Hlíva ústřičná patří společně se žampiony a houbami šiitake mezi nejvýznamnější pěstované houby světa. Ročně se jí vypěstuje okolo 2,5 milionu tun. V alternativní čínské medicíně si vysloužila pojmenování „elixír mládí“, a to kvůli svým významným zdravotním benefitům. V kuchyni má všestranné využití, jedním z nich je výtečná hlívová paštika. Jak zní recept na paštiku z hlívy ústřičné?
Houby jsou pevnou součástí veganské stravy. Někdo na ně nedá dopustit, jinému naopak vadí jejich chuť i konzistence. Paštika z hlívy ústřičné však chutná podobně jako klasická játrovka a měl by ji tak zkusit i ten, kdo houbám příliš neholduje.
Hlíva ústřičná – zdravotní benefity
Hlíva má své nezpochybnitelné místo ve velkém množství (nejen) veganských receptů, mezi které patří i chutné zeleninové rizoto. Není to však jen její nezměnitelná chuť, která ji činí tak oblíbenou. Je totiž zdraví velmi prospěšná a obsahuje celou řadu důležitých látek.
Jsou v ní například obsaženy terpeny, statiny a polysacharidy beta-glukany, které napomáhají snižování cholesterolu v krvi.
Hlíva je velmi bohatá na vitamíny a minerály pro vegany, například na skupiny vitamínů B, C a D. Obsahuje rovněž kyselinu listovou, která má velkou zásluhu na zvyšování produkce červených krvinek. Když se přidají stopové prvky, jako selen, draslík, zinek, hořčík nebo železo, je jasné, že hlívu by si měl čas od času dopřát úplně každý.
TIP: Vitamín B12 se do těla získává pouze z živočišných produktů, vegani jej tak musí řádně suplementovat. Jaké potraviny jsou obohaceny o vitamín B12?
Hlíva se pyšní velkým množstvím léčivých účinků. Člověku je nápomocná při posilování imunity, účinná je proti zánětlivým, virovým i bakteriálním onemocněním. Některé výzkumy také naznačují, že by tato zázračná houba měla být schopná zabránit či zpomalit růst rakovinových buněk.
Hlíva ústřičná – nutriční hodnoty
Hlíva patří mezi nízkokalorické potraviny, často tak nachází uplatnění v redukčních dietách. Hledá-li člověk způsob, jak nejrychleji zhubnout, a zároveň nepřipravit tělo prospěšné látky, měl by hlívu rozhodně zařadit do svého jídelníčku.
Hlíva navíc zrychluje metabolismus a stabilizuje trávení.
V tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 100 g:
Energetická hodnota | 36 kcal |
Bílkoviny | 3 g |
Sacharidy | 5 g |
Tuky | 0,93 g |
TIP: Chybí inspirace na zdravou večeři? Rozhodně stojí za to vyzkoušet recept na falafel, samosu, bulgur nebo hummus s červenou řepou.
Hlíva ústřičná v kuchyni
Nyní je již zřejmě, že konzumace hlívy je zdraví velmi prospěšná. V kuchyni si ji lze připravit hned na několik způsobů. Čerstvá se může využívat do hotových jídel, veganských pokrmů, ať už s tofu nebo tempehem.
Podobně jako ostatní houby se i hlíva může usušit nebo naložit do octu. Hlívu si lze mimo jiné vychutnat v houbové polévce nebo omáčce. Přijímat ji lze také jako doplněk stravy v tabletách.
V neposlední řadě se z ní vyrábí veganská paštika, které je podle některých od té játrové téměř k nerozeznaní. Recept na hlívovou paštiku je tak alternativou k živočišné variantě a lze ho využít, když člověk neví co k večeři. S křupavým chlebem nebo čerstvou houskou bude téměř jistě chutnat celé rodině.
Hlívová paštika – recept
Recept na hlívovou paštiku patří mezi jednoduché a velmi rychlé recepty. Podobně jako třeba recept na sojanézu, i hlívová paštika je hotová do několika minut.
Hlívová paštika je perfektním tipem na rychlou večeři. Ti, kteří po ránu dávají přednost slanému, mohou paštiku využít rovněž při přípravě zdravé snídaně. Pro dokonalou sladkou snídani lze podávat americké palačinky společně s flat white z mandlového mléka.
Nyní však zpět k hlívové paštice. Jak ji připravit?
Recept hlívová paštika – suroviny
Na přípravu paštiky z hlívy ústřičné budeme potřebovat:
- hlíva ústřičná – 300 g
- vlašské ořechy – 70 g
- cibule – 1 ks
- sójová omáčka – 2 lžíce
- rozmarýn sušený – 1 lžička
- kmín – 1 až 2 lžičky
- slunečnicový olej
- sůl a pepř
Místo rozmarýnu lze využít také majoránku nebo tymián.
Recept hlívová paštika – postup přípravy
Samotná příprava receptu je velmi snadná.
- Ze všeho nejdříve si připravíme hlívu. Omyjeme ji a nakrájíme na kousky. Nadrobno nasekáme také cibuli, případně šalotku.
- Na pánvi zahřejeme olej, přidáme cibulku a restujeme, dokud nezesklovatí.
- V dalším kroku přisypeme rozmarýn, chvíli mícháme a nakonec přidáme také samotnou hlívu.
- Okořeníme a přilijeme také sójovou omáčku. Dusíme pod pokličkou zhruba 15 minut.
- Po vychladnutí přendáme směs z pánve do mixéru a společně s vlašskými ořechy mixujeme až do hladké konzistence.
Podáváme s pečivem dle chuti, můžeme přizdobit jarní cibulkou nebo pažitkou. Hlívová paštika skvěle chutná s indickým chlebem paratha. Jednoduchý a rychlý recept na parathu stojí za vyzkoušení.