Britská univerzita Imperial College London nově zveřejnila výzkum dokládající negativní vliv na zdraví západní stravy obsahující velký podíl masa a živočišných tuků.
Po zprávě Světové zdravotnické organizace WHO, která zařadila uzeniny a zpracované masné produkty do skupiny karcinogenů, se jedná o další důrazné varování předních vědeckých a výzkumných kapacit.
Výzkum britské univerzity byl zaměřený na srovnání vlivů typické americké stravy (vypadala následovně: hovězí klobásky a lívanečky k snídani, hamburger a hranolky k obědu, sekaná a rýže k večeři) a africké převážně vegan stravy (kukuřičné lívance, špenát a červená paprika k snídani, zeleninové „párky“ v kukuřičném těstíčku, smažené brambory a mango k obědu, ibiškovec jedlý, rajčata, kukuřičné vdolky a fazole k večeři).
Již během dvou týdnů se během výzkumu stihly projevit závažné dopady na zdraví, zejména v oblasti rizika vzniku zánětů a rakoviny u západního jídelníčku s vysokým podílem masa.
Každý odborník potvrdí, že k večeři je lepší si pochutnat na dušeném zelí z cukety nebo sekané z červené čočky, než na hovězím mase nebo klobáse. Pokud přeci jen má člověk chuť si dát něco nezdravého, například pizzu, měl se pokusit o vyváženější verzi. Místo smetanového základu lze podávat pizzu s ajvarem, případně je dobré mít vyvážený jídelníček a zařadit i jídla plná vitamínů a minerálů jako je například hrachová polévka.