
Japonské jídlo si získává srdce milovníků gastronomie po celém světě – a není divu. Spojuje čerstvé suroviny, jemné chutě a oku lahodící prezentaci. Ať už jde o sushi, ramen nebo miso polévku, japonská kuchyně v sobě nese rovnováhu, tradici i umění.
Pokud člověka láká ochutnat něco nového, japonské recepty jsou skvělou volbou. Člověk nemusí být šéfkuchař, aby zvládl základní jídla – stačí pár surovin, trocha trpělivosti a chuť poznávat. V článku jsou představeny recepty na oblíbená japonská jídla, se kterými se strávníci přenesou přímo do Japonska.
Shrnutí článku
Japonská kuchyně je známá svou rovnováhou, čerstvými surovinami a krásnou prezentací, s pokrmy jako sushi, ramen a miso polévka, které si získaly celosvětovou oblibu.
Japonská kuchyně nabízí širokou škálu pokrmů, od polévek po smažené speciality a dezerty, které uspokojí různé chutě a preference.
Typická japonská jídla zahrnují sushi, ramen, tempuru, yakitori, okonomiyaki, takoyaki a další, každé s unikátními ingrediencemi a způsoby přípravy.
Recepty na japonská jídla, jako je maki sushi a veganský ramen, ukazují, jak lze kombinovat jednoduché suroviny pro dosažení autentických chutí.
Japonské recepty jsou skvélé pro každého, kdo chce vyzkoušet nové chutě, a není potřeba být šéfkuchařem, aby si člověk připravil autentická japonská jídla doma.
Typická japonská jídla
Japonská kuchyně je známá svou lehkostí a čerstvostí. Základem jídel jsou kvalitní suroviny, poměrně jednoduchá příprava a vyvážené chutě. Jaká jsou nejznámější a nejtypičtější jídla japonské kuchyně?
1. Sushi
Sushi je pravděpodobně nejznámější japonské jídlo po celém světě. Jedná se o kombinaci ochucené rýže (sushi-meshi) s různými ingrediencemi, jako jsou syrové ryby, mořské plody, zelenina nebo vejce. Mezi oblíbené druhy patří:
- Nigiri: Kousek rýže s plátkem ryby nebo jinou ingrediencí na vrchu.
- Maki: Rolky rýže a náplně zabalené v mořské řase nori.
- Sashimi: Plátky syrových ryb bez rýže.
2. Ramen
Ramen je polévka s nudlemi, která má mnoho regionálních variant. Základem je vývar (např. miso, sójový nebo tonkotsu z vepřových kostí), nudle a různé přílohy, jako jsou plátky masa, vejce, mořské řasy nebo zelenina.
3. Tempura
Tempura je smažené jídlo připravované z různých surovin (např. zeleniny, krevet či ryb), které se obalí v lehkém těstíčku a smaží do křupava. Podává se často s dipem z sójové omáčky.
4. Yakitori
Yakitori jsou malé špízy z kuřecího masa grilované nad uhlím. Maso se často potírá sladkou sójovou marinádou (tare) pro zvýraznění chuti.
5. Okonomiyaki
Okonomiyaki je slaná palačinka připravovaná z těsta, zelí a různých ingrediencí podle chuti (např. maso, mořské plody nebo sýr). Dochucuje se omáčkou okonomiyaki, majonézou a posypem z mořských řas či sušeného tuňáka.
6. Takoyaki
Takoyaki jsou kulaté kuličky z těsta plněné kousky chobotnice, cibulí a zázvorem. Jsou smažené ve speciální pánvi a podávají se s omáčkou takoyaki a majonézou.
7. Tonkatsu
Tonkatsu je smažený řízek z vepřového masa obalený v panko strouhance. Podává se často s rýží, zelím a hustou tonkatsu omáčkou.
8. Miso polévka
Miso polévka je tradiční součást japonských jídel. Základem je miso pasta (fermentovaná sója) rozpuštěná ve vývaru, do kterého se přidávají tofu, mořské řasy wakame a zelenina. Miso polévka je tak velmi zdravá, neboť je plná vitamínů a minerálů pro vegany.
9. Udon
Udon jsou silné pšeničné nudle podávané v polévce nebo studené s omáčkou. Jsou velmi univerzální – mohou být servírovány s masem, zeleninou nebo tempurou.
10. Gyoza
Gyoza jsou plněné knedlíčky připravované na páře nebo smažené. Náplň tvoří směs mletého masa (často vepřového), zelí, česneku a zázvoru.
11. Mochi
Mochi je sladký dezert připravovaný z lepivé rýže (mochigome). Má gumovou konzistenci a může být plněn sladkou pastou z fazolí (anko) nebo jinými přísadami.
Japonská kuchyně nabízí širokou škálu pokrmů od lehkých polévek po smažené speciality či sladké dezerty – každý si najde něco podle své chuti.
Japonský recept na sushi (maki sushi)
Sushi je oblíbený japonský pokrm, který lze připravit i doma. Níže je recept na klasické maki sushi, tedy veganské rolky s rýží a náplní zabalené v mořské řase.
Ingredience (pro 4 porce)
Na rýži:
- 300 g sushi rýže
- 400 ml vody
- 50 ml rýžového octa
- 1 lžíce cukru
- 1 lžička soli
Na rolky:
- 4–5 plátků mořské řasy nori
- Náplň podle chuti: avokádo, okurka nebo mrkev (nakrájené na tenké proužky)
Na servírování:
- Sójová omáčka
- Nakládaný zázvor (gari)
- Wasabi (křenová pasta)
Postup přípravy
Příprava rýže:
- Rýže se několikrát propláchne studenou vodou, dokud voda není čirá. Poté se nechá okapat.
- Rýže se vloží do hrnce, zalije vodou a přivede k varu. Následně se teplota sníží na minimum, hrnec se přikryje pokličkou a rýže se vaří asi 10 minut. Po uvaření se nechá ještě 10 minut odpočívat.
- Rýžový ocet, cukr a sůl se smíchají v malé misce a zahřejí, dokud se cukr nerozpustí (nemusí vařit).
- Uvařená rýže se přendá do široké mísy, zalije připravenou směsí octa a jemně promíchá dřevěnou nebo plastovou špachtlí. Poté se nechá vychladnout.
Příprava náplně:
- Ingredience na náplň se oloupají a nakrájejí na tenké plátky nebo proužky.
Kompletování sushi:
- Bambusová podložka se položí na pracovní plochu a na ni se umístí plátek mořské řasy nori lesklou stranou dolů. Pokud člověk nemá bambusovou podložku, může použít potravinovou fólii.
- Ruce se navlhčí vodou, aby se rýže nelepila, a rýže se rovnoměrně rozprostře po celé ploše řasy – nahoře se ponechá asi 1 cm volný okraj.
- Uprostřed rýže se položí ingredience podle chuti. Člověk může bez problému použít více různých druhů zelenina a namíchat to.
- Pomocí podložky se rolka začne formovat od spodního okraje směrem nahoru – rolka se pevně stlačuje, aby držela tvar.
- Po zarolování se rolka nechá chvíli odpočinout. Poté se ostrým nožem nakrájí na stejnoměrné kousky (cca 6–8 ks). Nůž se před každým řezem navlhčí vodou, aby se nelepil.
Domácí příprava sushi je skvělou příležitostí k experimentování s různými ingrediencemi a chutěmi. Vznikne čerstvé a zdravé jídlo, které potěší všechny smysly.

Japonský recept na ramen
Veganský ramen je skvělou alternativou klasického ramenu, která neobsahuje živočišné produkty, a přesto je plný chutí. Tento recept využívá miso pasty a zeleninového vývaru jako základ a nabízí pestré přílohy, které lze snadno přizpůsobit vašim preferencím.
Ingredience (pro 4 porce)
Na vývar:
- 1 litr zeleninového vývaru
- 2 lžíce miso pasty
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 lžička sezamového oleje
- Kousek zázvoru (asi 3 cm), nakrájený na plátky
- 2 stroužky česneku, nakrájené na plátky
- 1 lžíce rýžového octa (volitelné)
Na přílohu:
- 200 g ramen nudlí (nebo jiných veganských pšeničných nudlí)
- 1 mrkev, nakrájená na tenké proužky
- 100 g čerstvého špenátu nebo pak choi
- 100 g tofu (nejlépe uzené nebo marinované)
- Hrst hub shiitake (čerstvých nebo sušených)
- Jarní cibulka, nakrájená na kolečka
- Mořské řasy nori, nakrájené na proužky (volitelné)
- Sezamová semínka na posypání
Postup přípravy
Příprava vývaru:
- Zeleninový vývar se nalije do hrnce a přivede k varu.
- Zázvor a česnek se přidají do vývaru a nechají se vařit asi 10 minut, aby se uvolnila jejich chuť.
- Pokud se používají sušené houby shiitake, namočí se nejprve do teplé vody na 15 minut a poté se přidají do vývaru.
- Miso pasta se rozmíchá v malé misce s trochou horkého vývaru, dokud nevznikne hladká směs. Poté se přidá zpět do hrnce.
- Sójová omáčka, sezamový olej a případně rýžový ocet se vmíchají do vývaru. Vývar se nechá mírně vařit na nízkém plameni.
Příprava tofu:
- Tofu se nakrájí na kostky nebo plátky. Pokud není tofu uzené nebo marinované, může se krátce osmažit na pánvi s trochou sójové omáčky pro zvýraznění chuti.
Příprava nudlí:
- Nudle se uvaří podle návodu na obalu (obvykle 3–5 minut v osolené vroucí vodě). Po uvaření se scedí a nechají okapat.
Příprava zeleniny:
- Mrkev se nakrájí na tenké proužky nebo nastrouhá.
- Špenát nebo pak choi se krátce spaří horkou vodou, aby změkl.
- Jarní cibulka a mořské řasy nori se připraví jako ozdoba.
Servírování ramenu
- Do hlubokých misek se rozdělí uvařené nudle.
- Vývar se nalije přes nudle.
- Na vrch nudlí a vývaru se naaranžují přílohy: tofu, mrkev, spařený špenát, houby shiitake.
- Pokrm se ozdobí jarní cibulkou, mořskými řasami nori (volitelně) a sezamovými semínky.
Veganský ramen se podává horký s hůlkami a lžící pro snadné nabírání vývaru i nudlí. Nicméně ten, kdo neumí jíst s hůlkami, může využít klasický příbor.

Japonský recept na miso polévku
Miso polévka je tradiční japonský pokrm, který je lehký, zdravý a plný umami chutí. Veganská verze této polévky nahrazuje klasický vývar dashi (z ryb) rostlinným základem, zachovává si však autentickou chuť díky miso pastě a mořským řasám. Nicméně pescetariáni mohou dashi v receptu ponechat.
Ingredience (pro 4 porce)
- 1 litr vody
- 3 lžíce miso pasty (světlá nebo tmavá podle chuti)
- 1 hrst mořských řas wakame (sušených)
- 150 g tofu (pevné nebo hedvábné), nakrájené na kostky
- 2 jarní cibulky, nakrájené na kolečka
- 1 hrst hub shiitake (čerstvých nebo sušených)
- 1 lžička sójové omáčky (volitelné)
Postup přípravy
Příprava mořských řas:
- Sušené mořské řasy wakame se namočí do misky s vodou na 5–10 minut, aby nabobtnaly. Poté se scedí a odloží stranou.
Příprava hub:
- Pokud se používají sušené houby shiitake, namočí se do teplé vody na 15 minut, aby změkly. Poté se nakrájejí na tenké plátky.
- Čerstvé houby se nakrájejí a krátce spaří v horké vodě nebo přímo přidají do polévky.
Příprava vývaru:
- Voda se nalije do hrnce a přivede k varu.
- Miso pasta se rozmíchá v malé misce s trochou horké vody z hrnce, dokud nevznikne hladká směs. Tato směs se přidá zpět do hrnce.
- Do vývaru se přidají mořské řasy wakame, nakrájené houby shiitake a tofu nakrájené na kostky.
- Polévka se nechá mírně vařit asi 5 minut, aby se chutě propojily.
Dochucení a servírování miso polévky:
- Sójová omáčka se přidá podle chuti pro zvýraznění umami.
- Jarní cibulka se nakrájí na kolečka a použije jako ozdoba.
- Polévka se nalije do misek a podává horká, ozdobená čerstvou jarní cibulkou.
Pro výraznější chuť lze do polévky přidat kousek zázvoru, česneku nebo špetku chilli. Polévku je také možné obohatit o další zeleninu, například mrkev nebo pak choi.

Historie japonského jídla
Přestože japonská strava v dnešní době není striktně vegetariánská, v japonské historii by se našlo období, kdy vegetariánství a veganství prosperovalo. Japonské klima a přírodní podmínky jsou k vegetariánství a veganství přímo stvořené, protože se tam přirozeně nevyskytuje dobytek, kozy ani šelmy a klima je poměrně mírné.
V roce 676 n.l. japonský císař Tenmu zakázal do té doby provozovaný lov ryb a japonské obyvatelstvo se tak stalo vegetariány dokonce na příkaz svého vládce. To trvalo necelých sto let, kdy císař Seimu povolil lov jezeních ryb a korýšů.
TIP: Kromě japonských jídel může člověk vyzkoušet i nasi goreng, pokrm z Indonésie.
Ve 13. století byla v Japonsku založena Shojin Ryori – japonská vegetariánská kuchyně. Zasloužil se o to Dogen, zakladatel zenové sekty Soto.
Byly ustanoveny jídelní návyky pro vegetariány, které měly sloužit jako trénink mysli. Význam slova „Shojin“ je „ponechat si dobro a odehnat démony“. Jak vidno, vegetariánství mělo v Japonsku také hlubší duchovní význam, bylo totiž silně ovlivněno buddhismem.