Oranžová bobulka plná vitamínu C – rakytník řešetlákový

Zdraví

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je populární keř s nažloutlými květy a výrazně oranžovými plody, jež se proslavily díky svým rozsáhlým léčebným účinkům. Původní domovinou rakytníku je Čína, Mongolsko a Sibiř, nyní je rozšířen po celé Evropě.

Ačkoliv je rakytník významnou léčivkou, není jeho výskyt až tak vzácný.

Roste často u cest nebo zdobí zahrady jako okrasný keř.
Rakytník řešetlákový je nenáročná rostlina, která snáší dobře sucho. Je vhodný k vytváření přírodních porostů v písčitých půdách a obohacuje půdu o dusík. Je rostlinou dvoudomou, to znamená, že k opylení potřebujeme vysadit samčí a samičí keř.

Plody rakytníku jsou známé pro své léčebné účinky.
Plody rakytníku jsou známé pro své léčebné účinky.

Zajímavostí je, že pyl na květy nepřenáší hmyz, ale vítr. Plody na trnitých větvích dozrávají v září až říjnu.

Čím získal rakytník svůj věhlas?

Především pro vysoký obsah vitaminu C. Jediná bobule obsahuje doporučenou denní dávku. Je také zásobárnou vitaminu A, organických kyselin a biologicky aktivních látek. 

Výrazně podporuje imunitní systém a proto je vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, zlepšuje fungování jater a plic a upravuje krevní oběh. Je pomocníkem při vředech žaludku i dvanáctníku, nemocech plic a kožních problémech.

Výtažky z rakytníku jsou používány jako přísada kvalitní kosmetiky pečující o stárnoucí, popálenou či omrzlou pokožku a je také součástí ochranných opalovacích krémů a emulzí.

Rakytník má vynikající detoxikační vlastnosti, rozpouští hleny a vykazuje protinádorové účinky. Je to jednoduše přirozený koncentrát nejdůležitějších vitaminů a dalších podpůrných látek.

Plody a dužnina

Používají se při nedostatku vitaminů. Podporují imunitní systém, proto je vhodné zařadit rakytník do jídelníčku po infekčních chorobách a chirurgických zákrocích.

Čerstvé plody a šťáva jsou vhodné při zánětech horních cest dýchacích, chřipkách, angínách, při zátěži a stresu. Rakytník je vhodné užívat na jaře a na podzim, v obdobích, která jsou pro lidský organismus náročnější. Rakytníkový čaj se doporučuje při bolestech žaludku.

Olej

Rakytníkový olej doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Tlumí bolest a regeneruje tkáně a sliznice pohlavního a trávicího ústrojí. Léčí záněty jícnu a dvanáctníku a nemoci tlustého střeva. Má blahodárný vliv na pokožku a pomáhá hojit popáleniny, křečové žíly, proleženiny a hemeroidy.

Napomáhá při léčbě kardiovaskulárních chorob a při zánětech žil a upravuje arteriální tlak. Ničí bakterie zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu.

Rakytník v kosmetice

Výjimečné vlastnosti rakytníku řešetlákového jej předurčují k využití v kosmetickém průmyslu. Rakytníkový olej je součástí mnoha výrobků péče o pleť, především těch, které mají mít silný regenerační a ochranný účinek.

Tak jej nalézáme v kosmetice pečující o náročnou pleť či v ochranné sluneční kosmetice, zejména té skutečně přírodní.

V jakých formách si rakytník dopřát ?

Z plodů rakytníku se často vyrábí výborné sladké džemy, sirupy nebo se konzumuje čistá rakytníková šťáva, která se vyrábí vylisováním plodů. Nejvíce vitamínu C a dalších vitamínů obsahuje přirozeně čistá rakytníková šťáva, která není obohacena o cukr ani další látky. 

Redakce Vegan.cz

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang