Hummus je oblíbená a zdravá orientální pochoutka z cizrny. Pochází z oblasti Libanonu a okolí. Hummus jde krásně dohromady s dalšími ingrediencemi. V kombinaci s dýní hokaido a pita chlebem tvoří lahodnou svačinu či lehkou večeři. Jak připravit ten nejlepší hummus z dýně hokaido?
Hummus je nepostradatelná součást kuchyně Středního východu. Odtud se rozšířila dál do světa a dnes je oblíbená již na všech kontinentech. Není divu, že hummus nabízejí i nejlepší restaurace a kavárny v Praze i v dalších českých městech. Veganství je v Česku na vzestupu.
Základem této studené pochoutky je cizrna, sezamová pasta tahini, olivový olej, citronová šťáva, sůl a česnek.
Existuje mnoho variací hummusu. Hummus se dá perfektně kombinovat se zeleninou anebo přiostřit špetkou chilli. Kdo má rád výrazné chutě, jistě ho uspokojí hummus s červenou řepou.
Zvlášť na podzim je velmi oblíbený dýňový hummus. Hummus lze stejně jako třeba dýňové zelí připravit z různých druhů dýně. Nejlepší je jednoznačně hummus z dýně hokaido. Poslouží i jako skvělá zdravá snídaně či recept na večeři.
Dýňový hummus má vysoký obsah železa, vitamínu C, kyseliny listové a vitamínu B6. Díky cizrně má vysoký obsah bílkoviny a vlákniny.
Dýně hokaido v sobě ukrývá také velké množství vitamínů B, a to konkrétně B1, který je důležitý pro štěpení cukrů a tuků v těle. Zásoba vitamínů B1 se neukládá, vystačí zhruba na necelý týden a proto je důležité jej pravidelně doplňovat.
V dýňovém hummusu najdeme i B2, který udržuje v dobré kondici oči a kůži. V neposlední řadě pak také vitamín B3, který snižuje únavu a má příznivý vliv na lidskou psychiku.
Hummus z dýně je ideální pro chladnější podzimní dny. Není žádnou náhodou, že hokaidová sezóna startuje na podzim, protože tato dýně příjemně prohřívá organismus. Ovšem nejen na podzim.
Hummus z dýně hokkaido potěší chuťové buňky a dodá tělu potřebné vitamíny v každém ročním období. Navíc je dýňový hummus zdravá pochoutka a patří k jídlům, která pomáhají rychle zhubnout, na rozdíl od poměrně tučné sojanézy, veganské majonézy. Výborné je pro redukci váhy zařadit do jídelníčku i dýňové máslo. Máslo z dýně lze udělat na sladko i na slano.
Dýně má v kuchyni rozmanité použití. Za vyzkoušení stojí i recept na dýňové rizoto.
Jak na nejlepší hummus z dýně hokaido?
Ingredience:
- polovina menší dýně hokaido
- 1 plechovka cizrny (obsah 425 ml)
- 2 lžíce cizrnového nálevu z konzervy
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce tahini pasty
- 2 lžíce olivového oleje
- 1/2 lžičky římského kmínu (nejlépe čerstvě mletý)
- sůl, pepř
- čerstvý koriandr nebo sezamová semínka
- mletá paprika na posypání
- chilli podle chuti (nemusí být)
Postup:
Dýni dobře umyjeme, rozkrojíme a lžící vydlabeme vnitřek se semínky. Slupku dýně není nutné loupat. Dýni dále rozkrojíme na měsíčky, osolíme a zakapeme olivovým olejem. Poskládáme na plech na pečící papír a pečeme na 180 stupňů 25 – 30 minut. Měkkou upečenou dýni necháme vychladnout.
Cizrnu slijeme (necháme trochu nálevu) a propláchneme studenou vodou. Dáme do mixéru spolu s oloupaným a lehce rozdrceným česnekem. Přidáme mletý římský kmín, olivový olej, tahini pastu, cizrnový nálev, část koriandru, sůl a pepř.
Zakápneme šťávou z půlky citrónu a chvíli mixujeme. Přidáme upečenou dýni a mixujeme několik minut do hladka až získáme jemný dýňový hummus.
Na závěr je třeba dýňový hummus ochutnat a případně přidat citronovou šťávu, sůl či pepř. Pokud je hummus z dýně hokaido příliš hustý, lze jej zředit trochou cizrnového nálevu. Milovníci pikantních chutí mohou přidat chilli dle chuti.
Hotový dýňový hummus je vhodné servírovat na mističku, vidličkou do něj udělat vroubky, polít trochou olivového oleje a posypat čerstvým koriandrem, sezamovými semínky, mletou paprikou nebo chilli.
Dýňový hummus lze podávat s čerstvou zeleninou a pečivem. K dýňovému hummusu se nejlépe hodí pita chleba a na větší nudličky nakrájená mrkev, salátová okurka a paprika. Na dýňovém hummusu si také lze pochutnat s indickým chlebem paratha, po rýži nejčastější příloha indické kuchyně. Kdo se nebojí odvážnějších kombinací, může k dýňový hummus přidat k zdravé pizze nebo ke veganským lívancům.