Cuketové špagety – nejlepší recept z cukety

Veganské recepty

Špagety jsou velmi oblíbené jídlo po celém světě. Ve veganské kuchyni jim vévodí ty celozrnné, rýžové nebo kukuřičné. Tento článek se zabývá zeleninovými špagetami, a to konkrétně špagetami z cukety. Jak na přípravu špaget z cukety? Jakou chuť od cuketových špaget čekat?

Shrnutí obsahu

Špagety z cukety jsou zdravá a nízkokalorická alternativa k tradičním těstovinám vyrobeným z cukety.

Na přípravu špaget z cukety je třeba speciální náčiní – spiralizér. Postačí však i klasická škrabka julienne.

Špagety z cukety jsou bohaté na vodu a vlákninu, což znamená, že mají nízký obsah kalorií a sacharidů ve srovnání s tradičními těstovinami. Jsou také dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Špagety z cukety mají svěží chuť cukety a měkkou, ale pevnou texturu, která připomíná těstoviny, když jsou vařené al dente.

Špagety z cukety se často používají v různých jídlech, jako jsou těstoviny s cuketovou omáčkou, cuketový salát, příloha k masu nebo rybám, nebo jako součást zdravých a lehkých jídel.

Cuketové špagety nazývané zucchini jsou zdravé, plné vitaminů a velmi snadné na přípravu. Se správným nástrojem jsou připravené raz dva. Jak z cukety udělat špagety? Jak zvolit vhodnou omáčku a proč se vyplatí jíst cukety?

Cuketové špagety

Na přípravu špaget z cukety je zapotřebí mít správné náčiní. K dostání je jich hned několik.

  • ruční spiralizér – je rychlý a cenově dostupný – stačí jen přiložit cuketu k čepeli a postupným točením vzniknou tenké nudle
  • elektrický spiralizér – bývá součástí některých kuchyňských robotů – jde sice o dražší variantu, ovšem časově nejrychlejší. Stejně jako s ručním získáte tvar klasických špaget
  • škrabka julienne a mandolína na zeleninu jsou pomalejší, avšak naprosto dostačující – v konečném výsledku sice nemusí mít spirálový tvar jako špagety, na přípravě ani chuti se nic nezmění
Špagety z cukety jsou skvělá alternativa klasických pšeničných těstovin. Navíc obsahují mnoho vitamínů a minerálů.

Jak připravit špagety z cukety

Špagety z cukety se mohou jíst v syrovém stavu, což je nejjednodušší na přípravu. Stačí je nechat chvíli stát v cedníku. Poté je zabalit do papírové utěrky a vymačkat přebytečnou vodu.

Další možnost je pečení v troubě. Cuketové nudle stačí položit na plech na pečící papír. Pečou se při nízké teplotě (95 stupňů) cca 20 minut. Veškerá voda se dostane pryč a nudle budou ideální k servírování.

Další variantou je nakrájené nudle uvařit. V tomto případe stačí pouze vhodit do horké vody a vyjmout po pár minutách. Cuketa obsahuje mnoho vody, takže hrozí rozvaření. Pokud se budou nudle vařit dlouho, bude z cukety spíše kaše. Zde tedy raději opatrně.

Cuketové nudle se mohou i jednoduše orestovat na pánvi s trochou olivového oleje. Případně je prohřát v mikrovlnné troubě. Ať se připravují cuketové špagety jakkoli, vždy se musí dobře osolit. Sůl vytáhne přebytečnou vodu.

Pokud si netroufáte na těstoviny přímo z cukety, zkuste z ní připravit cuketovou omáčku ke klasickým těstovinám.

Recept na špagety z cukety

V momentě, kdy máme cuketové špagety hotové, následuje příprava omáčky nebo pesta. Velmi oblíbená směs na špagety z cukety je avokádová s kešu oříšky.

Ingredience pro 2 porce

  • 100 g kešu
  • 1 zralé avokádo, oloupané
  • šťáva z 1 ½ citronu
  • 25 g čerstvé bazalky
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 3 lžíce vody
  • 1 lžíce lahůdkového droždí
  • 1 stroužek česneku, oloupaný
  • špetka mořské soli

Postup:

Vložte 50 g kešu do kuchyňského robota a nechte pracovat dokud se nerozlomí. Přidejte všechny ostatní přísady a rozmixujte dohladka. V případě potřeby přidejte trochu vody. Zbylé kešu oříšky opečte na pánvi, dokud nezezlátnou. Hotovou směs promíchejte s cuketovými špagetami a posypte opečenými kešu oříšky.

Špagety s cuketou a rajčaty jsou výborná kombinace. Poté, co připravíme špagety z cukety, následuje příprava rajčatové směsi.

Ingredience pro 4 porce

  • 1 balení čerstvého špenátu
  • 80 g kešu
  • 180 g sušených rajčat naložených v oleji
  • hrst čerstvé bazalky
  • 15 cherry rajčat
  • 1-2 stroužky česneku
  • extra panenský olivový olej
  • sůl a mletý pepř

Postup:

Pokud sušená rajčata nejsou naložená v oleji namočíme je předem a necháme změknout. Vše společně rozmixujeme. Pro zlepšení chuti se hodí „sezamezán“. Stačí smíchat pomletá sezamová semínka s lahůdkovým droždím (poměr 1:1).

Vyzkoušet recept na cuketové špagety není vůbec špatné i pokud vegani nejste nebo s veganstvím začínáte. Chuťově výrazná pesta a omáčky jsou určena i náročným jedlíkům. Cuketové nudle se dají připravit jen s čerstvou zeleninou nebo přidat do salátu.

Přednosti cukety

Cuketa se řadí mezi druh tykev obecná. Původem je z Itálie, odkud pochází i název zucchine. Správně je také zucchini či zucchetti, což se používá převážně v anglicky mluvících zemích. V české kuchyni je populární řadu let a připravuje se na všechny možné způsoby.

Nejčastěji se cuketa využívá ke smažení, pečení a grilování. Přidává se do salátů, dělá se z ní polévka, cuketové placky i moučníky. Velmi dobrá je i syrová. Tepelné zpracování u cukety není vůbec nutné. Syrová cuketa chutná skvěle a uchovává potřebné vitaminy.

Tento druh zeleniny je skvělý při redukci hmotnosti i detoxu. Obsahuje železo, draslík, vápník, vlákninu a vitaminy A, B i C. Jaké vitaminy jsou důležité pro vegany je k přečtení v článku o životním stylu veganů.

Jakkoli povrchně to zní, lidé by měli cuketu vybírat podle vzhledu. Při výběru je lepší sáhnout po menší cuketě bez výrazných vad a odřenin. Na omak by měla být pevná a lesklá na povrchu.

Tento způsob zpracování cukety otvírá bránu dalším možnostem. Špagety ze zeleniny lze ozvláštnit bazalkovým pestem. Jemnosti cukety dodá tu správnou výraznou a přitom bylinkově vláčnou chuť.

Receptů, jak zpracovat cukety je mnoho. Kromě špaget z cukety lze zkusit cuketové zelí, tatarák, cuketové placky, obalovanou cuketu nebo cuketový guláš.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang