Brněnský VeganFest se již stává tradicí

Rozhovory

V Brně se ve dnech 5. – 20. března bude konat již 5. ročník VeganFestu, festivalu zaměřeného na propagaci veganského životního stylu, který je plný zajímavých workshopů, přednášek, promítání, koncertů a zdravého jídla. Festival je největší svého druhu v České republice a na Slovensku, má velkou návštěvnost a slaví úspěch.

Oslovili jsme skupinu Kolektiv pro zvířata, která VeganFest pořádá, a požádali je o rozhovor. Na naše otázky odpovídal jeden ze členů KPZ, Jakub Maceja.

Kde vznikla myšlenka uspořádat veganský festival? Jaké byly jeho začátky?

V roce 2010 proběhly v kavárně Spolek „Veggie Dny“, které můžeme považovat za nultý ročník VeganFestu. Byly to tři dny, během kterých v kavárně probíhaly přednášky na různá témata související s veganstvím a pro návštěvníky byly nachystané ochutnávky veganských pokrmů.

V únoru roku 2012 pak proběhl první ročník VeganFestu, který trval celý měsíc a měl již podobu dnešního festivalu: v různých brněnských klubech probíhaly přednášky, workshopy vaření, promítání apod.

Návštěvníci VeganFestu se mohou těšit na řadu zajímavých přednášek.
Návštěvníci VeganFestu se mohou těšit na řadu zajímavých přednášek.

Tehdejší členové Kolektivu pro zvířata chtěli dostat téma veganství a ochrany zvířat mezi co nejvíce lidí a pustili se tedy do práce. První ročník byl úspěšný, takže pokračujeme dál a myslíme si, že i úspěšnost, tedy kvalita VeganFestu a počet návštěvníků, stoupá.

Skupina Kolektiv pro zvířata, která VeganFest pořádá, funguje již od roku 2009. Vaším hlavním záměrem je ochrana zvířat a snaha informovat veřejnost o tomto tématu. Pořádáte přednášky, veřejná promítání, demonstrace a další akce. Co Kolektiv pro zvířata považuje za svůj největší úspěch? Máte pocit, že se vám daří zprostředkovat široké veřejnosti váš pohled na tématiku ochrany zvířat?

Rozhodně je to stále rostoucí návštěvnost na našich akcích. A je jedno, jestli se tady bavíme o demonstracích nebo VeganFestu. Takže ano, věříme, že ač je šíření osvěty ohledně ochrany zvířat běh na dlouhou trať, tak se nám daří ovlivňovat spoustu lidí, kteří již přehodnotili svůj tradiční způsob vnímání zvířat.

V informačním videu na vašich webových stránkách uvádíte, že se nezaměřujete na změnu legislativy. Přesto, jsou nějaké změny v české legislativě, které byste rádi zavedli, kdyby to bylo možné?

Těch změn by bylo hodně. My se snažíme o úplné osvobození zvířat bez ohledu na druh nebo „užitečnost” pro člověka. Tyto změny ale nejsou realizovatelné přes noc, o čemž dobře víme. Proto zatím podporujeme alespoň organizace jako OBRAZ – Obránci zvířat (www.obrancizvirat.cz) a jejich protikožešinovou kampaň. To je aktuálně záležitost, která má skutečný potenciál a je nejblíž přiblížení se k nějaké legislativní změně.

Doufáme, že v budoucnosti dojde i k zákazu zvířat v cirkusech a klecových chovů tzv. hospodářských zvířat. Tato naděje vychází z úspěchů, kterých aktivisté již dosáhli v zahraničí.

Spolupracujete s českými aktivistickými skupinami jako 269, Otevři oči nebo Obraz. Jste otevřeni také spolupráci se zahraničními aktivistickými skupinami? Máte ve svém repertoáru také nějaké mezinárodní akce? V Brně žije poměrně vysoký počet cizinců. Jsou ve vaší skupině dveře otevřené i pro ně?

Samozřejmě jsme otevřeni spolupráci s jakoukoliv organizací, která sdílí podobnou filosofii jako my a jde jí o stejné nebo podobné cíle. Nicméně v tuhle chvíli spolupracujeme jen s českými a slovenskými skupinami.

Vítáni jsou dospělí i děti.
Vítáni jsou dospělí i děti.

A co se týká cizinců – dveře jsou otevřené pro každého, kdo s námi sdílí pohled na zvířata a má stejné cíle jako my, tedy jejich ochranu a osvobození.

Nicméně, tady bychom jen podotkli, že pokud chce být někdo členem KPZ, tak musí být etický vegan. Bylo by dost pokrytecké, kdyby chtěl někdo hájit práva zvířat a zároveň se podílel na jejich utrpení. Dál jsou pro nás důležité osobní podněty a nápady daného jedince.

Kolektiv pro zvířata je opravdu aktivní skupinou, která pořádá velké množství akcí, včetně nabitého VeganFestu. Organizace všech těchto aktivit musí být časově velmi náročná. Je pro některé z vás, členy skupiny, tato činnost zároveň zaměstnáním, nebo vše organizujete ve svém volném čase?

 Ne, nikdo z nás se tím opravdu neživí a na činnosti KPZ žádným způsobem nevydělává. Veškeré aktivity, které jste zaregistrovali, organizujeme v našem volném čase. Uvítáme jakoukoliv pomoc, takže, čtenáři, pokud máte chuť něco dělat a jste z Brna či okolí, nebojte se nám ozvat.

Kolektiv pro zvířata pravidelně jednou měsíčně pořádá také Veganské společenské večery. Mnoho lidí nyní v dnešní době slyší na zdravotní účinky veganské stravy. Je jedním z vašich cílů šířit mezi lidmi také zdraví, nebo se zaměřujete hlavně na její etické stránky? Co pro vás veganská strava hlavně znamená?

Vzhledem k tomu, že KPZ vzniklo za účelem pomoci zvířatům a lidé jsou různí, tak šíříme jak etickou, tak zdravotní stránku. Jsou lidé, kterých se etická stránka nedotkne, ale mohou změnit názor díky pozitivním zdravotním aspektům veganství. Proto je na VeganFestu spousta přednášek právě i s touto tématikou.

Takže ano, v rámci VF šíříme i tu zdravotní stránku, protože je ve výsledku jedno, z jakého důvodu je člověk vegan, výsledek sníží poptávku po živočišné výrobě. Etická stránka věci se navíc často přirozeně přidá, pokud člověk na veganství přešel z čistě zdravotních důvodů.

K ochutnání budou různé veganské speciality.
K ochutnání budou různé veganské speciality.

A co pro nás znamená veganská strava? Je to nejlepší způsob, jak snížit utrpení zvířat a zároveň se chovat šetrně k planetě a jejím zdrojům. Takže podle nás je to jedna z těch nejlepších a nejohleduplnějších voleb v životě.

Doporučili byste nám nějaký bod z programu letošního VeganFestu 2016?

Jak už bylo zmíněno výše, každého zajímá něco jiného, a tak bychom tady mohli vyjmenovat spoustu přednášek. Namátkou vybíráme třeba přednášku „Praktická psychologie pro vegany a veganky“ od Lindy Maruščákové z Vegan Fighteru a pak určitě samotný VeganFighter nebo přednášky o B12 nebo medu.

O obou posledních jmenovaných tématech se dost často a bouřlivě debatuje na internetu, proto nebude špatné si objasnit, jak to vlastně je.

VeganFestu se vedle přednášejících účastní například také veganští sportovci.
VeganFestu se vedle přednášejících účastní například také veganští sportovci.

Jakubovi i celému Kolektivu děkujeme za rozhovor a také za vše, co dělají pro ochranu zvířat. Pokud vás zajímá jejich činnost, navštivte webové stránky Kolektivu pro zvířata www.kolektivprozvirata.cz.

Nezbývá než se těšit na letošní pátý VeganFest 2016, kde se kromě již zmíněných přednášek můžete těšit třeba na benefiční hip hop/elektro koncert s umělci jako Presento, Dj SmoG, Dj Rubenz, Otz nebo Faust.

Zajímat by vás mohla také přednáška Kláry Votavové na téma „S dětmi na cestě ke zdravému stravování“, Mini kurz výroby přírodní kosmetiky Judity Klimentové nebo workshop vaření japonských taštiček „Gyoza“, který pořádá Cocina Perdida.

Více informací o VeganFestu 2016 najdete na oficiálních webových stránkách www.veganfest.cz.

Organizátorům přejeme hodně štěstí v naplňování všech cílů a všem veganům příjemnou zábavu v následujících týdnech. Snad se všichni potkáme na Veganfestu!

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang