Mandlové máslo – recept

Veganské recepty

Mandlové máslo je hladká pasta z mletých mandlí. Navzdory svému názvu obvykle neobsahuje žádné mléčné výrobky a nejedná se o pravé máslo, je však měkké a roztíratelné a je to výborná alternativa pro lidi, kteří mají alergii na arašídy a nemohou si dopřát arašídové máslo, což je známější pasta vyráběná z arašídů.

Mandle mají dlouhou historii jako zdravá svačinka a jsou zmiňovány ve starých textech včetně Bible. Stromy rostou v mnoha zemích, například ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a Spojených státech. Ve Spojených státech se mandle pěstují pouze v Kalifornii.

Nejjednodušší másla se vyrábějí z jediné suroviny: mandlí. Komerční výrobci často používají k rozmixování ořechů na hladkou pastu průmyslový mlýnek na ořechy, ale domácí kuchaři obvykle dosáhnou podobných výsledků s kuchyňským robotem nebo výkonným mixérem.

Někteří kuchaři mandle před mletím namáčejí, aby změkly, ale k získání soudržné pasty to obvykle není nutné. Většinou samotná síla mletí vyloučí z ořechů oleje a spojí úlomky do krémového celku. Kuchaři mohou přidat trochu oleje navíc, aby zlepšili konzistenci nebo strukturu, ale samotné mletí obvykle stačí.

Místo arašídového másla si namažte toust mandlovým máslem.

Mandlové máslo – využití

Mandlové máslo v kuchyni široké využití, ať už jej použijete do pečení veganských sušenek, koláčů nebo jiných sladkých dezertů, nebo jej přidáte do snídaňového smoothie, neuděláte chybu. Až budete přemýšlet, co k snídani, stačí máslo namazat na pečivo jako oblíbenou Nutellu nebo arašídové máslo.

Máslo z mandlí se vyrábí v několika variantách, včetně křupavého, hladkého, z pražených mandlí nebo ze syrových. Může mít vyšší obsah tuku než jiná ořechová másla, ale také obvykle obsahuje mnoho užitečných vitaminů a minerálů. Toto máslo můžete podobně jako třeba arašídové máslo koupit v prodejnách se zdravou výživou, případně v supermarketech, ale je poměrně jednoduché si ho vyrobit doma.

Domácí ořechové máslo – recept

Základní recept lze obměňovat mnoha různými způsoby. Nejkrémovější másla se obvykle vyrábějí z mandlí, které byly blanšírovány nebo vařeny, čímž se obvykle odstraní jejich vláknitá slupka. Slupka sice obsahuje řadu živin, ale je také poněkud tvrdá a může vést k zrnitější konzistenci.

Pražení nebo ochucení ořechů před mletím může být také zajímavým způsobem, jak výsledku dodat chuť. Nejjemněji chutnající másla se obvykle vyrábějí ze syrových, nezpracovaných mandlí.

Kromě mandlí můžete vyrobit máslo i z ostatních druhů ořechů, nebo je k mandlím různě přidávat a použít je na přípravu veganských dezertů. Pokud použijete například kešu ořechy, výsledné máslo bude nasládlejší.

Přidáním lískových ořechů získáte chuť podobnou Nutelle, zatímco s pekanovými ořechy bude ořechová chuť ještě výraznější.

Recept na ořechové máslo – ingredience

  • 3 hrnky ořechů (kešu, mandle, lískové, vlašské, pekanové,…)
  • Volitelně k dochucení: sůl, vanilkový extrakt, konopná/lněná/chia semínka, kokosové máslo, čokoláda, skořice

Postup

  1. Ořechy opečte v troubě předehřáté na 170 °C asi 8-12 minut, dokud se nerozvoní. Nesmí se spálit. Pokud používáte neloupané lískové ořechy, vložte je do utěrky a třením z nich odstraňte většinu slupek.
  2. Pražené ořechy vložte do kuchyňského robotu nebo mixéru a mixujte/rozmixujte, dokud nevznikne krémové máslo.
  3. Ořechy by měly přejít z celých ořechů na moučku, hrudky a krémové ořechové máslo. To může trvat až 10-12 nebo více minut, takže buďte trpěliví. Podle potřeby seškrábněte stěny.
  4. Jakmile je krémové, přidejte sůl (nebo jiné přísady) podle chuti. Poté přelijte do čisté sklenice nebo nádoby a skladujte v chladničce až 3 týdny (někdy i déle).

Ve většině případů má mandlové máslo stejný výživový profil jako mandle, které jsou jeho součástí, což z něj činí dobrý zdroj bílkovin, vlákniny a mnoha různých vitaminů a minerálů. To však také znamená, že může mít poměrně vysoký obsah nasycených tuků.

Odborníci na zdravou výživu často popisují mandle a další stromové ořechy jako tuky obsahující takzvané „dobré“ tuky, které mohou pomoci zlepšit hladinu cukru a cholesterolu v krvi, což však automaticky neznamená, že je dobré jíst je v nadbytku. Mandlové máslo obvykle obsahuje více kalorií a tuku než jiné srovnatelné výrobky, jako je arašídové máslo nebo máslo z kešu oříšků.

Máslo jde vyrobit téměř ze všech druhů ořechů, případně je různě kombinovat pro tu nejlepší chuť.

Jak opražit mandle na domácí mandlové máslo

Troubu předehřejte na 180 °C. Rozložte ořechy v rovnoměrné vrstvě na plech s okrajem. Pečte, dokud nezezlátnou a nebudou pěkně opečené, asi 20 minut, v polovině pečení promíchejte. Přendejte na mřížku a nechte zcela vychladnout, asi 30 minut.

Vložte ořechy do kuchyňského robotu a asi 8 minut je mixujte do hladka, přičemž podle potřeby seškrabujte stěny a dno mísy (směs se může shlukovat, ale nakonec bude krémová). Podle potřeby je osolte. Mandlové máslo vydrží ve vzduchotěsné nádobě v chladničce nejméně 3 týdny.

Recept na mandlové slané máslo

Toto je recept na základní mandlové máslo, které můžete dochutit podle sebe, fantazii se meze nekladou. My hlasujeme za čokoládu nebo špetku skořice. Skvěle se hodí ke skořicovým sušenkám.

Ingredience na mandlové máslo

  • 3 hrnky syrových mandlí
  • Avokádový olej, nebo jiný olej s neutrální chutí
  • Špetka soli

Recept na mandlové máslo – postup

  1. Předehřejte troubu na 170 °C. Rozložte mandle v rovnoměrné vrstvě na plech a opékejte je 10 minut nebo dokud nejsou voňavé. Vyjměte je z trouby a nechte mírně vychladnout.
  2. Opečené mandle dejte do mixéru a začněte mixovat na plný výkon do hladké konzistence. Cca po 30 sekundách mixování přerušte a seškrábejte strany.
  3. Směs bude zpočátku kouskovitá. Pak zhoustne do kuličky a nakonec bude krémová a hladká. Celý proces by měl trvat asi 15 minut.
  4. Pokud se mandlové máslo ani po 15 minutách nespojí, přidejte po lžičkách avokádový olej, abyste směs lépe rozmixovali.
  5. Podle chuti osolte a podávejte na toastech, ovesné kaši, v jogurtu nebo do banánového chleba.
Mandlové máslo nemusí být jen krémové, ale může mít i hrubší strukturu.

Mandlové máslo nebo mandlový krém?

Ačkoli by se mohlo zdát, že mandlový krém bude totéž co mandlové máslo, opak je pravdou. Zatímco mandlové máslo se připravuje pouze z mandlí (ať už opražených, nebo syrových), mandlový krém se používá jako náplň do dortů a koláčů a připravuje se z rostlinného másla, mandlové mouky, náhražky vajec a moučkového cukru.

Ingredience na mandlový krém

  • 140 g rostlinného másla
  • 130 g cukru moučka
  • 3 rostlinné náhražky vejce
  • 200 g mandlové mouky
  • semínka z ½ vanilkového lusku
  • špetka soli

Postup na mandlový krém

  1. Máslo rozpusťte a nechejte zchladnout. Přidejte k němu cukr, náhražky vejce, mandlovou mouku, sůl a vanilku a mixérem vše smíchejte.
  2. Poté rovnoměrně rozetřete na upečený korpus.

TIP: Tento mandlový krém pochází z Francie a dá se najít i pod názvem Frangipane.

Mandlové mléko

Jedním ze skvělých způsobů, jak zužitkovat mandle je také příprava mandlového mléka. To použijte na přípravu banánového smoothie, při pečení moučníků, nebo jako dochucení kávy místo běžného mléka.

Na rozdíl od mandlového másla je jeho příprava o něco pracnější a trvá déle, mandle se totiž musí několik hodin, ideálně přes noc, máčet ve vodě.

Hrnek mandlí zalijte vodou, aby byly potopené a nechte namáčet přes noc. Poté vodu slijte a mandle ještě propláchněte. Namočené mandle vložte do mixéru, zalijte dvojnásobným množstvím vody a několik minut mixujte.

Mandle by se měly rozdrtit na jemnou moučku a voda bude bílá a neprůhledná. Vyložte si jemný cedník plátýnkem a položte jej nad nádobu, do které vám bude mandlové mléko odkapávat.

Směs v plátýnku důkladně vymačkejte, měli byste získat asi 2 hrnky mléka. Podle chuti můžete mléko dosladit medem nebo agávovým sirupem.

Pokud jste si doteď mysleli, že mandle se používají jen do pečení, věříme, že jste si rozšířili obzory a příště vyzkoušíte některý z našich tipů, co z nich připravit.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang