 minut do lednice, aby se tekutina mohla zchladit.
- Po vychladnutí základu jej nalijte do připraveného, vychlazeného zmrzlinovače a nechte jej 25-30 minut chladit.
- Nakonec vložte měkkou našlehanou zmrzlinu do nádoby vhodné do mrazničky, přikryjte ji a před podáváním ji nechte alespoň 4 hodiny zmrazit.
Recept na krémové těstoviny s bylinkami
Tato krémová omáčka na těstoviny z mandlového mléka je jednoduše ochucená pouze mandlovým mlékem, česnekem, šalotkou a bylinkami. Lehká zdravá večeře pro všední den.
Ingredience na krémové těstoviny s bylinkami
- 500 g těstovin penne
- ¼ hrnku mletých bylinek (rozmarýn, oregano, tymián a bazalka) plus 8 lístků bazalky na ozdobu
- 4 stroužky česneku
- 1 střední šalotka
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 hrnek mandlového mléka
- ½ lžičky soli
Krémové těstoviny s bylinkami – postup
- Ve velkém hrnci přiveďte k varu osolenou vodu a vhoďte do ní těstoviny. Uvařte podle návodu, al dente a slijte je.
- Bylinky, česnek a šalotku nasekejte najemno. Nakrájejte 8 lístků bazalky na tenké plátky a dejte je stranou.
- Ve velké pánvi rozehřejte na středním plameni olivový olej. Přidejte česnek a šalotku a smažte 1 minutu. Přidejte mouku a za častého míchání vařte 5 minut. Když je mouka suchá a bublá, přidejte mandlové mléko, bylinky a sůl. Míchejte, dokud nevznikne krémová konzistence, asi 1 minutu, a poté odstavte z ohně.
- Přidejte těstoviny a promíchejte. Ozdobte bazalkou a ihned podávejte, podle chuti přidejte další sůl a čerstvě mletý pepř.
Recept na veganské čokoládové muffiny
Tyto vegan muffiny jsou vyrobeny z mandlového mléka, kokosového cukru, lněných vajec a olivového oleje. Tento recept na čokoládové muffiny je zdravější způsob, jak si vychutnat tuto klasickou pečenou pochoutku.
Ingredience na veganské čokoládové muffiny
- 2 lžíce mletého lněného semínka a 6 lžic vody
- 2 hrnky hladké mouky
- ½ hrnku kokosového cukru
- 2 lžičky prášku do pečiva
- ½ lžičky soli
- ⅔ hrnku neslazeného mandlového mléka obyčejného nebo vanilkového
- ½ hrnku extra panenského olivového oleje
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1 a ½ hrnku veganských čokoládových lupínků
Veganské čokoládové muffiny – postup
- Lněná vajíčka připravte smícháním 6 lžic vody se 2 lžícemi mletého lněného semínka. Smíchejte a dejte na 10 minut vychladit do lednice.
- Předehřejte troubu na 190 °C. Formu na muffiny vystříkejte olejem na vaření nebo je vyložte pečicími košíčky.
- Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, kokosový cukr, prášek do pečiva a sůl.
- Uprostřed suchých přísad udělejte důlek a přidejte lněná vejce, mandlové mléko, olivový olej a vanilkový extrakt.
- Metličkou míchejte asi 30 sekund, dokud se vše nespojí. Přimíchejte čokoládové lupínky.
- Těsto nalijte do vymazané formy na muffiny a pečte asi 20 minut. Před vyjmutím z trouby zkontrolujte, zda je těsto propečené, a to tak, že do středu jednoho muffinu zapíchnete párátko, musí vyjít suché.
- Před vyjmutím z formy na muffiny nechte 10 minut vychladnout a podávejte.
TIP: Vyzkoušejte také recept na vláčný makový koláč.
Závěrem
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou klasického mléka, ať už jste vegan nebo nemůžete mléčné výrobky. Ve většině případů se s mandlovým a ostatními rostlinnými mléky pracuje úplně stejně a pokud si připravíte rostlinné mléko z pražených ořechů, získáte ve výsledném pokrmu skvělou chuť navíc.
Věříme, že jsme vás alespoň některými recepty inspirovali a že i milovníci klasického mléka jim dají šanci.