Pokud v době půstu navštívíte dům řeckého pravoslavného člověka, téměř jistě najdete na kuchyňské lince plát tahini halvy. Milované jsou všechny kombinace chutí: sezamová nebo čokoládová, ovšem pistáciová je obecně nejoblíbenější.
Nemusíte do halvy přidávat kardamom, většina lidí to nedělá, avšak je to pojem, který se šíří z východní Evropy, přes Blízký východ až do západní Asie, kde indické verze s kardamomem patří k nejoblíbenějším jídlům.
Ingredience
- olivový olej
- 50 g pistácií
- 8 kardamomových lusků
- 250 g tahini
- ½ lžičky kvalitního vanilkového extraktu
- ½ lžičky jemné mořské soli
- 230 g cukru krupice
Metoda
Formu vymažte trochou oleje a vyložte ji potravinovou fólií tak, aby část přesahovala přes okraje formy. Pistácie nahrubo nasekejte. Kardamomová semínka vyjměte z lusků, lusky vyhoďte a semínka rozemelte najemno. Přidejte je do velké mísy spolu s 30 g nasekaných pistácií, tahini, vanilkou a mořskou solí a vyšlehejte dohladka.
Do středně velkého hrnce dejte cukr a 75 ml vody a na mírném ohni je opatrně přiveďte k varu. Jemně otáčejte pánví, sirup nemíchejte, jinak cukr zkrystalizuje. Jakmile začne bublat, snižte teplotu na minimum a nechte vařit asi 12-15 minut, dokud nevznikne hustý sirup.
Pokud máte teploměr na cukr, musí dosáhnout 120 °C. Když je hotový, přidejte do pánve směs tahini (nechcete, aby směs vychladla, musí zůstat v teplé pánvi) a rychle obě složky vyšlehejte dohromady, aby vznikla hladká pasta.
To se nejlépe provádí dřevěnou lžící nebo stěrkou. Snažte se to však nepřehánět, protože pak se halva drobí – chcete ji šlehat pouze 30 sekund. Jakmile je hmota hladce spojená, vložte ji lžící do vyložené formy a přitlačte na ni zbylé pistácie. Nechte vychladnout. Po vychladnutí přikryjte okraje potravinovou fólií a před podáváním přeneste do lednice, aby přes noc ztuhla.