Africká arašídová polévka – recept na nejlepší arašídovou polévku

Veganské recepty

Od českých klasických polévek se africká arašídová polévka poněkud liší. Arašídové máslo do polévky? Pro někoho to je překvapivé, možná až děsivé, v africké kuchyni je to velmi oblíbené. Jaké další suroviny jsou potřeba? A jaký je ten nejlepší recept na arašídovou africkou polévku?

Tradiční recept je připravovaný s kuřecím masem a fufu. U veganů je možné nahradit kuřecí maso seitanem. Fufu je tradiční africká příloha. Vyrábí se z kukuřičné, maniokové, nebo pšeničné mouky, vody a jamů. Jeho chuť je spíše mdlá, protože není jiným způsobem dochucený.

Africká kuchyně vychází z tradic afrických národů.

Jeho konzistence je podobná těstu na bramborové knedlíky. Je vhodnější k chuťově výrazným pokrmům. Nejrozšířenější je ve středozápadní Africe (Kongo, Ghana, Angola).

Historie africké kuchyně

Africká kuchyně byla ovlivněná arabskou kuchyní a kuchyněmi evropských států. Mezi tyto státy patří především Francie, Portugalsko, Španělsko, Belgie, Německo (státy, které měly v Africe kolonie). Africká kuchyně se liší podle jejích částí. Oblíbená příloha Fufu se například v oblasti východní Afriky nazývá ugali.

Tufu i ugali se vyrábí stejným způsobem, jen ugali má trochu jiný poměr surovin, a tak získává konzistenci připomínající naší bramborovou kaši.

Tradiční africkou kuchyni lze ochutnat například na Kapverdském ostrově Sal.

Variaci africké arašídové polévky lze najít i ve Virginii v USA (Virginia peanut soup), kde si ji připravovali otroci z Afriky. První otroci byli do této oblasti přivezeni Portugalci z dnešní Angoly v 17. století – společně s arašídy, se kterými Portugalci rovněž obchodovali díky jejich koloniím v Jižní Americe, odkud arašídy původně pochází.

Africká arašídová polévka – recept

Je oblíbená pro svou chuť, poněkud hustší konzistenci a také pro snadnou a rychlou přípravu. Jedná se o jeden z receptů s kokosovým olejem. V západoafrické Ghaně se tato polévka jmenuje Nkatenkwan.

Ingredience:

  • 1 velká cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžičky čerstvého nastrouhaného zázvoru
  • 1 plechovka drcených rajčat (400 g)
  • 1 balení seitanu (150 g)
  • 1 l zeleninového vývaru
  • 1 hrnek arašídového másla
  • kokosový olej
  • sůl, pepř
Arašídy jsou bohaté na niacin a foláty.

Postup:

Nakrájenou cibuli najemno začneme smažit v hrnci na oleji, přidáme prolisovaný česnek, pepř a společně smažíme. Všechny chutě a vůně se krásně spojí. Přidáme nakrájený seitan a smažíme vše společně, dokud cibulka nezezlátne.

Do hrnce nalije zeleninový vývar, přidáme nastrouhaný čerstvý zázvor. V druhém hrnci (stačí menší hrnec) na mírném plamenu smícháme arašídové máslo a drcená rajčata.

Do malého hrnce přidáme 1 naběračku zeleninového vývaru s kořením z velkého hrnce. Necháme spojit arašídové máslo, rajčata a trochu vývaru. Lehce vaříme a stále mícháme. Nově vzniklou směs s arašídovým máslem přelejeme opatrně do velkého hrnce a pořádně promícháme.

Polévku necháme ještě pár minut povařit. Její hustota může připomínat více omáčku než polévku. Na ozdobu můžeme použít arašídy, které jsou bohaté na foláty a niacin.

Jako přílohu pro africkou arašídovou polévku můžeme použít rýži, chléb či fufu.

TIP: Vhodnou přílohou je domácí kváskový chléb, jeho příprava je pracnější než příprava afrického fufu, ale chuťově je naprosto výborný.

Fufu je v Africe oblíbené i pro delší zasycení žaludku. Lidmi je tam přezdívané jako „kaše od šesti do šesti“ – říkají, že pokud si člověk dá fufu v šest ráno, může až do šesti večer pracovat a nebude mít hlad.

Fufu je oblíbená africká příloha.

Fufu – recept

Na pravé fufu jsou potřeba jamy, někdy nazývané jako skořicové brambory. Jejich vůně a tečky v dužině připomínají skořici. Obsahují snadno stravitelné škroby a malé množství cukru. Jejich glykemický index je zhruba o polovinu nižší než brambory. Stávají se tak vhodnou potravinou pro diabetiky.

Jamy se v ČR shánějí obtížně, proto je v následujícím receptu nahradí krupice.

Ingredience:

  • 1 hrnek vody
  • krupice
  • sůl

Postup:

K varu přivedeme hrnek vody, přidáme trochu soli a postupně přisypáváme krupici. Je důležité krupici přisypávat pomalu a stále míchat. Přidáváme krupici, dokud nevznikne hustá kaše, poté ztlumíme plamen a pořádně mícháme zhruba 5 minut. Směs zhoustne a její míchání bude obtížnější.

Vzniklou kaši vyklopíme na talíř a nejlépe namočenýma rukama ve vodě začneme tvarovat do tvaru kulatého knedlíku.

Pro milovníky hustých a chuťově zajímavých polévek je doporučeno vyzkoušet krémovou polévku z dýně hokaidokrémovou česnekovou polévku, gulášovou polévku s hlívou ústřičnou, chřestovou polévku či rajskou polévku z čerstvých rajčat s rýží. Z tradičních polévek, které vaří hospodyně po staletí, například zeleninový vývar.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang