Benefit for Animal Rights

Benefit for Animal RightsPřijďte si užít zábavu a zároveň podpořit dobrou věc. 3.6. si užijte večer plný hudby a veganského jídla - pořádá se pro vás benefiční koncert, jehož výdělky poputují na podporu organizace Otevři Oči a jejich boj za práva zvířat.

V Praze se 3. června v 18:30 bude konat benefiční koncert s názvem Benefit for Animal Rights. Pořadatelkou je studentka psychologie a geopolitiky a nutriční poradkyně Cara Santamaria. Těšit se můžete na kvalitní hudbu, chutné veganské menu, spoustu zábavy a také soutěže o zajímavé veganské ceny. Vstupné na akci je dobrovolné a výtěžek z koncertu poputuje na podporu organizace Otevři Oči, která bojuje za práva zvířat. Akce je vhodná jak pro česky mluvící, tak i pro cizince, protože mluvit se zde bude i v angličtině.
Hlavní pořadatelka - Cara Santamaria byla tak hodná a poskytla nám rozhovor. 

Caro, proč ses rozhodla upořádat benefiční koncert pro podporu práv zvířat? Bude to první ročník akce? Odkud ten nápad přišel?

Ano, toto je první ročník, kdy jsem se rozhodla uspořádat benefiční koncert v Praze, jehož výdělek podpoří boj za práva zvířat. Každý rok je zde v Praze mnoho akcí, které upozorňují na tuto problematiku, ale pokud nemluvíte plynně česky, je docela probém se jich účastnit. Velice ráda organizuji a účastním se akcí, které přináší mezi lidi více informací a soucitu, takže uspořádat koncert mi přišlo jako skvělý způsob, jak přivést dohromady a pobavit lidi s různými názory a zvýšit povědomí o problematice práv zvířat a veganství. Tento koncert je můj způsob, jak podpořit organizaci, který investuje tolik času, peněz a energie do boje za práva těch, kteří se nemohou bránit sami.

Můžeš nám prozradit něco více o programu akce? Na co se můžeme těšit?

Koncert se koná v pátek 3. června v La Loca Music Baru, poblíž Karlova Náměstí v Praze. Začínáme v 18:30, vstup je dobrovolný. Budeme mít plný bar, veganské menu a soutěžní ceny z místních obchůdků, které podporují veganství (jako třeba Bioobchod).
Na programu je úžasná kapela - Travis O'Neill a jeho Cardinal Sins, kteří hrají ve 20:00. Následuje DJ Maara od 22:00.
Ať už máte jakékoliv přesvědčení, náš benefiční koncert je příležitostí jak si užít zábavu, hudbu a potkat nové lidi a pomoci společnosti.

Jaký máš přístup k veganství? Jsi veganka? A a jak dlouho ?

Pro mně je veganství tím nejlepším způsobem, jak řešit problémy, se kterými se svět potýká – komodifikace cítících bytostí, porušování lidských práv, globální oteplování. Pokud platíte a konzumujete živočišné produkty, podílíte se ve velkém na destrukci našeho ovzduší, vodních zdrojů, půdy, ekosystémů i žijících bytostí – včetně vás samotných. Jsem veganka a poprvé jsem o veganství začala přemýšlet v roce 2008, kdy jsem se začala zajímat také o celostní výživu. To, že jsem vegankou kompletně proměnilo mé tělo, mou kondici a hlavně co je nejdůležitější – mou úroveň vědomí,a to určitě k lepšímu.

Jaké je tvé povolání?

Pracovala jsem 6 let jako celostní výživová poradkyně. Zde v Praze také studuji, usiluji o tituly v psychologii a geopolitice. Ve svém volném čase miluji cyklistiku, přírodu, politiku a ráda se učím o historii a kultuře Prahy a také mám ráda divadla, muzea a různé semináře.

Spolupracuješ s organizací Otevři Oči. Proč sis vybrala zrovna je? Máš nějaké další zkušenosti s prací s nimi?

Měla jsem to štěstí se setkat s představitelkou organizace Otevři Oči, Terezou Vandrovcovou, protože byla jednou z mých proferosů psychologie na univerzitě. Pozvala mě na akci pořádanou organizací a já jsem byla ohromena jejich prací a všemi lidmi, které jsem potkala. Účastnila jsem se jejich demonstrací a také se ráda účastním jejich pravidelných měsíčních setkání v kavárně Na půl cesty. Členové organizace Otevři Oči jsou jedni z nejinteligentnějších, nejvášnivějších a nejmilejších lidí, které znám.

Máš nějaké další plány do budoucna (hlavně co se týče pomoci zvířatům a ve veganském světě)?

Mou životní vášní je být hlasem lidí i zvířat, kteří jsou denodenně týráni. Skrze svá studia geopolitiky bych ráda bojovala za změny v politice a chci chránit ty nejzneužívanější skupiny živých bytostí. Věřím, že jednoho dne bude nelegální zneužívat chudé lidi či zvířata jako levnou pracovní sílu, obchodovat s nimi nebo je zneužívat pro módu či zábavu. Ráda bych také využila svobodu slova k tomu, abych zvýšila povědomí lidí o těchto tématech na demonstracích a protestech.

Chtěla bys s námi sdílet něco dalšího?

Věřím, že nejmocnější nástroj, který máme na zastavení bezpráví, je transparentnost. Je nezbytné porozumět některým fungovaným průzkumům, a nepodporovat slepě živočišný průmysl.

- 70 miliard inteligentních zvířat je každý rok chováno pro pro jídlo, 6 milionů jich umírá každou hodinu.
- Jídlo, které běžně pěstujeme, abychom tato zvířata nakrmili, by mohlo uživit 10 miliard lidí na celém světě, což by zabránilo hladomoru.
- 82% hladovějích dětí žije v zemích, kde jsou krmena zvířata místo lidí a tato zvířata jsou poté dovážena do bohatších zemí západu.
- Živočišný průmysl je největší příčinou vymírání druhů a znečištění vodních zdrojů.

Věřím, že tento benefiční koncert a veškerá práce organizace Otevři Oči, může vrhnout nějaké světlo na půdu temného živočišného průmyslu.

Děkuji. :)

Hana Pavlíčková
Vegan.cz