Cizrna je po hrachu a fazolích celosvětově třetí nejpoužívanější luštěninou a z kulinářského hlediska jsou pokrmy z cizrny takřka nepostradatelné. A to zejména pro vegetariány a vegany. Vyrábí se z ní nejlepší cizrnová pomazánka hummus či delikátní cizrnový falafel. Co je cizrna, jak se vaří cizrna a jaké veganům přináší dobrodiní?
Cizrna beraní je bylinou pěstovanou ve Středomoří, Asii a především v severní Africe a Arábii, kde je základní součástí mnoha tradičních kuchyní. Na česká pole si recepty z cizrny svou cestu teprve hledají, ovšem coby luštěnina se v českých kuchyních zabydlela už dávno a je jednou z hlavních složek potravy, co jedí vegani. Recept s cizrnou totiž tělu dodá řadu nezbytných látek. Jak na cizrnu a cizrnový falafel?
Cizrna – recepty na 1 000 způsobů
Říká se jí také římský hrách, čemuž mohou napovídat kulovitá semena, která jsou křupavá a chutná jako oříšky. Pražená cizrna či pečená cizrna je méně tučnou variantou oříšků k televizi a poslouží také jako zdraví prospěšná svačinka. Pokrmy z cizrny a zdraví jdou ruku v ruce.
Z cizrnové mouky se dají připravit lahodné veganské zdravé snídaně a zdravé večeře, které si lehounce lehnou v žaludku a prospějí zdraví. Cizrna se užije také při zahradním letním veganském grilování coby cizrnová zálivka, cizrnové karbanátky nebo pomazánka. Cizrnová pomazánka z plechovky je navíc jednoduchá rychlovka, hotová je za pár minut.
Cizrna se dá gastronomicky zpracovat doslova 1 000 a jedním způsobem, neboť její potenciál nezná mezí. Výtečná je jako cizrnová polévka, kde se dají zužitkovat celá zrnka na skus, nebo lze cizrnu rozmixovat na cizrnovou kaši a výslednou pastou polévku či omáčku zahustit. Pomazánka z cizrny s pečivem je vhodnou svačinkou mezi hlavními chody.
Cizrna plná hodnotných živin
Využití cizrna najde i jako vábivá ingredience do salátů a jejich zasycení. Cizrna salát je oblíbenou volbou veganu v restauracích. Cizrnová pomazánka, placičky, cizrnová kaše i pražená cizrna jsou také chutným zdrojem proteinů a vlákniny. Tím, že je cizrna plná bílkovin a vlákniny, tlumí chutě a zasytí na delší dobu. Proto je velmi vhodná při redukčních dietách.
Vláknina má tu kouzelnou vlastnost, že na sebe váže vodu, čímž potrava ve střevech zvětšuje svůj objem a snadněji s bakteriemi vychází ven. Cizrna je tudíž vhodnou potravinou při zácpě a problémům s trávením. Zároveň preventivně působí proti rakovinovému bujení a srdečním potížím.
Komplexní pomalu trávené sacharidy z cizrny regulují hladinu cukru a cholesterolu a jsou zárukou pozvolného uvolňování energie, tzv. dlouhodobého paliva. Nikoli okamžitou energií z rychlých cukrů.
Pro dokonalý dojem cizrny stačí doplnit výčet minerálů – železo, zinek, vitamín B, kyselina listová, mangan, měď, hořčík, draslík, vápník, selen – a potravinový zázrak je na světě. Sto gramů cizrny v sobě skrývá 323 kalorií, 20 gramů bílkovin, 28 gramů sacharidů a 6 gramů tuků.
Cizrna nebsahuje lepek, recepty z cizrny jsou tak vhodné i pro celiaky. Cizrnovou mouku lze v receptech nahradit část jiné mouky, jídlo se tak stane zdravější. Za vyzkoušení stojí také recept na domácí cizrnovou mouku.
Nejoblíbenější recepty z cizrny – cizrnový falafel a hummus
Vařená cizrna je základní stavební jednotkou pokrmu zvaného cizrnový falafel, což jsou smažené kuličky nebo mini karbanátky, jejich původ si připisují Egypťané, kteří falafel nazývají po svém „taameya“. Každodenní egyptská snídaně se bez cizrnového falafelu neobejde.
Z cizrny se vyrábí také vyhlášený hummus, bez něhož si dnes už většina veganů nedokáže svou vegan stravu představit. Hummus z cizrny je oblíbenou pochoutkou jak namazaný na krajíc chleba, tak jako dip k zelenině, nebo přílohou k salátům či hlavním jídlům. Cizrna jako příloha je k nezaplacení.
TIP: Hummus není jen o cizrně. Dýňový hummus nebo hummus s červenou řepou jsou stejně lahodné, jako hummus – orientální pokrmy z beranního hrachu.
Pokrmy z cizrny s vůní exotiky
Cizrna na paprice, pečená cizrna v troubě nebo cizrna na kari mají své zapřisáhlé příznivce a dodávají české kuchyni aromatický a exotický punc Indie a velkých dálek. Kdo touží ochutnat jiné světy, měl by dát receptům z cizrny zelenou.
TIP: Pokud by člověk měl přeci jen chuť na něco tradičního a rychlého k večeři, doporučujeme vyzkoušet cizrna recept na omelety z cizrny. Lze je naplnit zeleninou, veganským sýrem nebo tofu. Pro rychlé recepty se hodí zejména cizrna v plechovce. Odpadne i otázka, jak dlouho vařit cizrnu.
Jak se vaří cizrna
Jak dlouho se vaří cizrna? Vaření cizrny má svá specifika. Před samotnou přípravou pokrmů z cizrny je důležité, ba přímo nezbytné zrníčka namočit. A to alespoň na 8 až 12 hodin, ideálně přes noc. Cizrna tak pěkně změkne a bude při výrobě pokrmů vláčnější.
Vařená cizrna rychleji
Namáčením ve slané vodě cizrna změkne o drobet rychleji. Vařená cizrna je obvykle hotová za hodinu, bez namočení by to však trvalo mnohem déle.
Vaření cizrny je jistě skvělá věc pro ty, kteří si užívají přípravu pokrmů z cizrny od A do Z. Cizrna v plechovce totiž neuspokojí každého kuchaře.
Sterilovaná cizrna – recepty
Použitím sterilované cizrny se recepty výrazně urychlí. Cizrna v plechovce nebo cizrna v skle je totiž připravená ke konzumaci.
Stačí jen vybrat oblíbený recept s cizrnou a místo vařené cizrny použít v receptu sterilovanou cizrnu.
Cizrna v plechovce
Samozřejmě, že je lepší cizrnu v plechovce dále upravit a vytvořit například cizrnovou polévku z konzervy nebo cizrnovou pomazánku z plechovky. Dokonce i ta nejlepší cizrnová pomazánka může být připravena z cizrny v plechovce.
Cizrnu v plechovce lze snadno sehnat v každém supermarketu.
Cizrna – recepty fitness
Cizrna se skvěle hodí také pro fitness jídelníček pro muže ale i ženy. Obsahuje potřebné bílkoviny, které jsou důležité pro stavbu svalů. Fitness recepty z cizrny je vhodné kombinovat s čerstvým zeleninovým salátem a celozrnným pečivem.
Rychlá a snadná kořeněná cizrna
Ingredience:
- 2,5 šálku vařené cizrny (nebo 1 scezená a propláchnutá plechovka)
- 1 lžíce olivového oleje
- 3 stroužky česneku, drcené
- 1/2 střední bílé cibule nakrájené na kostičky
- 2 šálky bílých hub nakrájených na plátky
- 1 1/2 lžičky papriky
- 1/2 lžičky cibulového prášku
- 1/2 lžičky česnekového prášku
- 1/2 lžičky oregana
- 1/2 lžičky černého pepře
- 1/2 lžičky mořské soli
- 1/2 lžičky mletého chilli
- 1/4 lžičky tymiánu
Postup:
- Na pánvi rozehřejte olivový olej na středním plameni nebo olej vynechejte a použijte trochu vody nebo zeleninového vývaru.
- Přidejte cibuli, česnek a houby a vařte je 6 až 7 minut za stálého míchání, aby začaly hnědnout.
- Přidejte všechno koření a za častého míchání vařte ještě několik minut.
- Přidejte cizrnu a pokračujte ve vaření a míchání po dobu 5-10 minut, dokud se neprohřeje a nezhnědne.
Salát s cizrnou a avokádem
Ingredience:
- 1 ½ šálku vařené cizrny (1 plechovka scezené a propláchnuté cizrny)
- 2 středně zralá avokáda
- ¼ šálku čerstvé citronové šťávy
- 1 lžička dijonské hořčice
- mořská sůl a mletý černý pepř podle chuti
- 1 řapíkatý celer, jemně nasekaný
- 1 salátovou okurku, nakrájenou
- 2 polévkové lžíce jemně nasekaného nakládaného kopru
- 2 polévkové lžíce kaparů, mleté
- ¼ šálku nasekané pažitky
Postup:
- Cizrnu ve středně velké míse lehce rozmačkejte vidličkou. Chcete mít kousky cizrny, takže ji nerozmačkejte úplně na pyré.
- Avokádo rozkrojte napůl, odstraňte pecku a lžící vyjměte dužinu. Avokádo přendejte do jiné středně velké mísy. Do mísy přidejte citronovou šťávu, dijonskou hořčici, sůl a pepř a poté avokádovou směs rozmačkejte, dokud nebude z větší části hladká. Do mísy přidejte rozmačkanou cizrnu, celer, okurku, kapary a pažitku.
- Směs avokádového a cizrnového salátu promíchejte stěrkou, dokud se nespojí. Zkontrolujte, zda je směs ochucená, a v případě potřeby ji dochuťte.
- Avokádový cizrnový salát podávejte s listovým salátem nebo mezi plátky čerstvého chleba s dalšími přílohami. Salát vydrží v dobře uzavřené nádobě až 3 dny.
Cizrnový těstovinový salát s pestem
Ingredience:
- 2 šálky bazalkových listů (nebo 1 šálek bazalky + 1 šálek rukoly nebo petrželky)
- 1 stroužek česneku, nahrubo nasekaný
- 1/4 šálku vlašských ořechů
- 1/4 šálku olivového oleje
- 2 lžíce citronové šťávy
- 1/2 lžičky soli
- 3-4 polévkové lžíce rostlinného mléka (podle chuti)
- černý pepř podle chuti
- penne nebo fusilli (běžné, bezlepkové nebo fazolové)
- 1 1/2 šálku vařené cizrny (1 plechovka, scezená a propláchnutá)
- 1 šálek nakrájené rukoly
Postup:
- Přiveďte k varu hrnec osolené vody. Přidejte těstoviny a uvařte je podle návodu na obalu.
- Zatímco se těstoviny vaří, vložte všechny ingredience na pesto do kuchyňského robotu. Několikrát pulzujte a poté zpracujte do hladké a jednolité hmoty. Vyškrábněte mísu a ještě chvíli zpracovávejte, v případě potřeby přidejte další lžíci oleje (nebo teplé vody), abyste pesto zředili.
- Když jsou těstoviny hotové, přidejte je do velké mísy spolu s cizrnou. Přidejte pesto a vše dobře promíchejte. Přisypte rukolu, pokud ji používáte, a podávejte.
Pikantní zelná cizrnová polévka z konzervy
Ingredience:
- 1 lžíce olivového oleje (lze nahradit několika lžícemi zeleninového vývaru)
- 1 bílá nebo žlutá cibule, nakrájená nadrobno
- 3 oloupané a nakrájené mrkve
- 2 řapíky celeru, nakrájené
- 3 stroužky česneku, mleté
- 6 šálků krouhaného zelí (asi 1/2 hlávky zelí)
- 1 šálek střednězrnné nebo dlouhozrnné hnědé rýže (lze nahradit krátkými těstovinami)
- 1 čajová lžička sladké papriky (lze nahradit uzenou)
- 1 čajová lžička mleté turecké papriky
- 1 čajová lžička soli (více podle potřeby)
- 8 šálků zeleninového vývaru
- 1-2 šálky vody
- 2 cizrny v plechovce, scezené a propláchnuté
- šťáva z 1 velkého citronu
- čerstvě mletý černý pepř podle chuti
- špetka drcených červených pepřových vloček, podle chuti
- nasekaná čerstvá petrželka na ozdobu (nepovinné)
Postup:
- Olej rozehřejte ve velkém hrnci na středním plameni. Přidejte cibuli, mrkev a celer a za občasného míchání vařte 5 minut, nebo dokud cibule nezměkne a nezprůhlední. Přidejte česnek a za stálého míchání vařte 2 minuty.
- Vmíchejte zelí, cizrnu, rýži, papriku, kurkumu a sůl a poté přilijte vývar a 1 šálek vody. Na prudkém ohni přiveďte k varu. Snižte teplotu, přikryjte a vařte asi 45 minut, dokud rýže nezměkne.
- Vmíchejte citronovou šťávu. Podle chuti dochuťte černým pepřem a/nebo drcenými vločkami červené papriky. Pokud je polévka hustší, než byste chtěli, přidejte další šálek vody. V případě potřeby podávejte s čerstvou petrželkou.
Cizrna se špenátem na kari
Ingredience:
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- 1 cibule, nakrájená nadrobno
- 3 stroužky česneku, mleté
- 1/2 lžičky mletého kmínu
- 1/2 lžičky mletého koriandru
- 1/2 čajové lžičky mleté kurkumy
- 1/2 lžičky soli
- 2 lžičky javorového sirupu nebo agáve (nepovinné, pomáhá zmírnit kyselost rajčat)
- 2 šálky vařené cizrny (nebo 1 plechovka, scezená a propláchnutá)
- 1 1/2 šálku ohněm opečených rajčat nakrájených na kostičky
- 1/4 šálku rajčatového protlaku
- 3-4 vrchovaté šálky baby špenátu
- 4 šálky vařené quinoy, hnědé rýže nebo prosa, na podávání
- 1 šálek neslazeného nemléčného jogurtu (volitelně, k podávání)
Postup:
- Celozrnné obiloviny přiveďte s vodou k varu, snižte teplotu a nechte je vařit, zatímco budete připravovat cizrnu na kari.
- Ve středně velkém hrnci nebo na velké pánvi rozehřejte na středním plameni olivový olej. Přidejte cibuli a česnek. Za častého míchání vařte, dokud cibule nezměkne a nezprůhlední (asi 5 minut). Přidejte kari, kmín, koriandr, kurkumu a sůl a promíchejte.
- Přidejte javorový sirup, cizrnu, rajčata a rajčatovou pastu. Lžící rozbijte některé větší slupky rajčat a vše dobře promíchejte. Přikryté vařte 5 minut nebo dokud rajčatová omáčka nezhoustne. Vmíchejte baby špenát, přiklopte cizrnu a nechte špenát zavadnout. Asi po dvou minutách směs dobře promíchejte.
- Cizrnu na kari a špenát podávejte na celozrnných obilovinách. V případě potřeby doplňte čtyřmi lžícemi rostlinného jogurtu.
Cizrnový guláš s rajčaty a kokosem
Ingredience:
- 2 lžičky olivového nebo kokosového oleje
- 1 středně velká žlutá cibule nakrájená na malé kostičky
- směs koření (viz níže)
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- 2 stroužky česneku, mleté
- 2 šálky vařené cizrny, scezené a propláchnuté
- 1 lžička balzamikového octa
- 1 šálek konzervovaných rajčat nakrájených na kostičky
- 1 šálek kokosového mléka light
- mořská sůl a mletý černý pepř podle chuti
- ⅓ šálku nasekané ploché listové petrželky nebo koriandru (nebo jejich kombinace)
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička uzené papriky
- ½ lžičky mleté kurkumy
- ½ čajové lžičky sušeného oregana
- ½ lžičky sušených chilli vloček
- ¼ lžičky mleté skořice
Postup:
- V hluboké litinové pánvi nebo malém hrnci na polévku rozehřejte olivový olej na středním plameni. Jakmile se olej začne lehce třpytit, přidejte na pánev cibuli. Cibuli vařte a míchejte, dokud nebude průsvitná a zcela měkká, asi 5-6 minut. Chcete, aby cibule při vaření tiše syčela, a proto v případě potřeby snižte teplotu.
- Do pánve přidejte směs koření a promíchejte. Jakmile se koření zcela rozvoní a plně spojí s cibulí (asi za 1 minutu), přidejte rajčatový protlak a hřbetem lžíce ho vmíchejte do koření a oleje. Přidejte česnek a cizrnu a směs 30 sekund míchejte.
- Do pánve přidejte balzamikový ocet a rajčata, promíchejte a hřbetem lžíce seškrábněte hnědé kousky, které se případně vytvořily na dně pánve. Do pánve přidejte kokosové mléko a guláš osolte a opepřete.
- Cizrnový guláš se sedmi kořeními přiveďte k varu a poté snižte teplotu na mírný oheň. Vařte guláš asi 10-15 minut, nebo dokud se chutě nespojí podle vašich představ. Dušenou zeleninu ozdobte nasekanou petrželkou/koriandrem. Guláš podávejte horký s polentou, hnědou rýží nebo jinou přílohou, kterou máte rádi.
Pečená cizrna s rajčaty
Ingredience:
- 2 šálky cherry rajčat; rozpůlené
- 2 hrnky cizrny, vařené nebo konzervované (sceděné)
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžičky soli
- 1 lžička pepře
Postup:
- Předehřejte troubu na 180 stupňů a vyložte plech pečícím papírem.
- Rajčata a cizrnu dejte do mísy, přidejte olivový olej, sůl a pepř. Promíchejte, dokud se všechna rajčata a cizrna neobalí.
- Směs rozprostřete v rovnoměrné vrstvě na připravený plech.
- Pečte 1 hodinu, nebo dokud cizrna nebude křupavá a rajčata nebudou mít puchýře a nezačnou se scvrkávat.
- Podávejte na čerstvých těstovinách nebo zelenině
Cizrnové karbanátky
Ingredience:
- 1 cizrna v plechovce, osušená
- ½ malé červené cibule nakrájené nadrobno
- 4 stroužky česneku, rozdrcené
- 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí
- 2 PL sójové omáčky
- 2 PL rajčatového protlaku
- ½ lžičky uzené papriky
- ½ lžičky koriandru v prášku
- 1 lžička kmínu
- 1 šálek strouhanky
- ¼ šálku nasekané petrželky
- olivový olej
Nejlepší cizrnová pomazánka
Postup:
- Předehřejte troubu na 180 °C.
- Přidejte konzervovanou cizrnu do kuchyňského robotu spolu s nasekanou cibulí, rozdrceným česnekem, výživným droždím, sójovou omáčkou a rajčatovým protlakem. Zpracujte do hladka.
- Přidejte uzenou papriku, mletý koriandr a kmín a zpracujte.
- Směs na cizrnové karbanátky přendejte do mísy a přidejte strouhanku a čerstvou nasekanou petrželku a promíchejte. Rukama z ní vytvořte těsto.
- Naberte z těsta množství zhruba o velikosti polévkové lžíce, vyválejte z něj kuličky a rovnoměrně je položte na plech vyložený pečícím papírem.
- Plech dejte na 15 minut do mrazáku, aby kuličky ztuhly.
- Vyjměte plech z mrazáku a každou kuličku lehce potřete olivovým olejem.
- Vložte do trouby a pečte 20 minut, přičemž po 10 minutách kuličky jednou otočte.
Cizrnová pomazánka z plechovky – nejlepší cizrnová pomazánka
Ingredience:
- 1/2 sladké cibule nakrájené na silné plátky
- extra panenský olivový olej
- kosher sůl a černý pepř
- 40 velkých sušených rajčat
- 6 stroužků česneku, rozmačkaných
- 2 velké šalotky nakrájené na silné plátky
- 8 listů bazalky
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 šálek extra panenského olivového oleje
- 3 lžíce čerstvé citronové šťávy
- 3 šálky kvalitní cizrny v plechovce, odkapané
Postup:
- Plátky cibule potřete trochou olivového oleje a ochuťte je košer solí a pepřem. Na rozpálené pánvi nebo na litinové pánvi grilujte, dokud cibule nezměkne a nezíská lehce zuhelnatělou barvu.
- V kuchyňském robotu smíchejte grilovanou cibuli, sušená rajčata, česnek, šalotku, bazalku a kmín. Rozmixujte na husté pyré. Za chodu motoru pomalu přilévejte olivový olej a poté citronovou šťávu. Směs by měla být zcela hladká.
- Přendejte do velké mísy a přidejte cizrnu. Přeložte a promíchejte. Vraťte po částech do kuchyňského robotu a pyré zpracovávejte, dokud směs nebude hladká a hustá. Podle chuti dochuťte pepřem a solí (pokud jsou sušená rajčata hodně slaná, možná jí nebude potřeba mnoho).
- Struktura je otázkou chuti. Pokud je směs velmi hustá, přidejte trochu více olivového oleje, aby byla krémovější. Dobře přikrytá pomazánka vydrží v chladničce nejméně týden.
Cizrna jako příloha
Cizrna se perfektně hodí jako příloha. Ať už je to pečená cizrna v troubě nebo cizrnová kaše, skvěle doplní každý veganský hlavní chod.
Pečená cizrna v troubě
Pečená cizrna ze čtyř ingrediencí, která je skutečně křupavá. Jednoduchý postup, a křupavá a lahodná chuť, to je perfektní veganská cizrna jako příloha.
Ingredience:
- 1 cizrna v plechovce, scezená, velmi dobře okapaná a důkladně vysušená
- 1 lžíce avokádového nebo jiného neutrálního oleje (lze vynechat)
- 1/2 lžičky mořské soli
- 1 lžička koření dle vlastního výběru
Postup:
- Předehřejte troubu na 180 °C a připravte si plech na pečení (nebo více plechů, podle potřeby).
- Cizrnu dobře osušte. Pokud používáte olej, dobře ji propláchněte vodou a důkladně osušte. Pokud olej nepoužíváte, stačí ji dobře scedit a vynechat propláchnutí vodou.
- Dobře okapanou cizrnu rozprostřete na čistou savou utěrku a rukama ji jemně srolujte a osušte. Část slupek by se měla začít odlupovat. Můžete se rozhodnout oloupat celou cizrnu – což může pomoci k větší křupavosti! – nebo jednoduše odstraňte slupky, které se odloupnou. V obou případech bude cizrna křupavá. Loupáním se získá o něco křupavější cizrna.
- Cizrnu přendejte do mísy a zalijte olejem (nebo vynechejte) a osolte. Dobře promíchejte, aby se chuť spojila. V tuto chvíli nepřidávejte další koření – mohlo by přerušit proces křupání, proto s přidáním počkejte až po upečení.
- Pečte celkem 40-50 minut nebo dokud nebude pečená cizrna zlatohnědá a suchá na dotek. V polovině pečení rád otote plechem a cizrnu protřepejte, aby byla rovnoměrně propečená. Loupaná cizrna se peče rychleji než neloupaná. Pokud vynecháte olej, peče se také rychleji.
- Vyjměte ji z trouby a ještě teplou ji promíchejte s kořením (podle potřeby). Poté ji nechte 5-10 minut vychladnout – při chladnutí bude křupat dál.
- Pečenou cizrnu v troubě podávejte samotnou nebo v salátech. Chcete-li zrnka skladovat, vložte je do nádoby nebo sklenice a nepřikrývejte je těsně. Místo toho víko rozlomte, aby mohly trochu „dýchat“. Díky tomu zůstanou déle křupavé. Nejlepší jsou první den, při pokojové teplotě vydrží 4-5 dní. Případně je můžete dobře uzavřít a zmrazit až na 1 měsíc.
Cizrnová kaše
Zdravá příloha s použitím sušené cizrny v plechovce, protože sušená cizrna lépe absorbuje chutě. Cizrnová kaše je skvělá alternativa ke standardní bramborové kaši.
Ingredience:
- 500 g sušené cizrny
- 1 lžička semínek fenyklu
- 1 banánová šalotka, podélně rozčtvrcená
- 1 červená chilli paprička , zbavená slupky a podélně rozpůlená
- 2 větvičky rozmarýnu
- 2 bobkové listy
- 250 ml bílého vína
- 1,3 l zeleninového vývaru
- extra panenský olivový olej k podávání
Postup:
- Ve velké míse zalijte cizrnu studenou vodou a namočte ji přes noc. Druhý den ji slijte a dobře propláchněte.
- Vyklopte cizrnu do velké pánve se všemi ostatními přísadami kromě olivového oleje. Přiveďte k varu a poté nechte vařit 1 hodinu až 1 hodinu a 10 minut, dokud vařená cizrna nezměkne, ale nebude kašovitá.
- Odstraňte bobkové listy a větvičky rozmarýnu. Cizrnu po částech rozmixujte v kuchyňském robotu spolu s tekutinou z vaření a šalotkou dohladka.
- V případě potřeby kaši znovu ohřejte a podávejte ji ve stylu sdílení s velkou kapkou olivového oleje a trochou drceného černého pepře navrch.
Pražená cizrna
Pražená cizrna je skvělá veganská svačina plná bílkovin. Vychutnat si ji lze samotnou nebo v oblíbených zdravých pokrmech, kde přidá křupavou strukturu.
Ingredinece:
- 1 1/2 hrnku vařené cizrny, scezené a propláchnuté
- extra panenský olivový olej, na pokapání
- mořská sůl
- paprika, kari nebo jiné koření (nepovinné)
Postup:
- Předehřejte troubu na 220 °C. Velký plech vyložte pečícím papírem.
- Cizrnu rozprostřete na kuchyňskou utěrku a osušte ji. Odstraňte všechny volné slupky.
- Přeneste osušenou cizrnu na plech a promíchejte ji s kapkou olivového oleje a velkou špetkou soli.
- Cizrnu pečte 20 až 30 minut nebo dokud nezíská zlatohnědou barvu a není křupavá. Trouby se mohou lišit, pokud vaše cizrna není dostatečně křupavá, pokračujte, dokud nebude.
- Vyjměte cizrnu z trouby a ještě teplou ji promíchejte se špetkou oblíbeného koření, pokud ho používáte.
- Upečenou cizrnu skladujte ve volně přikryté nádobě při pokojové teplotě. Spotřebujte nejlépe do dvou dnů.
Cizrnová mouka – recept
Naučit se vyrábět cizrnovou mouku je neuvěřitelně jednoduché a lze ji pak použít do lahodného bezlepkového pečiva a různých oblíbených jídel bez lepku. Cizrna neobsahuje lepek.
Ingredinece:
- sušená cizrna
Postup:
- Jednoduše vložte cizrnu do mlýnku na kávu nebo na koření nebo do vysokorychlostního mixéru a rozemelte ji na jemný prášek.