Chutný, lehký a rychlý. Přesně takový je guláš z cukety. V horkém letním dni je ideální večeří a zdravější verzí klasického guláše s masem. Navíc jeho vařením nestrávíte půl dne u plotny. Jaký recept na cuketový guláš je ten nejlepší a co je k jeho přípravě potřeba? A jakými ingrediencemi ho vylepšit?
Shrnutí obsahu
Základními ingrediencemi pro cuketový guláš jsou cuketa, cibule, česnek, paprika, rajčata (čerstvá nebo konzervovaná), olej nebo máslo, zeleninový vývar, koření (jako je koriandr, kmín, paprika, pepř) a další přísady podle chuti.
Cuketový guláš je pokrm inspirovaný tradičním gulášem, který je připraven s cuketou jako hlavní ingrediencí namísto masa. Je to hustá a aromatická omáčka s cuketou a dalšími přísadami.
Cuketový guláš se často podává s rýží, bramborami nebo knedlíky jako hlavní chod. Může být také doplněný o kysanou smetanu nebo bylinky na ozdobu.
Cuketový guláš je vhodný pro vegetariány a vegany, kteří hledají alternativu k masovým gulášům. Je bohatý na vlákninu a vitamíny z cukety a další zeleniny, což ho činí zdravou a výživnou volbou.
Cuketa je univerzální zelenina a v letní kuchyni má hlavní slovo. Z mála se dají během chvíle vykouzlit hotové zázraky a konzumace cukety navíc prospívá lidskému organismu. Obsahuje velké množství vitaminu A, skvěle pomáhá při detoxikaci těla, obsahuje spoustu minerálů a živin.
Cuketa je z velké části je tvořena vodou, kterou lze započítat do denního příjmu tekutin. Cuketa je rovněž ideální potravinou v jídelníčku při snižování váhy.
Recept na cuketový guláš
Guláš z cukety je chutný, snadný a rychlý podzimní recept. Dostatečně zasytí a pikantní verze pěkně zahřeje. Během půl hodiny zvládne cuketový guláš uvařit každý a suroviny k jeho přípravě se v letních měsících doma určitě najdou.
Pokud při vaření cuketového guláše zbydou nějaké odřezky a slupky, lze z nich uvařit výborný zeleninový vývar. Může být také dobrým základem např. při vaření gulášové polévky s hlívou ústřičnou.
Suroviny na 4 porce:
- 2 cukety
- 3 cibule
- 4 brambory
- 2 papriky
- 4 čerstvá rajčata nebo 1 rajčata v plechovce
- 3 stroužky česneku
- pepř
- sůl
- majoránka
- mletá paprika – sladká/pálivá
- slunečnicový nebo olivový olej
Postup:
Cukety omyjeme, odkrojíme konce a vydlabeme semínka. Brambory, cukety a papriku nakrájíme na kostičky, cibuli nahrubo, česnek nasekáme nadrobno.
V hrnci rozpálíme olej, vsypeme cibuli a necháme zezlátnout. Potom přidáme česnek, cuketu, papriku, brambory a rajčata a důkladně promícháme.
Směs posypeme mletou paprikou (dle chuti sladkou nebo pálivou), krátce osmahneme a podlijeme vodou. Zeleninu povaříme, dokud nezměkne. Dáme pozor, aby se cuketa nerozvařila.
Podle chuti cuketový guláš osolíme, opepříme a přidáme špetku majoránky. Je možné přidat i sójovou omáčku nebo worchester.
Hotový guláš z cuket můžeme ozdobit čerstvou majoránkou. Podáváme s chlebem, rýží, bulgurem nebo těstovinami. Za vyzkoušení také stojí indický chleba paratha, který s cuketovým gulášem chutná skvěle.
TIP: Co zdravého připravit k večeři zítra? Lze se inspirovat dalšími recepty na zdravou večeři.
Jak cuketu vybrat
Správným výběrem surovin bude cuketový guláš dokonalý. Platí, že čím menší a mladší cuketa je, tím lepší. Není třeba ji potom loupat, ani vydlabávat semínka, je šťavnatější a má více živin. Čím je starší a větší, tím ztrácí chuť nebo dokonce hořkne. Povrch by měl být lesklý, bez skvrn a otlačenin. Cuketa na guláš může být zelená, žlutá i smetanově bílá.
Co z cukety připravit
Cuketu lze jíst v jakékoliv podobě, a to ve sladkých i slaných jídlech. Je jako stvořená pro grilování, pečení, do polévek nebo bramboráků. Oblíbené jsou karbanátky, koláče, hranolky, cuketové placky a mezi milovníky masa vedou cukety plněné masem.
Na cuketě si strávníci pochutnají i v podobě raw. Zasyrova se dají připravit cuketové špagety nebo veganský tatarák. A za bramborový guláš s cuketou budou kuchaře milovat i masožravci.