Cuketové zelí – recept na nejlepší zelí z cukety

Veganské recepty

S končícím létem je potřeba zpracovat velkou úrodu cuket. Jednou z mnoha možností je příprava zelí z cukety. Cuketové zelí je zdravé, jemné a chutné. Je také skvělou alternativou pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí jíst klasické kysané zelí. Jaký je nejlepší recept na zelí z cukety?

Dušené zelí z cukety skvěle chutná, je nízkokalorické, plné vitamínů a minerálů. Cuketa výborně působí na zrak, odbourává stres a pozitivně ovlivňuje činnost mozku. Skvěle detoxikuje organismus a podporuje činnost ledvin, střev a srdce. Neměla by chybět v žádném jídelníčku, když je potřeba rychle zhubnout. Cuketová jídla právem patří mezi nejlepší podzimní recepty.

TIP: Pro očistu střev, jater a celkovou detoxikaci lze vyzkoušet i Zaječickou hořkou minerální vodu s přirozeně projímavými účinky.

Cuketové zelí obsahuje vitamín A, aktivuje činnost ledvin a je vhodné při redukčních dietách.

Cuketu lze připravovat na mnoho způsobů. Za vyzkoušení stojí třeba recept na rychlý guláš z cukety nebo cuketové placky. Pokud se někdo chce pořádně dopovat vitamíny i po skončení cuketové sezóny, není nic jednoduššího, než si cuketové zelí zavařit. Výhodou jeho přípravy je, že je hotové za pár minut a zavařeniny lze používat celou zimu. Při nedostatku času lze doporučit i další recepty na zdravé večeře.

Recept na cuketové zelí

U přípravy některých jídel z cukety platí, že čím je cuketa menší a mladší, tím bude výsledek lepší. Je to tak např. u cuketového tataráku i u obalované cukety. Naopak při vaření výborného cuketového zelí lze využít i cukety větší nebo dokonce přerostlé.

Suroviny:

  • 3 velké cukety
  • 3 cibule
  • hladká mouky (1-2 lžíce nebo dle potřeby)
  • slunečnicový nebo olivový olej na smažení
  • kmín
  • ocet
  • sůl
  • pepř
  • cukr

Postup:

Cukety omyjeme a nastrouháme nahrubo. Pokud jsou cukety starší a větší, nejdříve je oloupeme a vydlabeme semínka.

Cibule nakrájíme na jemno a v hrnci dozlatova osmahneme. Poté přidáme nastrouhané cukety. Pokud je třeba, podlijeme vodou. Je potřeba myslet na to, že cukety pustí hodně vody samy od sebe, takže s podléváním opatrně.

Do hrnce přidáme kmín, sůl, pepř a podle chuti ocet a cukr.

Směs dusíme tak dlouho, dokud se neodpaří všechna voda. Je potřeba však dát pozor na to, aby si cuketa zachovala svoji strukturu a nevznikla kaše. Dušení by mělo trvat do 10 minut. Pokud je třeba, zelí z cukety zahustíme hladkou moukou rozmíchanou v troše vody. Vše pak provaříme ještě zhruba 3 minuty.

Cuketové zelí lze podávat s tempehem, vařenými kroupy, bramborovými noky, se sójovým masem nebo rostlinnou náhražkou masa Beyond Meat.

Jak zavařit cuketové zelí

Cuketové zelí zavařené poslouží celou zimu a člověk tak ušetří čas strávený v kuchyni. Zavařit zelí z cukety přitom není nic složitého. Pokud se dodrží nejdůležitější pravidla konzervace potravin, nic nebrání tomu, vychutnávat si chutě a barvy zeleniny i po skončení letní sezóny.

Zavařit cuketové zelí není nic složitého. Základem jsou čisté zavařovací sklenice a výborný recept na zelí z cukety.

Postup:

Použijeme předchozí recept na zelí z cukety. Připravíme si čisté zavařovací sklenice a naplníme je horkým dušeným cuketovým zelím.

Důkladně uzavřené sklenice sterilujeme na 90 °C po dobu 25 minut. Základní postupy při sterilování (zavařování) jsou jednoduché. Nezbytnou pomůckou při zavařování cuketového zelí je zavařovací hrnec s teploměrem a mřížkou na dně. Na tu vyskládáme naplněné sklenice a zhruba do poloviny zalijeme vodou. Hrnec přiklopíme a sledujeme čas a teplotu.

Po ukončení sterilace sklenice vyskládáme na podložku. Po zchlazení sklenice obrátíme dnem vzhůru, čímž zjistíme, zda víčka těsní. A je hotovo.

K zavaření cuketového zelí je potřeba zavařovací hrnec, plech do pečící trouby nebo mikrovlnná trouba.

Kdo nemá zavařovací hrnec, může sklenice vyskládat na plech tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Plech se zalije vodou, aby byly sklenice ponořené zhruba 2 až 3 cm. Plech se pak vloží do předem vyhřáté trouby na 80 stupňů a nechá se zavařovat asi 8 minut.

V dnešní době i malé kuchyně v paneláku obsahují celou řadu spotřebičů. Novodobým způsobem sterilace je vložení sklenic do mikrovlnné trouby. Tento způsob sterilace je vhodný zejména pro menší množství zavařovaných sklenic. Do trouby vložíme maximálně 4 ks sklenic a sterilujeme 10 minut při teplotě 70W (rozmrazování) a 10 minut na 100W. Jednoduché a rychlé.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang