Falafel je oblíbeným veganským pokrmem a tradičním chodem na Blízkém východě. A co to falafel je? Jde o smažené kuličky či placičky, které se nejčastěji připravují z cizrny, římského hrachu. Původ této výtečné a zdravé pochoutky není jednoznačný, hovoří se však hlavně o Indii a Egyptě. Jasné však je, že si vegan falafel dnes může každý připravit doma. Jak na to? Jaké jsou nejlepší recepty na falafel?
Shrnutí obsahu
Falafel je tradiční středovýchodní pokrm vyrobený z namleté cizrny smíchaných s bylinkami, kořením a česnekem, které jsou tvarovány do malých koulí a smaženy nebo pečeny, dokud nejsou zlatavé a křupavé.
Základními ingrediencemi pro falafel jsou rozmixovaná cizrna, česnek, petržel, koriandr, cibule, koření (jako je kumin, koriandr, sůl a pepř) a soda pro zlepšení konzistence.
Namletá cizrna se smíchá s nasekanou cibulí, česnekem, bylinkami a kořením a důkladně se promíchá. Poté se směs formuje do malých koulí a buď se smaží v horkém oleji, nebo se pečou v troubě, dokud nejsou zlatavé a křupavé.
Falafel se často podává v pita chlebu nebo plackách, doplněný o různé přílohy a omáčky, jako je hummus, tahini, čerstvé zeleninové saláty, nakládaná zelenina nebo pikantní omáčky.
Falafel má křupavou vnější kůru a měkký, vláčný vnitřek. Chuť může být kořeněná a závisí na použitých bylinkách a koření.
Falafel je tradičním pokrmem v zemích Blízkého východu, kam se řadí například Turecko, Egypt nebo Jordánsko.
Falafel se zde často prodává v pouličních stáncích, nejčastěji se konzumuje s pita chlebem či zabalený jako wrap v tortille. Často se tak podává jako sendvič společně s čerstvou či nakládanou zeleninou, Tahini omáčkou, jogurtovým dresinkem nebo sojanézou.
V Egyptě falafelu říkají po svém – „taameya“ a je zde nedílnou součástí těch nejlepších snídaní. Ostatně egyptská kuchyně je plná báječných receptů a zajímavých chutí.
Tento chutný veganský pokrm však již dávno není pouze doménou zemí Blízkého východu, postupem času se stal oblíbeným mezi vegany po celém světě. Jde tak o ideální tip, co k večeři, pokud jde o veganskou stravu.
Jak si falafel připravit doma s jeho pravou, nezaměnitelnou chutí?
Co je to falafel?
Co je to falafel? Jedná se o fritované kuličky či placky, které se připravují nejčastěji z cizrny, není to však jediný způsob, jak se dělá falafel. K jeho přípravě dobře poslouží i jiné luštěniny, jmenovitě třeba čočka či hrách.
Aby falafel opravdu dobře chutnal, je potřeba neopomenout vhodné koření, které dodá pokrmu tu správnou orientální chuť a vůni. Nejčastěji se tak do směsi přidává římský kmín, koriandr nebo petrželka. Chybět nesmí ani česnek či cibule.
Cizrnový falafel
Cizrna, neboli římský hrách, je společně s hrachem nebo čočkou zástupcem luštěnin, které jsou nenahraditelnou součástí každého veganského jídelníčku. Její oblíbenost v posledních letech stále stoupá, a to kvůli jejím výjimečným zdravotním benefitům.
Cizrna obsahuje velké množství vlákniny, bohatá je také na bílkoviny, kyselinu listovou nebo vitamín B. Tělo z cizrny čerpá také železo, potřebné pro produkci hemoglobinu, proteinu, který zajišťuje rozvod kyslíku po těle.
Falafel z cizrny je tak bezpochyby pokrmem, který dodá tělu potřebné rostlinné bílkoviny i vlákninu. Na druhou stranu, se falafelové kuličky smaží ve velkém množství oleje, a tak je třeba počítat i s vyšším obsahem tuků. Pokud člověk hledá způsob, jak rychle zhubnout, měl by si falafel připravit raději v troubě.
Kromě falafelu z cizrny, existují i jiné varianty této zdravé pochoutky, připravit si lze:
- falafel z červené čočky
- falafel z hrachu
Cizrna je však rozhodně nejčastější variantou, jak se dělá falafel.
Z cizrny lze doma vytvořit i další chutné a zdravé recepty. Výtečný je například hummus, který je možné jakkoliv dochutit, skvěle chutná například hummus s červenou řepou nebo dýňový hummus.
Domácí falafel
Falafel se samozřejmě často prodává ve veganských a vegetariánských podnicích, připravit si ho však může každý sám doma z běžně dostupných surovin.
Domácí falafel není nic složitého na přípravu a zvládnou ho i méně zkušení kuchaři. Ze 450 gramů cizrny lze vytvořit asi 35 – 40 falafelových kuliček.
Domácí falafel je možné podávat v pita chlebu s jogurtovým dresingem a čerstvou zeleninou. Není však problém ho servírovat pouze na talíři se zeleninovou přílohou a omáčkou dle chuti. Zkrátka každý podle svého gusta.
TIP: Není nad přípravu zdravého jídla doma. Výborné smoothies recepty, zdravé palačinky nebo recept na lívance s domácím mandlovým mlékem – to vše lze doma připravit snadno a rychle.
Cizrnový falafel – originální recept
Jaký je originální recept na falafel? Jak připravit domácí falafel?
Falafel recept – ingredience
Na 30 – 45 falafelových kuliček je dle originálního receptu potřeba:
- sušená cizrna – 450 g
- olej – 250 ml
- cibule – 1 ks
- česnek – 3 stroužky
- římský kmín – 2 a 1/2 lžičky
- koriandr – 2 a 1/2 lžičky
- sůl – 2 lžičky
- špetka mletého a kajenského pepře
- mouka dle potřeby
K přípravě té správné hmoty z cizrny je také zapotřebí food procesor, mixér nebo alespoň sekáček.
Falafel recept – postup přípravy
Samotná příprava začíná již den předem, kdy se cizrna namočí do vody. Voda musí být studená a měla by sahat asi 5 cm nad cizrnu. Ideální je nechat cizrnu nasávat vodou alespoň 12 hodin.
Příprava směsi a kuliček
1. Druhý den cizrnu scedíme a propláchneme. Na malé kousky nasekáme cibuli a petržel, prolisujeme česnek a připravíme si koření. Vše vložíme do food procesoru nebo do mixéru a mixujeme buď najednou, nebo po částech. Výsledná směs by měla mít spíše hrubou konzistenci, nikoliv jemnou a řídkou.
Jak poznat, že je směs tak akorát rozmixovaná? Tak, že z ní snadno půjdou dělat kuličky, které budou držet pohromadě. V případě potřeby je možné přidat do směsi 2 – 3 lžíce mouky.
2. Směs dochutíme a vložíme do misky. Promícháme a necháme alespoň 2 hodiny odstát v ledničce.
3. Poté, co vyndáme směs z lednice, můžeme začít tvarovat kuličky stejné velikosti.
Smažení kuliček
4. Při smažení je nutné, aby byly kuličky v oleji celé ponořené. Olej by měl mít teplotu asi 160 °C. Stačí ho ohřát na střední plamen, rozhodně ne na maximum. Smažíme dozlatova. Kuličky po smažení vysušíme v ubrousku.
5. Kuličky by se neměly v hrnci vzájemně dotýkat, smaží se zhruba 4 – 6 minut.
Servírování
Hotový falafel je možné podávat s pita chlebem nebo s tortillou. Rozhodně se vyplatí také promyslet dresing nebo dip, který celý pokrm zjemní a dotvoří.
Přidat se dá také spoustu zeleniny – rajčata, okurku, listový salát nebo avokádo. Na závěr je možné jídlo přisolit, dokořenit a ozdobit petrželkou.
Servírování se však meze nekladou. Stačí jen nechat kouzlit svou intuici a připravit osobitý falafel, který příjemně překvapí každého, kdo ho ochutná.
Recept – falafel z červené čočky
Obdobně jako cizrnový falafel je možné připravit falafel z červené čočky. Co budeme na přípravu této alternativy potřebovat?
- červená čočka – 300 g
- kuskus – 100 g
- vejce – 1 ks
- mletý kmín
- rajčatové pyré – 2 lžíce
- česnek – 2 stroužky
- voda – 720 ml
- olej
Falafel z červené čočky je možné tvarovat do formy placiček, nevyžadují tak takové množství oleje, jako falafel z cizrny, obsahují tedy i méně tuku. Jedná se tak o jednu z možností, co jíst při hubnutí břicha.
Postup přípravy falafelu z červené čočky:
- Čočku dáme vařit společně s česnekem a rajčatovým pyré. A jak dlouho vařit čočku? V tomto případě asi 20 minut, dokud čočka vodu nevsákne.
- Směs necháme vychladnout.
- Kuskus zalijeme 120 ml vroucí vody a necháme 15 minut nabobtnat.
- Kuskus i čočku smícháme a poté, co vychladne, přidáme také vejce a dochutíme solí a pepřem.
- Zbývá už jen vytvarovat kuličky či placky a usmažit na oleji.
- Podáváme s pita chlebem a dresinkem.
Falafel je také možné připravit v troubě, a to při teplotě 200 °C. Doba pečení poté trvá asi 15 minut.