Granátová jablka se pro své zdraví prospěšné účinky používají již řadu let. Moderní věda zjistila, že granátová jablka pomáhají chránit srdce a mohou dokonce předcházet rakovině. Jak nakrájet granátové jablko a jak jíst granátové jablko?
Granátové jablko je sladké a zároveň mírně trpké ovoce s tlustou červenou slupkou, které můžete servírovat třeba jako součást zdravé snídaně. Slupka sice není jedlá, ale ukrývá stovky šťavnatých semínek, která můžete jíst samotná nebo jimi posypat saláty, vločkovou kaši, ovesnou kaši, quinoa kaši, humus a další pokrmy. Perfektně jej zakomponujete k nepečenému cheesecake s mascarpone.
Balená šťáva či čerstvá šťáva nebo smoothie z granátového jablka je také snadný způsob, jak si vychutnat některé zdraví prospěšné látky tohoto lahodného ovoce, kterým můžete obohatit vaši vegan stravu.
Granátovník
Granátová jablka se pěstují na stromech. Tyto stromy potřebují k růstu a dozrávání těchto tvrdých a chutných plodů dostatek tepla. Granátová jablka pocházejí z Blízkého východu a některých asijských zemí, ale lze je pěstovat i ve Spojených státech.
Většina granátových jablek se pěstuje v Kalifornii. Jejich sezóna trvá od září do listopadu, ale díky jejich dlouhé trvanlivosti je v obchodech s potravinami obvykle najdete až do ledna.
Jak oloupat granátové jablko
Lámete si hlavu s tím, jak oloupat granátové jablko? Postup loupání granátového jablka ve skutečnosti není zase tolik složitý. Způsobů, jak odstranit slupku granátového jablka, je několik. Nejúčinnější je zatím technika „pod vodou“. Při jejím použití se zamezí vzniku skvrn a umožňuje sebrat všechna semena.
K oloupání granátového jablka budete potřebovat velkou mísu s vodou, ostrý nůž a cedník. Nejprve odstraňte korunku neboli kalich, ten vyhoďte. Udělejte několik mělkých zářezů svisle podél skořápky, jako když loupete pomeranč.
Granátové jablko ponořte do mísy. Rukama odlomte skořápku skrz zářezy pod vodou. Vznikne hmota z plodů, skořápky a bělavé blány. Prsty vyjměte z každého kousku skořápky semínka. Ta klesnou ke dnu, zatímco vše ostatní bude plavat na hladině. Odstraňte skořápku a blány z povrchu. Ze semen slijte vodu.
Další způsob, jak oloupat granátové jablko, je velmi opatrně naříznout nožem na horní straně plodu kolečko. Odstraňte víčko a nožem opatrně udělejte zářezy podél slupky.
Ovoce opatrně otevřete nad mísou nebo talířem. Semínka, která se uvolní, spadnou do nádoby. Následně lze slupku velmi snadno odstranit rukou.
Jak jíst granátové jablko
Jak jíst granátové jablko? Koupili jste si toto lákavé ovoce poprvé a nevíte, jak se jí granátové jablko? Na různých místech najdete spoustu bláznivých návodů, jak oddělit semínka granátového jablka od jádra a blány, ale nic z toho není nutné.
Jíst granátové jablko je snadné a vcelku rychlé, jakmile si na to zvyknete. Stačí se řídit jednoduchým návodem zde a sladký vnitřek granátového jablka si budete moci vychutnat raz dva.
- Odřízněte a vyhoďte horní část granátového jablka a ujistěte se, že jste odřízli dostatek horní části, abyste odhalili jasně červená semena pod ním.
- Použijte ostrý nůž k řezání právě přes kůru granátového jablka od stonku ke konci podél bílých částí, které běží od středu ke slupce mezi semeny – mělo by být šest částí, mezi nimiž je třeba skórovat. Všimněte si, že krájíte do granátového jablka, ale ne skrz něj.
- Granátové jablko rozdělte na poloviny nebo části. Postupujte co nejvíce podle řezů granátového jablka rozdělených bílou jádrovinou (ve většině případů se právě v tomto místě plod přirozeně roztrhne) a pomáhejte si přitom naznačenými řezy, které jste provedli.
- Pro snadnější manipulaci rozlomte části granátového jablka na o něco menší kousky. Nejlépe to uděláte na čisté pracovní ploše nebo v míse – kamkoli, kam hodláte po skončení práce semínka odložit, protože některá semínka mají tendenci v této fázi z granátového jablka vypadávat. Oloupejte a vyhoďte kousky bílé blány, která pokrývá shluky semen granátového jablka.
- Na čisté pracovní ploše nebo v míse otočte každou část granátového jablka „ven“. Vezměte okraje řezu a přitáhněte je k sobě, abyste vytlačili semínka směrem k misce.
- Jemně otřete nebo „odklopte“ každé semínko od jádřince nebo vnitřní slupky granátového jablka. Zralá semínka granátového jablka se od jádra oddělí poměrně snadno, i když možná budete muset odstranit trochu jádra na koncích semínek, kde byla připevněna ke slupce.
Jak na granátové jablko – jak jíst granátové jablko
Nevíte, jak na granátové jablko? Způsobů, jak jíst granátové jablko, je dokonce více – záleží jen na vás, jaký vám bude nejvíce vyhovovat. Jeden z oblíbených a snadných způsobů odstraňování semen granátového jablka spočívá v použití vařečky.
- Nejprve plod rozřízněte kolem středu na polovinu. Poté jej podržte nad miskou stranou se semínky směrem dolů.
- Vařečkou silně udeřte do slupky granátového jablka, dokud všechna semínka nevypadnou.
- Misku můžete do poloviny naplnit vodou, aby semena klesla ke dnu, zatímco kousky jádřince vyplavou na povrch. Tím se usnadní oddělování semen.
- Semena propláchněte a sceďte, abyste odstranili nežádoucí zbytky jádra. Nyní si můžete vychutnat dužiny.
Použít můžete také nůž:
- Nejprve pomocí příborového nože odstraňte malou stopku v horní části plodu, která se nazývá květ.
- Poté nařízněte slupku mezi hřbety shora dolů. Pokud hřbety nenahmatáte, jednoduše udělejte asi šest rovnoměrně rozmístěných řezů kolem plodu.
- Abyste zabránili úniku šťávy, neprovádějte příliš hluboké řezy.
- Poté uchopte plod a položte palce na horní část, kde byl květ. Opatrně ovoce roztáhněte, abyste od sebe oddělili jednotlivé části.
- Může být užitečné provést tento úkon nad miskou, aby se zachytila všechna uvolněná semena.
- Dále odloupněte bílou blánu, která obklopuje každou část semen.
- Nakonec nad miskou nebo čistým povrchem zatáhněte okraje každé části zpět k sobě, abyste semena vytlačili ven a dostali je do misky.
- V závislosti na zralosti ovoce a na tom, jak snadno jdou semena ven, budete možná muset některá semena jemně otřít, abyste je oddělili.
- Nyní si na nich můžete pochutnat.
Granátové jablko účinky
Jaké má granátové jablko účinky? Granátová jablka mohou mít až třikrát více antioxidantů než zelený čaj nebo červené víno. Antioxidanty chrání buňky před poškozením, zabraňují nemocem – například rakovině – a snižují záněty a účinky stárnutí.
Studie naznačují, že granátová jablka mohou chránit srdce mnoha způsoby, včetně snížení krevního tlaku a snížení hladiny cukru v krvi. Ateroskleróza – hromadění cholesterolu a tuků v tepnách – je častou příčinou srdečních onemocnění.
Šťáva z granátových jablek může pomoci snížit hladinu cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě – „špatného“ cholesterolu – který ucpává tepny. Může také zvýšit hladinu cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě – „dobréhoH cholesterolu – který snižuje riziko mrtvice a infarktu.
První studie ukázaly, že u lidí s cukrovkou 2. typu, kteří začali pít šťávu z granátového jablka, došlo ke zlepšení inzulinové rezistence. Granátová jablka mohou také pomoci lidem bez cukrovky udržet si zdravou váhu.
Granátová jablka jsou také bohatá na antioxidanty a flavonoidy, které zabraňují poškozování buněk volnými radikály.
Čerstvé granátové jablko je také zdrojem vlákniny, která může podpořit hubnutí, snížit hladinu cholesterolu a zmírnit zácpu.
Šťáva z granátového jablka – sirup z granátového jablka – recept
Granátové jablko můžete jíst samotné, je ale také možné si z něj připravit lahodnou, sladkou a zdravou štávu. Jak připravit sirup z granátového jablka?
Šťáva z granátového jablka – ingredience
- 3 granátová jablka
- 2 šálky cukru
- 1 šálek vody
- 4 lístky muškátu vonného (nebo 1/2 lžičky vanilkové esence nebo 1 tyčinka skořice)
- 3 lžíce citronové šťávy
Sirup z granátového jablka recept
- Granátová jablka oloupejte a zbavte jadérek.
- Oddělte semínka granátových jablek od blan.
- Přidejte semínka s vodou a cukrem do hrnce a přiveďte k varu.
- Snižte teplotu a vařte patnáct minut, míchejte dřevěnou lžící a snažte se vymačkat šťávu.
- Odstavte z ohně a nechte vychladnout
- Ovoce přelijte přes velmi tenký kovový cedník-sítko do jiného hrnce nebo mísy a vymačkejte z něj zbylou šťávu. Semínka vyhoďte.
- Šťávu vraťte do hrnce a přiveďte k varu.
- Přidejte voňavé muškátové listy a vařte asi 10 minut, dokud sirup nezhoustne, a nakonec vmíchejte citronovou šťávu.
- Před stáčením do lahví zchlaďte na pokojovou teplotu a vyhoďte lístky.