Čočkový dhál – recept na indický dhál z červené čočky

Veganské recepty

Důkazem, že i z naprosto obyčejné suroviny se dá vykouzlit chuťově zajímavé a velmi chutné jídlo, je čočkový dhál. Co je čočkový dhál a jaký je ten nejlepší recept?

Shrnutí obsahu

Čočkové dhal je tradiční jídlo pocházející z indické kuchyně, které je připravováno z čočky, koření a dalších přísad. Je to hustá omáčka nebo kaše, která se obvykle podává s rýží nebo chlebem (např. naanem nebo chapati).

Existují různé druhy dhalu, které se liší druhem použité čočky (například červená, zelená, hnědá), kořením a přísadami. Každá variace může mít odlišnou chuť a konzistenci.

Základními ingrediencemi pro čočkový dhal jsou čočka, cibule, česnek, rajčata, zeleninový vývar nebo voda, koření (jako je kari, kurkuma, koriandr, kumin), olej nebo máslo na smažení a sůl.

Čočka se vaří spolu s dalšími přísadami a kořením, dokud nezměkne a nevytvoří hustou omáčku. Často se podává s naaranžovanou čerstvou bylinkou (například koriandrem) a podává se s rýží nebo chlebem.

Čočkový dhal je chutný, výživný a tradiční pokrm, který je oblíbený pro svou bohatou chuť a zdravé výživné hodnoty.

Dhál (někdy také dal, daal a dahl) je hindský výraz pro sypké sušené luštěniny – nejčastěji pro čočku. Luštěniny jsou výborným zdrojem vlákniny a bílkoviny, proto by čočka neměla chybět v žádném sportovním jídelníčku.

Receptů na indický dhál je samozřejmě velké množství. Někdo dává přednost ostřejšímu a velmi pikantnímu. Někdo má raději jemnou a nevýraznou chuť. Na indickým dhálu je výborné, že si ho každý může přizpůsobit podle sebe. Vhodnou přílohou je indický chléb naan a indické roti.

Červená čočka

Červená čočka je bohatá na vlákninu, bílkoviny, obsahuje kvalitní polysacharidy, železo, selen, fosfor, zinek i vitamín B6, a tak je vhodnou potravinou pro vegany. Velkou výhodou červené čočky je, že se nemusí dopředu namáčet. Tím se jídla z ní stávají o něco rychlejší na přípravu. I proto je indický čočkový dhál velmi oblíbený.

Červená čočka je v kuchyni velmi oblíbená. Hodí se k přípravě předkrmů, polévek, salátů i hlavních chodů. Jaký je nejlepší recept na červenou čočku? A jaký je nejlepší čočkový salát?

Luštěniny jsou v Indii velmi oblíbené.

Čočkový dhál

Tradiční indická kuchyně je charakteristická pro svá různá a velmi výrazná koření, pálivé omáčky, barevná jídla, lahodné vůně a také čočku.

Čočka se v Indii řadí mezi nejčastěji používané potraviny. V současné době existuje nespočet receptů, jak indický dhál připravit. Indický dhál patří mezi velmi často připravovaný recept nejen v Indii. Jeho historie začala před více než čtyřmi tisíci lety dle archeologických nalezišť v okolí řeky Indus.

Dhál je označení jak pro polévku, tak i pro kašovité pokrmy. K čočkovému dhálu se skvěle hodí indické placky paratha, po rýži nejčastější příloha indické kuchyně.

Urad dal se připravuje z bílé čočky. Panchratna dal je směs pěti různých druhů luštěnin. Označení masoor dal představuje velmi hustou polévku z červené čočky. Dhál se dá připravit z červené i z černé čočky, podobně jako čočková sekaná.

Recept na čočkový dhál

Recept na veganský dhál si oblíbí každý, kdo má rád indickou kuchyni.

Ingredience:

  • 2 hrnky červené čočky
  • 2 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 2 lžíce nastrouhaného zázvoru
  • 1 plechovka krájených rajčat
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 1 chilli paprička
  • sůl, pepř, kari, kurkuma, mletý koriandr
  • rostlinný olej
  • čerstvý koriandr

Postup:

Oloupanou cibuli nakrájenou na kostičky orestujeme v hrnci na oleji s prolisovaným česnekem. Přidáme najemno nastrouhaný zázvor. Chilli papričku očistíme od stopky a vnitřních semínek, přidáme na kousíčky nakrájenou do hrnce. Přidáme plechovku krájených rajčat.

Přidáme všechno koření a necháme chvíli provonět. Dále do hrnce nasypeme červenou čočku a zalijeme zeleninovým vývarem. Na mírném ohni necháváme vařit přibližně 25 minut. Můžeme dosolit a dokořenit dle chuti.

Na talíři ozdobíme s čerstvým koriandrem a můžeme přidat přílohu.

Chléb naan je oblíbenou indickou přílohou.

Přílohy čočkového dhálu

Roti (též čapati, chapati) je placka z nekvašeného těsta se základem celozrnné pšeničné mouky. Původem je z indické kuchyně, nicméně s čapati se lze setkat i ve srílanské kuchyni.

Naan (známý také jako nan a khamiri) je asijský chléb, který má vzhled podlouhlé placky – slzy.

Recept na indický chléb naan

Tento recept je zjednodušenou a rychlejší verzí na pravý indický chléb naan. Výsledek je ovšem výborný a neměl by chybět u žádné indické večere.

Ingredience:

  • 230 g hladké mouky
  • 1 lžička cukru
  • 0,5 lžičky soli
  • 0,5 lžičky kypřícího prášku
  • 120 ml rostlinného mléka
  • 3 lžíce rostlinného oleje + olej na potření
  • 2 stroužky česneku, koriandr

Postup:

Troubu rozehřejeme na 170 °C s funkcí grill a do trouby vložíme plech.

V míse smícháme suché ingredience a uprostřed uděláme důlek. Do důlku nalijeme mléko a olej. Vidličkou postupně mícháme od středu. Pokud je těsto už moc husté a špatně se míchá vidličkou, začneme těsto zpracovávat rukama.

Těsto rozdělíme do 5 kuliček a každou kuličku rozválíme na tenkou placku. Vyválenou placku vložíme na rozpálený plech, potřeme olejem, posypeme utřeným česnekem, nakrájeným koriandrem a vložíme do trouby. Pečeme přibližně 3 minuty.

Do receptu lze použít domácí rostlinné mléko, které má unikátní chuť. Jeho velkou výhodou je, že je vhodné i pro osoby s intolerancí na laktózu.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang