Kdo si chce doma připravit báječný bezmasý oběd, má na výběr z nepřeberného množství nejrůznějších receptů. Na své si přijdou milovníci pikantního jídla, lehkých i hutnějších pokrmů, vyznavači zdravé stravy a samozřejmě také děti.
Shrnutí obsahu
Bez masa lze připravit mnoho chutných jídel pomocí alternativních zdrojů bílkovin, jako jsou luštěniny (např. čočka, cizrna, fazole), tofu, tempeh, quinoa, ořechy, semena a další.
Existuje mnoho receptů na bezmasé obědy, včetně salátů, polévek, sendvičů, plněných paprik, quiche, těstovin s omáčkou na bázi zeleniny, směsí zapečených zelenin nebo rýžových mís.
Bezmasý oběd může být spojen s několika zdravotními výhodami, jako je nižší obsah nasycených tuků a cholesterolu, vyšší obsah vlákniny a antioxidantů z ovoce, zeleniny a luštěnin a snadnější trávení.
Bezmasý oběd může být nejen chutný a zdravý, nýbrž také šetrný k životnímu prostředí a vhodný pro různé dietní preference a potřeby.
Při přípravě zdravého bezmasého oběda lze dát plný průchod fantazii. Nechce se vám nic vymýšlet a hledáte bezmasí jídla inspirace?
Řadu zajímavých receptů najdete v tomto našem článku, který vám poradí ty nejlepší bezmasé recepty na rychlé bezmasé jídlo, bezmasou večeři, nebo třeba bezmasý oběd pro děti.
Bezmasý oběd – zdravé bezmasé recepty, bezmasý oběd pro děti
Pokud hledáte seznam bezmasých jídel, můžete se nechat inspirovat u nás. Mezi oblíbené zdravé bezmasé obědy patří například vegan ramen s tofu, guláš ze sojového masa nebo třeba zeleninové rizoto, vyzkoušet můžete také různé fit recepty z cukety, pečenou zeleninu v troubě nebo cuketovou omáčku.
Pokud hledáte vhodný oběd pro děti nebo bezmasý oběd pro děti, můžete vyzkoušet rajskou polévku s rýží nebo přímo rajskou polévku pro děti . Jste spíše příznivci studené kuchyně? Vyzkoušejte celerový salát s jablky. Příznivci hutnějších jídel ocení špecle se špenátem.
Bezmasý oběd – vegan burger – recept
Mysleli jste si, že burgery musí nutně být jen s masem? Tento recept vás přesvědčí, že skvělým bezmasým obědem může být také vegan burger. Podávejte s domácími batátovými hranolkami.
Vegan burger – ingredience
- 1 šálek vlašských ořechů (100 g)
- 1 šálek cizrny z konzervy, dobře okapaný
- 1 lžíce sójové omáčky
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 1 lžíce veganské majonézy
- 1 lžička omáčky Hoisin
- 1 lžička dijonské hořčice
- ½ lžičky česnekového prášku
- ½ lžičky cibulového prášku
- 1 lžička soli
- ¼ lžičky mletého černého pepře
- ½ lžičky uzené papriky
- ⅛ lžička tekutého kouře
- 1 šálek vařeného kuskusu
- ½ šálku pšeničného lepku (75 g)
Omáčka a smažení
- 2 lžíce veganské BBQ omáčky
- 2 lžíce olivového oleje
Vegan burger – postup
- Přidejte ořechy do kuchyňského robotu a zpracujte je na drobenku. Přeneste je do mísy.
- Do kuchyňského robotu přidejte cizrnu se sójovou omáčkou a rajčatovým protlakem. Zpracovávejte, dokud se dobře nepromísí. Možná budete muset několikrát zastavit, abyste seškrábali stěny a znovu spustili, než se vše začne pořádně míchat. Přendejte do mísy s drcenými vlašskými ořechy.
- Do mísy přidejte veganskou majonézu, omáčku hoisin, dijonskou hořčici, česnekový prášek, cibulový prášek, sůl, mletý černý pepř, uzenou papriku a tekutý kouř.
- Přidejte uvařený kuskus a vitální pšeničný lepek a míchejte, dokud se lehce nepromísí. Poté rukama vytvořte velkou kouli a asi 20-30krát ji prohněťte, aby se pšeničný lepek mohl řádně aktivovat.
- Nemusíte se bát, že by se pšeničný lepek příliš prohnětl a způsobil, že by byly příliš tuhé, protože pšeničného lepku se nepoužívá mnoho, takže přílišné prohnětení zde příliš nehrozí.
- Rozdělte těsto na čtyři části a každou část buď rukama vytvarujte do tvaru hamburgeru, nebo ji naklepejte na kulatém noži, abyste získali pěkný plochý tvar placičky.
- Na pánev přidejte olivový olej a poté do ní vložte burgery a na vrcholky burgerů naneste veganskou BBQ omáčku. Smažte je 5 minut na středně vysoké teplotě a poté je otočte a potřete BBQ omáčkou z druhé strany.
- Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, neobracejte burgery častěji, burgery nejlépe drží, když se obracejí co nejméně, proto dbejte na to, aby pánev nebyla tak rozpálená, aby se připálila.
- Pokud připravujete na grilu, ujistěte se, že je gril lehce naolejovaný, aby se burgery nepřichytily. Potřete hamburgery BBQ omáčkou a poté je grilujte 5 minut z jedné strany a poté 5 minut z druhé strany.
- Na grilu se může časování trochu lišit, takže můžete také postupovat podle sluchu. Hotové jsou, když jsou z obou stran pěkně propečené.
- Podávejte na hamburgerových houskách se salátem, plátky rajčat, kyselými okurkami, avokádem, červenou cibulí a veganským dresinkem tisíc ostrovů.
Tyto veganské burgery můžete klidně podávat také na oslavách narozenin či svátků, jak dospělých tak dětí. K tomu dětem vymyslíte nějaké hry na dětskou oslavu a o zábavu i jídlo bude postaráno.
Bezmasé obědy, bezmasá večeře – salát s avokádem – recept
Tento avokádový salát s cizrnou je velmi krémový a je opravdu dobrou alternativou, pokud máte rádi saláty na bázi smetany, a hledáte zajímavé tipy na bezmasá jídla k obědu. Hlavní chuť tohoto salátu dodává krásný krémový avokádový dresink.
Je to také skvělá alternativa, pokud máte rádi saláty na bázi majonézy, protože je pro vás mnohem zdravější. Tento dresink můžete použít na jakýkoli salát, který máte rádi.
Salát s avokádem – ingredience
- 1 hlávka římského salátu
- 4-5 ředkviček
- 1 malá mrkev
- 1 konzerva cizrny
- 200 g cherry rajčátek
- 1 hrst petrželky
Avokádová omáčka
- 1 zralé avokádo
- 1 hrst nasekané petrželky
- ½ citronové šťávy
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce olivového oleje
- ½ lžičky soli
Bezmasá jídla k obědu – salát s avokádem – postup
- Všechny ingredience dresinku rozmixujte do krémové konzistence.
- Nakrájejte všechnu zeleninu podle chuti a přidejte ji do mísy.
- Smíchejte ingredience se salátovou zálivkou a pochutnejte si.
Rychlá bezmasá jídla – pečený lilek – recept
V rámci vaření bezmasého oběda či večeře můžete vyzkoušet také přípravu křupavého pečeného lilku. Tento lilek na italský způsob má sýrovou chuť, křupavou strukturu a lahodnou rajčatovou omáčku. Je to skvělý předkrm, příloha nebo klidně i hlavní jídlo.
Protože se nesmaží, má méně tuku a kalorií než smažený lilek. Udělejte z něj lehčí lilkový parmazán tak, že ho posypete veganským sýrem mozzarella.
Pečený lilek ingredience
- nepřilnavý sprej
- 1 lilek, střední
- ¼ lžičky soli
- ½ šálku aquafaby
- ½ šálku panko strouhanky
- 2 lžíce vloček z lahůdkového droždí
- 1 lžička sušené petrželky
- ½ lžičky česnekového prášku
- ½ lžičky sušené bazalky
- ¼ lžičky černého pepře
- ½ šálku omáčky marinara
Pečený lilek – postup
- Pokud chcete, oloupejte lilek, není to však nutné. Nakrájejte ho na plátky nebo přeřízněte podélně. Plátky rozložte na prkénko a posypte je ⅛ lžičkou soli. Plátky otočte a posypte zbývajícími ⅛ lžičky soli. Plátky nechte asi 30 minut odležet.
- Plech na pečení postříkejte nepřilnavým sprejem nebo ho pokryjte pergamenovým papírem.
- Plátky lilku osušte papírovými utěrkami.
- Předehřejte troubu na 200 °C. Pokud ji máte, použijte konvekční režim.
- Do mělké mísy nalijte aquafabu. Do samostatné mělké misky dejte strouhanku panko. Do strouhanky vmíchejte vločky z výživného droždí, petrželku, česnek, bazalku a pepř. Dobře promíchejte vidličkou.
- Každý plátek lilku ponořte do aquafaby z obou stran. Poté je z obou stran vtlačte do směsi panko a položte na plech. Pokračujte, dokud nejsou všechny plátky obalené.
- Plech vložte do trouby a pečte 15 minut.
- Vyjměte z trouby a každý plátek otočte. Na každý plátek dejte lžíci marinované omáčky.
- Vraťte do trouby na dalších 10 minut nebo dokud není omáčka horká.
Bezmasá večeře – veganský pad thai – recept
Tento recept na Pad Thai je jedním z nejjednodušších a nejchutnějších receptů. Je to thajský nudlový pokrm z jednoduchých ingrediencí, který lze připravit i v klasickém provedení s masem.
Veganský pad thai – ingredience
- 60 g suchých pad thai nudlí
- Vroucí voda na zakrytí nudlí
- 1 velká šalotka, nakrájená nadrobno
- 4 stroužky česneku nasekané nahrubo
- 1 lžička zázvoru, nasekaná (nepovinné)
- 230 g tofu
- 2 lžíce arašídového oleje, oleje na wok nebo kokosového oleje
- 1 limetka
Pad thai omáčka
- 3 lžíce veganské thajské omáčky
- 3 lžíce hnědého cukru (nebo kokosového cukru, palmového cukru, medu či běžného cukru)
- 3 lžíce rýžového octa
- 1 lžička sójové omáčky
Veganské pad thai – postup
- Uvařte nudle podle návodu na obalu.
- Nakrájejte šalotku, česnek a zázvor a dejte je stranou.
- Připravte omáčku Pad Thai: vyšlehejte veganskou omáčku, rýžový ocet, hnědý cukr a sójovou omáčku v malé misce. Odstavte.
- Tofu důkladně utřete papírovými utěrkami a přitlačte. Nakrájejte tofu na ¾centimetrové kostky, posypte je solí a pepřem a pro větší křupavost je obalte v troše kukuřičného škrobu.
- V pánvi wok na rozpáleném oleji opečte ochucené tofu na středně vysoké teplotě, dokud nebudou propečené. Odstavte, na vrchní straně papírovou utěrkou vytřete pánev. Vypněte oheň.
- U sporáku shromážděte nasekanou šalotku a česnek, rozšlehaná vejce, uvařené nudle, uvařené bílkoviny a omáčku Pad Thai.
- Ve woku na středním plameni rozehřejte 2 lžíce arašídového oleje, přidejte šalotku, česnek a zázvor, promíchejte a vařte jen několik minut, dokud nezezlátnou a nezapáchají.
- Přidejte osušené, poloměkké nudle a za stálého míchání, obracení a smažení je 3-4 minuty promíchávejte se směsí, dokud nudle nezměknou a nebudou poddajné.
- Přidejte omáčku Pad Thai a vařte 1 minutu. Přidejte tofu. Vařte, dokud nejsou nudle měkké (ale stále trochu žvýkací), a pokud se vám zdají příliš suché, přidejte jen trochu vody.
- Vhoďte fazolové klíčky a pražené arašídy (nebo podávejte stranou) a posypte chilli vločkami a šalotkou. Potřete trochou limetkové šťávy. Ochutnejte.
- Podle chuti upravte sůl, limetku a sladkost a přidejte špetku soli, více limetky nebo špetku cukru. Ještě jednou promíchejte a ihned podávejte. Rozdělte na dva talíře.
- Ozdobte dalšími fazolovými klíčky, čerstvou šalotkou, koriandrem nebo bazalkou, chilli vločkami, plátky limetky a praženými drcenými arašídy.