Očista jako cesta ke zdraví

Očista jako cesta ke zdravíJaro je v našich zeměpisných končinách spojováno se znovuzrozením a obnovením vitality. Po zimě, kdy šlo hlavně o to přežít, začne opět vládnout teplo a vlévat mízu do žil. Jarní dny s příchodem všeho živého a barevného dodávají inspiraci k přetvoření všeho starého a k novým, lepším začátkům.

Slunce nás začne vyhřívat a vyživovat a intuitivně cítíme, že by bylo skvělé udělat něco pro své zdraví. Jedna z věcí, která vás napadne jako první, je  očista těla. Za podzim i zimu se toho v organismu  nastřádalo dost a nyní je čas to vše zase  poslat pryč. 

Jaro je k očistě jako stvořené, díky teplu se člověk nemusí bát dopřát si odlehčenou stravu nebo začít čistit jednotlivé orgány, což by na podzim a v zimě bylo pro tělo náročné. Způsobů, jak se pročistit, je velmi mnoho, každému bude vyhovovat něco jiného, dle jeho typologie. Možná budete chtít jen odlehčit vašemu trávení, možná shodit po zimě pár kil, ženy zase bude zajímat, jak se  zbavit celulitidy.
Věřte, že detoxikace těla je mocný nástroj, který vám může pomoci vyřešit spoustu zdravotních problémů. Záleží, jak hluboko chete jít. 

Prvním krokem může být změna stravování. Pod pojmen zdravá strava si různí lidé představují různé věci. Existuje mnoho různých pohledů a principů, které nám radí, co bychom měli jíst a každý z nich nám může něco přinést. Možná vám bude chvíli trvat, než najdete svůj směr, důležité je ale hlavně začít se zajímat o to, co jíte. 

Co vám  při vaší jarní očistě může pomoci ? 

Snažte se jíst opravdu hodně ovoce. Ovoce je úžasný léčivý regenerátor těla, který jej přivádí do rovnováhy a detoxikuje,  odkyseluje, dodává enzymy, které jsou naprosto nezbytné pro náš život. Je zdrojem obrovského množství energie, obsahují totiž jednoduché cukry, které tělo velmi rychle zpracovává.  Pokud je již dostatečně teplo, můžete vyzkoušet třeba ovocný den, kdy budete jíst pouze ovoce. Nebudete se cítit tak unaveně jako kdybyste detox začali půstem. Ovoce vám bude dodávat dostatek energie a živit a přitom vás očišťovat. 


Ze zdravotního  hlediska je při očistě základem vynechání masa. Zakyseluje tělo a jen samotné jeho trávení spotřebuje velké množství energie . Zplodiny při jeho zpracovávání  ucpávají střeva, hromadí se toxiny, a jedy se pak dostávají do krevního oběhu. 


Mléčné výrobky dle klasické i tradiční čínské medicíny silně zahleňují  a zanáší lymfatický systém, kterí je zádkladem zdravého organismu. Konzumace mléčných výrobků  snižuje  funkčnost štítné žlázy a tím i vstřebávání vápníku. 
Zkuste se vyhnout složeným cukrům. Silně zakyselují organismus a pro tělo jsou vpodstatě jedem. Sladkosti nahraďte kouskem ovoce. Obzvláště to sušené, jako fíky či datle by měly uspokojit i ty největší mlsouny. 
Bílé pečivo zkuste nahradit celozrnným, nebo bezlepkovým, které obsahuje mnohem více živin a je pro tělo mnohem prospěšnější. 


Pravidelnou  vysokou konzumaci kávy můžete vyměnit za pití ovocných a zeleninových šťáv. Kávu běžne konzumujeme proto, že nemáme dostatek energie a jsme unavení. Únava ale často bývá způsobena nesprávnou životosprávou a nedostatkem živých enzymů ve stravě. Čerstvé šťávy jsou jich plné, takže díky nim po delší době můžete zakusit přirozenou tělesnou vitalitu, která nezpůsobuje závislost a další zdravotní problémy tak jako káva.


Při očistě jezte co nejjednodušší jídla. Některé potraviny vůbec není vhodné kombinovat, protože je na jejich trávení potřeba jiných procesů a jiných trávících enzymů a kombinace příliš mnoha surovin způsobuje v těle paseku – nadýmání, průjem, pálení žáhy, zhoršení vstřebávání, nadváhu, kožní problémy.

Všechny tyto kroky se vám mohou zdát jako velmi nesnadné a příliš zasahující do vašich jídelních zvyků. Zde proto radíme – než dělat velké změny, ze kterých budete frustrovaní, dělejte malé kroky. Zkuste začít navýšením množství čerstvého ovoce a zeleniny a možná zjistíte, že díky jejich očistnému účinku vám ty ostatní půjdou samy. Pokud jse nadšenci a stravu změníte hned, dobře pro vás. 
Třeba se dopracujete až k vysoce očistné vitariánské stravě, která pro vás bude z hlediska detoxikace a zdraví alespoň přes teplé zimní měsíce velice přínosná. Pokud ne, každý výše zmíněný bod vaše tělo jistě také ocení. 
Pomoci vám mohou i různé druhy půstů, kdy nepřijímáte potravu vůbec. To je sice způsob o něco náročnější, ale o to intenzivnější. 

Dalším krokem na vaší cestě za zdravím mohou být očisty jednotlivých tělesných orgánů. Změna stravy už udělá nějakou práci předem, ovšem na opravdovou očistu do hloubky, je hlavně pro pročistění orgánů potřeba dodržovat některé přesně dané postupy.
Nejlepší je vždy začínat očistou střev, což jde provést různými způsoby - od zeleného jílu, přes klystýry, křemelinu, psyllium, chlorellu až po jogínskou šankaprakšalánu. Čistá střeva jsou základem naší imunity a jejich zanešení způsobuje v těle celou řadu problému. Nahromaděný odpad ve střevech se dostává do krevního systému a proto je ojejich úklid naprosto zásadní, pokud chceme tělo detoxikovat do hloubky. Nehledě na to, že je základem i pro některé další očisty – jako je kupříkladu detox jater a ledvin. 

To je opět poněkud složitější proces, jehož základem je pití jablečné šťávy, odlehčení stravy, konzumace epsomské soli a nakonec vypití čerstvého grepfruitu a olivovového oleje. Slezinu vám pomůže detoxikovat  čínská medicína. Poradí vám vynechat mléčné výrobky a naopak zařadit na každý den jáhly, které odhleňují.
Některé postupy se mohou zdát příliš složité, ale věřte, že jsou odzkoušeny mnoha lidmi před vámi a pro vaše tělo mohou mít blahodárný vliv. 


Skvělým pomocníkem  pro vás mohou být  tradiční čínská medicína či ajurvéda. Pochopení hlubších souvislostí a vaší tělesné typologie vám napoví, které tělesné orgány máte  oslabeny a co by právě pro vás ve vaší očistě a léčbě bylo to nejlepší. Navíc mohou zkušení terapeuti použít  bylinné prostředky, které na rozdíl od občas provozované samoléčby mohou zasáhnout přesně tam, kde potřebujete. 


Před začátkem očisty je dobré vědět, že hluboká detoxikace organismu je vlastně léčebným procesem a jako taková může být někdy doprovázena lehce nepříjemnými detoxikačními účinky. Projevit se mohou na kůži, změnou trávení, únavou, bolestmi hlavy. Nenechte se odradit, vaše tělo se čistí a po skončení kůry vám bude lépe než kdy jindy. Přesto pokud hodláte podstoupit hlubší očistu organismu, například při těžších zdravotních obtížích, doporučujeme mít po ruce zkušeného detoxikačního poradce. 

Odměnou za pročistění těla vám bude zdravější pleť, dobré trávení, přirozená vitalita, zbavíte se kil navíc a zlepšit se může i vaše nálada. Nezapomeňte, že mysl a emoce je půl zdraví. Zkuste více vnímat své tělo  se vším, co k němu patří. Pokud si budete více vědomi svých tělesných pocitů, ale i  myšlenek a emocí, budete mnohem více spojeni sami se sebou a váš očistný proces bude úspěšnější. V rámci hlubšího detoxu se navíc mohou vaše nálady i pocity měnit. 


Zvolte takový druh a temto, které vám bude vyhovovat. Příliš rychlý a striktí způsob může způsobit více škody než užitku. Lepší je postupovat pomalu a mít radost z malých výsledků, než trpět a svou léčbu nenávidět.  
Mějte rádi své tělo a jídlo. Buďte na sebe hodní, opravdu !
Myslete na to, že tělo je přesným odrazem vašeho dosavadního života a je jen na vás, jak se budete cítit. Své zdraví máte ve svých vlasních rukou a ve svém vlastním talíři. Očista pro vás může být velkým dobrodružstvím a přinést vám může mnohem více, než byste od ní čekali. 


Hodně štěstí !