Zelené potraviny – drahokamy na našem talíři

Zelené potraviny – drahokamy na našem talířiGreenfoods, tzv. zelené potraviny jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin na celém světě. Spojuje je jejich zelená barva, jejich zásadotvornost, enzymatická živost, velké množství pro tělo prospěšných živin celkově a jejich přínos pro zdraví.

Do greenfoods bychom mohli zařadit mnoho druhů zeleniny i ovoce – brokolici, špenát, řapíkatý celer, jablka, kapustu, avokádo, růžičkovou kapustu, okurky, hrušky a další. Tato zelená zelenina a ovoce je klasifikována jako plnohodnotná součást stravy a můžeme si ji dopřávat v podstatě v neomezeném množství buď ve formě čerstvé, či vařené nebo jako léčivé a výživné šťávy.

Další speciální skupinou, kterou bychom mohli k zeleným potravinám, nebo možná spíše k zeleným superpotravinám zařadit, jsou čerstvé šťávy z obilovin, převážně mladého ječmene a pšenice. Jsou oblíbené a používané po celém světě pro své vyživující i detoxikační účinky. Jejich používání samozřejmě sahá daleko do historie v různých částech světa dle přirozenosti jejich výskytu, ale v současné době je společnost znovu objevuje a zažívají nový boom. V USA jsou velmi populární podniky, kde vám připraví čerstvé šťávy z mladého ječmene i pšenice přímo před vámi a můžete si dopřát green shot třeba k obědu. U nás takové podniky bohužel moc nenajdeme, zato začínají být dost rozšířené výrobky ze sušených travních nápojů. Existuje jich mnoho druhů různých stupňů kvality (někdy jsou rozdíly v kvalitě velmi zásadní) a řadí se mezi potravinové doplňky.


A rozhodně bychom mezi zelené superpotraviny měli zařadit i sladkovodní a mořské řasy a spirulinu, se kterou je to o něco složitější, protože se řadí mezi bakterie. Do této skupiny patří krom spiruliny i sladkovodní chlorella a mořské řasy jako nori, kombu, wakame, hijiki, arame, dulse a další méně známé řasy.
Všechny zde zmíněné potraviny jsou opravdovými klenoty ve výživě a každá z nich se může pyšnit svými specifickými výživovými vlastnostmi. Zelená barva je pro lidské tělo léčivá a proto by tyto potraviny neměly na našem talíři chybět. O blahodárných účincích ovoce a zeleniny nikdo určitě nepochybuje. Bylo toho o nich napsáno již mnoho a proto bychom se v tomto článku raději zaobírali právě účinky travních nápojů a také řas a spiruliny.
Na trhu se můžeme setkat s mnoha výrobky a je možné, že je běžný konzument trochu zmaten a neví, co si přesně vybrat. Účelem článku je informace o těchto zelených zázracích shrnout a trochu napomoci při výběru těch nejkvalitnějších travních nápojů i řas.

ZELENÉ ŠŤÁVY Z MLADÉHO JEČMENE A PŠENICE

Začněme tedy s travními nápoji. Šťávy z travin jsou totiž velmi speciální. Jejich užívání má své kořeny již v historii. Mladé výhonky travin byly již v minulosti používány kočovníky, kteří je rozkousávali a vysávali z nich šťávu plnou živin. Zelený mok mladých obilovin je plný cenných látek, které vyživují a detoxikují tělo. Nejčastěji se setkáte s nápojem z ječmene a pšenice.
Ale pro začátek je velmi důležité zmínit jednu zásadní věc, a to že pro lidské tělo jsou vhodné jen ty nápoje, které pochází z travin vylisovaných. Na českém trhu existují totiž dva typy sušených zelených nápojů a některé firmy tento zásadní rozdíl při výrobě neuvádí. První typ je vyroben odštavněním mladých výhonků pšenice či ječmene a jejich následným usušením. Takový výrobek obsahuje jen minimum travní vlákniny a velké množství dobře využitelných živin.

Druhý typ travního nápoje je vyroben usušením a nadrcením celých travních lístků, takže v podstatě konzumujete celou travní masu. Nápoje vyrobené pouze ze šťávy jsou téměř stoprocentně vstřebatelné a pro tělo bezpečné. Druhý typ nápoje je kvůli obsahu vlákniny pro lidské tělo nevhodný, protože ostré buňky vlákniny mohou způsobit podráždění trávícího ústrojí a u citlivých lidí jako jsou například celiaci, může způsobit zdravotní problémy. Většina živin v mladé travičce obsažených je navíc travní vláknině uzavřena a tělo z tohoto druhu nápoje využije jen velmi málo. Proto pokud se budete rozhodovat, který sušený nápoj si budete kupovat, výrazně doporučuji ten ze sušené šťávy. Pokud způsob výroby není na obale uveden, raději firmu kontaktujte a způsob výroby si ověřte.
Cenově jsou odšťavněné nápoje o něco dražší, ale cena rozhodně není to, podle čeho se můžete rozhodovat, v obchodech totiž potkáte i travní nápoje drcené, které cenově odpovídají těm ze sušené šťávy. Různé firmy nabízejí nápoje obohacené o další (vitamíny, minerály). Účelem je pravděpodobně zvýšit jejich atraktivitu a zákazníka na přirozeně zdravý produkt, který ale obsahuje něco navíc, nalákat. Travní nápoje jsou již samy o sobě velice komplexní a výživné a právě jejich přirozenost je jedna z jejich nejcennějších vlastností. Je tedy na zváženou, zda si kupovat zelené nápoje, do kterých je přidáno něco umělého.

A když jsme si teď vysvětlili zásadní rozdíly mezi zelenými nápoji, podíváme se na to, proč jsou tak speciální, co obsahují a jak působí na tělo. Jen upozorňuji, že tyto informace platí pro travní nápoje ze sušené šťávy.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY NÁPOJE Z MLADÝCH OBILOVIN

Na českém trhu je nejoblíbenější šťáva z ječmene, na druhém místě je pšenice. Vlastnosti obou nápojů jsou velmi podobné, přesto však mezi nimi najdeme jemné rozdíly. Oba jsou ceněné pro výskyt vysokého množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, živých enzymů, aminokyselin, chlorofylu a dalších látek.
Zelené nápoje mají řadu přínosů pro naše tělo. Jsou zásadotvorné – to znamená, že pomáhají tělu udržovat ph krve okolo hodnoty 7,4, což je pro naše přežití naprosto nezbytné.
Mnoho dnešních chorob je způsobeno překyselením. Vařená a upravovaná strava, bílý cukr, aditiva, maso, mléčné výrobky způsobují zakyselení organismu, snižování ph v těle, snížení obranyschopnosti. Typickým příkladem zakyselení je například vyšší kazivost zubů. Pokud je tělo zakyselené a hrozí, že se ph krve sníží, začne hledat zdroje zásaditých látek samo v sobě a najde například v zubech a kostech. Začne si vápník rozkládat pro potřeby přežití, sklovina se naruší a začnou se objevovat kazy. Podobně to funguje i s klouby a chrupavkami.
Zásadotvorné látky si tělo neumí samo vyrobit, a proto je musíme přijímat ve stravě. A zelené potraviny, čerstvá strava obecně, včetně travních nápojů, jsou tím nejlepším zdrojem.
Zelené šťávy jsou vysoce enzymaticky aktivní. Enzymy z živé stravy jsou nezbytné pro správné fungování těla. Lidé, kteří konzumují málo živých potravin, ve kterých jsou tyto enzymy obsaženy, jsou často unavení, malátní, nemocní. Pak tuto únavu nahrazují kávou či zelenými čaji a nutí tělo, aby sahalo do svých enzymatických zásob. Zelené potraviny jsou enzymů plné a mají tu vlastnost, že při jejich pravidelné konzumaci fungují tělesné procesy jak mají a navíc přinášejí přirozenou vitalitu.
Oba druhy travních nápojů – ječmenný i pšeničný obsahují velký podíl zeleného pigmentu chlorofylu. Chlorofyl je silně protizánětlivý a doslova čistí a hojí organismus zevnitř. Výhodou travních nápojů je také jejich přirozenost a komplexnost. Lidé často, při zdravotních problémech či oslabené imunitě hledají něco, co jim do těla dodá velkou dávku potřebných látek. Někdo sáhne po výživových doplňcích či vitamínech z lékárny. Ty obsahují účinných látek celou řadu, ale jaksi vytržených z kontextu. Jejich účinnost je snížena právě jejich odděleností od celku a často je látka takto separovaná pro tělo spíše přítěží než pomocí. Travní nápoje ve své čisté formě, které nejsou uměle obohaceny, jsou sice výrobkem a jsou řazeny mezi potravinové doplňky, jsou ale produktem čistě přírodním a komplexním a tedy mají ve svém obsahu vše, co tělo potřebuje, aby všechny jednotlivé látky mohly být správně vstřebány a využity.


Zelené šťávy mají také silnou antioxidační aktivitu. Dnešní člověk je vystaven velkému množství škodlivých vlivů vnějšího prostředí. Jedním z nich jsou i volné radikály, vysoce reaktivní částice s jedním nebo i více nepárovými elektrony, jejichž cílem je zvyšování redoxních reakcí vnitřního organismu (krve, tkání, orgánů, buněk). Tyto reakce jsou pro tělo stresové a způsobují poškození buněk, stárnutí a zdravotní problémy. Proto je potřeba, aby mělo tělo dostatečnou zásobu antioxidantů – látek, které dokáží tyto redoxní reakce zastavit. Travní nápoje mají vemi vysokou antioxidační aktivitu a tak proti volným radikálům fungují výborně.
Pojďme si porovnat obsah jednotlivých sušených nápojů. Vybrali jsme travní nápoj jedné z kvalitních českých firem, obsah látek v jiných značkách se může mírně lišit dle způsobu sušení, podmínek pěstování a dlaších faktorů.

MLADÝ JEČMEN

Bílkoviny: 28,4g/100g

Sacharidy: 41,1g/100g

Tuky: 4,1g/100g


Vláknina: 5,9g/100g
Popel: 14,9g/100g
Cholesterol: 7mg/100g
Chlorofyl: 300mg/100g

Aminokyseliny:

Alanin: 16,9 mg/g
Methionin: 3,6 mg/g
Arginin: 13,4 mg/g
Fenylalanin: 13mg/g
Prolin: 14,8mg/g
Serin: 11,4mg/g
Glycin: 12,4 mg/g
Threonin: 11,5 mg/g
Histidin: 5,22 mg/g
Tyrosin: 8,29 mg/g
Isoleucin : 10,8mg/g
Valin: 13mg/g
Leucin: 18,2 mg/g
Lysin: 14,6 mg/g
Kyselina aspartamová: 19,7 mg/g
Kyseina glutamová: 26,1 mg/g

Minerály a stopové prvky :

Vápník : 5,48 mg/g
Draslík : 68,3 mg/g
Hořčík : 3,96 mg/g
Železo : 0,13 mg/g
Zinek : 0,03 mg/g
Křemík : 0,04 mg/g
Sodík : 4,74 mg/g
Fosfor : 3,94 mg/g
Bór : 26,2 mg/g
Mangan : 0,14 mg/g
Měď : 0,015 mg/g
Stříbro : 0,50μg/g
Chróm: 1,09μg/g

Vitamíny:

Vitamin B1 : 0,43 mg/100g
Vitamin B2: 2,41mg/100g
Vitamin B3: 3,63mg/100g
Vitamin B6: 17,8 mg/100g
Vitamin C : 457mg/100g
Vitamin E : 7,38 mg/100g
Vitamin K : 776 μg /100g
Vitamin B5 : 5,1mg/100g
Vitamin A : 1340 μg /100g
Beta-karoten : 1320 μg /100g

Jak vidno, je ječmen skvělým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, železa, fosforu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, E, K. Kromě těchto látek obsahuje mladý ječmen také unikátní antioxidant 2“-0-glykosil isovitexin, který v buňkách lidského těla tlumí peroxadaci lipidů a podporuje tvorbu tokoferolu a BHT, což jsou látky, které se považují za účinné při boji s rakovinou. Ječmen obsahuje více než 20 účinných enzymů, včetně superoxiddismutázy, cytochromooxidázy, katalázy a dalších.
Odšťavněný ječmen neobsahuje lepek a proto je vhodný i pro citlivé jedince.

MLADÁ PŠENICE

Pro zkoumání výživových vlastností jsme si opět vybrali jinou firmu, která vyrábí nápoj usušením odšťavného extraktu z mladých výhonků pšenice. Složení u jednotlivých značek se proto může jemně lišit dle místa a způsobu pěstování, zpracování a dalších vlivů.

Chlorofyl: 300mg/100g
Bílkoviny: 22g/100g
Sacharidy: 40,0g/100g
Tuky: 2g/100g
Cholesterol: 0g

Vitaminy:

Vitamin A: více než 50 IU/100g
Vitamin B1: 0,61mg/100g
Vitamin B2 : 3,06 mg/100g
Vitamin B3: 3,34mg/100g
Vitamin B5: 7,9mg/100g
Vitamin B6: 11,7mg/100g
Beta karoten: 894 IU/100g
Vitamin C: 84,5mg/100g
Vitamin E: 7,24 IU/100g
Vitamin K: 1,08mg/100g
Kyselina listová : 950 mcg/100g

Minerály:

Vápník: 1,20 g /100g
Draslík: 4,97g/100g
Hořčík: 7 mg/100g
Železo: 21mg/100g
Zinek: 4,07mg/100g
Křemík: 30mg/100g
Sodík: 970mg/100g
Fosfor: 250mg/100g
Bór: 5,7g/100g
Mangan: 13mg/100g
Měď: 16mg/100g
Stříbro: 20mcg/100g
Chróm: 154mcg/100g
Aelen: 15mcg/100g

Aminokyseliny

Alanin: 18,4 mg/g
Arginin: 18,6mg/g
Fenylalanin: 16,9mg/g
Glycin : 15,2mg/g
Histidin: 7,05 mg/g
Isoleucin: 14,0mg/g
Leucin: 23,9mg/g
Lysin: 18,8mg/g
Methionin: 41,2 mg/g
Prolin: 19,2 mg/g
Serin: 13,9mg/g
Threonin: 14,8 mg/g
Tyrosin: 16,6mg/g
Valin: 16,4mg /g
Kyselina aspartamová: 30,7mg/g
Kyselina glutamová: 33,5 mg /g

Rozdíly mezi oběma nápoji nejsou velké. Ať už si vyberete ječmen nebo pšenici, pro vaše tělo to bude přínosem. Rozdílné jsou jemně v chuti, kdy v oblíbenosti vede spíše pšenice. Na českém trhnu v prodávanosti ale jednoznačně vede mladý ječmen. Oba nápoje můžete užívat prakticky bez omezení, buďte ovšem při jejich užívání připravení na možné detoxikační reakce organismu. Šťávy se pijí vždy nejlépe čerstvé, do 20 minut od přípravy. V zimních měsích možná pocítíte, že na vás mají ochlazující účinek, je proto možné si je trochu ohřát či přidat si do nich špetku zázvoru. Ohřívejte ale jen do 42 °C, abyste nezničili živé enzymy v nich obsažené.

SMARAGDOVÉ TABLETKY PLNÉ ŽIVIN

Dalčí významnou skupinou, kterou si zařadíme mezi zelené superpotraviny, jsou řasy a spirulina. Začneme se sladkovodními prodávanými potravinovými doplňky chlorellou a spirulinou, pak se podíváme i na mořské řasy a jejich účinky a využití.

Clorella a spirulina prožívají na trhnu se zdravím opravdový rozmach. Oba produkty jsou oblíbené po celém světě. Setkat se můžeme s různými značkami a tedy i různými způsoby pěstování i úpravy. Nejznámější jsou ve formě tabletek, ale setkat se můžete i s chlorellou a spirulinou v prášku.

SPIRULINA

Spirulina totiž není řasa, ale bakterie, přesněji cyanobakterie. Přirozeně se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech s vysokým ph a vysokou koncentrací uhličitanů a hydrogenuhličitanů.
Spirulina je velmi odolná, přežije i v nepříznivých podmínkách, její výživové vlastnosti však záleží na prostředí, ze kterého pochází.
Najdeme ji přirozeně v Africe, Asii, Jižní Americe, Střední Americe. Pro komerční účely se pěstuje uměle a největší distributoři spiruliny jsou Spojené státy, Thajsko, Indie, Taiwan, Čína, Pakistán, Barma, Řecko a Chile.
Užívání spiruliny má poměrně dlouhou historii, užívali ji podle všeho již Aztékové pod názvem Tecuitlatl, známá byla i africkému kmenu Kanembu žijícímu v blízkosti Čadského jezera, který spirulinu užíval více jak tisíc let. Existuje přes 30 druhů spiruliny a nejznámější jsou Spirulina maxima a Spirulina platensis.


Spirulina má oproti chlorelle tu výhodu, že je pro naše tělo velmi dobře stravitelná bez nějakých vnějších výrobních úprav. Její buněčné stěny jsou tvořeny polysacharidy bez celulózy, které se v trávící soustavě jednoduše rozpustí a obsah spiruliny tak máme připravený tzv. přímo na talíři.

Spirulina – výživové látky spiruliny jedné z firem dodávající spirulinu na český trh v bio kvalitě - obsah látek se může jemně lišit dle způsobu výroby, skladování a zpracování

Tuky: 4,10 g /100g
Sacharidy: 11,30 g/100g
Bílkoviny : 56,60 g /100g
Sůl: 750 mg /100g
Vláknina: 16,40 g /100g

Minerální látky:

Draslík: 1040 mg/100g
Vápník: 270 mg/100g
Železo: 82,70 mg/100g
Zinek: 3,3 mg/100g


Vitaminy:

Vitamin B1: 4,4 mg/100g
Vitamin B2: 6,9 mg/100g
Vitamin B3: 5,9 mg/100g
Vitamin B6: 18,4 mg/100g
Vitamin E: 13 mg/100g

Spirulina má velmi vysoký obsah bílkovin – průměrně okolo 60% a díky absenci celulózy v buněčném obalu je vhodná pro ty, kteří trpí poruchami příjmu potravy. Obsahuje všech 18 aminokyselin, včetně 8 esenciálních aminokyselin.
Obsahuje antioxidanty betakaroten, chlorofyl a phytocyanin a další. Nalezneme v ní také poměrně vysoké hodnoty nenasycené mastné kyseliny gama-linoleové (GLA).
Spirulina je skvělým zdrojem vitamínů skupiny B, E, H,C, draslíku, fosforu, hořčíku, manganu, selenu, vápníku, zinku i železa. Namodralá barva spiruliny je kromě chlorofylu způsobena fykocyaninem – proteinovým komplexem, který má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Chuťově je spirulina velmi podobná jiným řasám – nejvíce chlorelle, je však o něco "sladší". Samozřejmě ne každý si její chuť oblíbí. Přesto – její kousání je velmi zdravé, chlorofyl s ostatními látkami totiž pečuje o zuby i dásně a o zbytek ústní dutiny.
Spirulina je protizánětlivá, posiluje imunitu, odbourává z těla toxické látky a volné radikály, čistí střeva, je zásadotvorná, pomáhá regulovat správnou hladinu cukru i cholesterolu v krvi, zlepšuje zrak, sposiluje vlasy i nehty, posiluje krvetvorbu. Může výrazně pomoci tpři mnoha onemocněních.


CHLORELLA

Tento tmavě zelený klenot je jednobuněčnou sladkovodní řasou. Je snad ještě populárnější než spirulina a to hlavně pro své detoxikační a výživové vlastnosti. Existuje opět mnoho druhů chlorelly, ovšem ta nejprodávanější a nejznámější je Chlorella pyrenoidosa, která se pěstuje v čistých vodách mírného pásu, tedy v o něco chladnějších podmínkách než spirulina. Stejně jako spirulina potřebuje silné sluneční záření po dobu až 11 hodin denně, roste najčastěji na nakloněných deskách, po kterých stéká voda s roztokem živin.

Chlorella je skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kterých obsahuje okolo 60%, aminokyselin, chlorofylu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, železa a vápníku. Obsahuje navíc faktor CGF (Chlorella Growth Factor), který posiluje imunitu. Jedná se o unikátní směs bílkovin, vitamínů, enzymů, peptidů a glykoproteinů, která posiluje lidské tělo, zvyšuje tvorbu krvinek, obnovuje buňky, zlepšuje plodnost. V praxi je CGF buněčný obsah zbavený celulózových stěn.
Chlorella obsahuje velké množství přírodního barviva chlorofylu, který je stejně jako u zelených travních nápojů silně protizánětlivý a pomáhá proti infekcím. Chlorellová vláknina navíc pomáhá čistit střeva, čímž obnovuje přirozenou mikroflóru uvnitř našich střev a tím posiluje imunitu.

Složení chlorelly (chlorella jedné z kvalitních českých firem, chlorella jiných značek se může jemně lišit)

Bílkoviny: 60,3%
Tuky: 11,1%
Vláknina: 0,9%
Cukry : 16,3%
Popel: 8,3%
Stravitelnost bílkovin:79,6%

Železo: 225mg/100g
Vápník: 718mg/100g
Hořčík: 386mg/100g
Draslík: 992mg/100g
Jód: 50mkg/100g
Selen: 10mkg/100g
Chrom: 0,31mg/100g
Zinek: 0,5mg/100g
Vitamin C: 16mg/100g
Karoteny: 84,4mg/100g
Vitamin E: 5,7mg/100g
B1: 1,83mg/100g
B2: 4,71mg/100g
B3: 17,3mg/100g
Kyselina listová: 1,1mg/100g
Kyselina panthotenová:2,7mg/100g
B6: 1,81mg/100g
B12: 0,46mg/100g *
Chlorofyl: 2,57%
Xantofyl: 453mg/100g
Feoforbidy: 18,7mg/100g

*pozn: Vitamín B12 zde není podle aktuálních poznatků v pro lidský organismus využitelné podobě

Aminokyseliny, nukleové kyseliny

DNA/RNA: 3,3% v sušině
Arginin: 3,38%
Lyzin: 3,42%
Histidin: 1,08%
Fenylalanin: 2,71%
Leucin : 4,5%
Tyrosin: 2,07%
Isoleucin: 2,04%
Methionin: 1,29%
Valin: 3,23%
Alanin : 4,65%
Glycin : 3,02%
Prolin: 2,5%
Kyselina glutamová: 5,9%
Serin: 2,29%
Treonin: 2,64%
Kyselina aspartová: 4,84%
Tryptofan: 1,18%
Cystin : 0,67%
CGF : 14,2%

Proces zpracování chlorelly je o něco složitější než u spiruliny. Její buněčná stěna je totiž pro lidské tělo téměř nestravitelná, proto musí být chlorella dezintegrována, abychom mohli využít všechny její cenné látky. Existuje několik procesů dezintegrace – například narušení stěn pomocí speciálního mlýnu nebo metoda Steam, při které dojde k mikroskopickému natržení buněčné stěny.
Kritérium dezintegrace buněčné stěny chlorelly je velmi důležitým faktorem, proto buďte při vybírání nároční a vyberte si takovou chlorellu, jejíž buněčná stěna je narušena. Důležitými kritérii pro výběr chlorelly (ale i spiruliny) jsou i sušení za nízkých teplot (aby nedošlo ke zničení enzymů a dalších významných látek), metody pěstování a balení.
Při výběru si dejte pozor také na obsah alergenních látek – feoforbidů, které vznikají jako odpadní produkt chlorofylu. Zvyšují fotosenzitivitu a firmy by jeho hodnotu měly uvádět.

U dávkování spiruliny i chlorelly platí, že je rozumnější začít pomalu. Přesto, že jsou to potravinové doplňky a ne léky, mají silné detoxikační účinky, a rychlé požití velkého množství najednou, by vám mohlo způsobit příliš silné detoxikační projevy. Můžete začít třeba s 3x2 tablety denně a postupně jejich množství navyšovat. Přitom sledujte, jak se vaše tělo cítí. Spirulinu i chlorellu hodně zapíjejte vodou – každou dávku minimálně jendou větší sklenicí vody.
I pokud začnete pomalu, může se stát, že přesto detoxikační účinky pocítíte. Mohou se objevit bolesti hlavy, lehký průjem či zácpa, vyrážka, ekzém, únava. Při silnějších detoxikačních projevech snižte dávku a hodně pijte. Postupně se můžete dostat klidně na 20-30 i více tablet denně.

Chlorella i spirulina jsou velmi vyjímečné potraviny (potravinové doplňky), které mohou významných způsobem přispět vašemu jídelníčku. Pomohou ve chvíli, kdy hledáte něco, co vás vyživí, pročistí a posílí. Můžete si vybrat pouze jednu z nich nebo můžete kombinovat obě. Skvělá je i kombinace spiruliny, chlorelly a šťávy z mladého ječmene či pšenice. Všechny produkty mají některé podobné vlastnosti, jinými se zase doplňují. Nápoje skvěle pročistí krev a tkáně, dodají enzymatickou aktivitu, chlorella a spirulina zase pročistí střeva a tím přirozeně zvýší imunitu. Je jen na vás, jakou kombinaci těchto zelených potravin zvolíte.

MOŘSKÉ ŘASY PLNÉ MINERÁLŮ

Velmi oblíbené a nutričně zajímavé jsou i mořské řasy. Hlavně asisjká kultura používá některé druhy hnědých a červených řas ve svém jídelníčku již po staletí. Obecně pro tyto řasy platí, že jsou nízkokalorické, obsahují významný podíl minerálních látek (sodík, železo, vápník) a působí blahodárně na strávicí trakt.

Nori (Porphyra tenera) neboli mořská petržel je mořská řasa, která je velmi citlivá na čistotu vody a proces jejího pěstování je poměrně náročný. Pěstuje se najčastěji na mořských březích a sbírá se. Poté se při drtí a vzniklá hmota se suší na slunci. Největšími producenty jsou Japonsko, Čína a Korea.
Nori se běžně používá při obalování sushi, do polévek či nudlí. Je možné ji též různě opékat a dochucovat, například sojovou omáčkou, kořením nebo sezamovým olejem.
Nori je velmi nízkokalorická, 100g řasy obsahuje pouhých 35kcal. Je zdrojem vitamínu C, A, B2, B9, železa, zinku, draslíku, fosforu. Obsahuje olej EPA, který pomáhá při arterioskloróze a také v ní najdeme protizánětlivý chlorofyl. Kyselina alginová obsažená v nori odbourává toxické látky v těle. Je jako ostatní mořská zelenina silně zásodotvorná, podporuje trávení a doporučuje se vařit s luštěninami pro zlepšení jejich stravitelnosti. Nejkvalitnější nori má tmavě-zelenou až načernalou chuť a jemně se leskne.

Energetická hodnota: 35 kcal (150 kJ)/100g
Sacharidy: 5.11 g/100g
Vláknina: 0.3 g/100g
Tuky: 0.28 g/100g
Bílkoviny: 5.81 g/100g

Vitamíny

Vitamin A: 260 μg/100g
Vitamín B1: 0.098 mg/100g
Vitamín B2: 0.446 mg/100g
Vitamín B3: 1.470 mg/100g
Foláty: 146 μg/100g
Vitamin C: 39.0 mg/100g
Vitamin D: 0 μg
Vitamin E: 1.00 mg/100g
Vitamin K: 4.0 μg/100g

Minerály

Vápník: 70 mg/100g
Železo: 1.80 mg/100g
Hořčík : 2 mg/100g
Fosfor: 58 mg/100g
Draslík: 356 mg/100g
Sodium: 48 mg/100g
Zinc: 1.05 mg/100g


Kombu (druh Laminaria) nebo u nás také kelp je hnědá hlubokomořská asijská řasa zelené barvy tvořená listy o šířce až 3metry a délce až 10 metrů. Kombu si jinak může nazývat také konbu, dashima či haidai. Největšími producenty kombu je Čína a Japonsko.
Má typickou sladko-slanou chuť a může být využita v salátech, polévkách, vařená s obilovinami, luštěninami nebo třeba jen tak, ve formě čaje. Obsahuje kyselinu glutaminovou, která rozvolňuje vlákna jiných potravin, což napomáhá například při vaření luštěnin. Kombu urychluje jejich vaření a zlepšuje stravitelnost. Jeden kousek kombu navíc můžeme použít i vícekrát.
Kombu obsahuje vysoké dávky jódu, proto není doporučována osobám trpícím poruchami štítné žlázy. Kelp je zdrojem vápníku, sodíku, železa, vitamínu C. Obsahuje manitol, který je v Asii používán jako antidepresivum. V kombu obsažené algináty na sebe vážou vodu, vzniká z nich jemný gel při postupu střevy čistí klky. Uklidňují peristaltiku a napomáhají trávení. Posilují taktéž funkci ledvin a vylučování.
Řasa vyživuje tělo, alkalizuje, v Japonsku a Číně je dle tradičních receptů používána k léčbě zánětu tlustého střeva a dalších trávívích problémů. Tradiční japonský recept předepisuje kombu se sojovou omáčkou Johsen shoyu právě na zánět tlustého střeva. Kombu pročišťuje krev od živočišných bílkovin a těžkých kovů. Obsahuje navíc fucoxanthin, který je spojen se zlepšením spalování tuků.
Z hlediska tradiční čínské medicíny je řasa kombu jangovou potravinou a hodí se proto pro ty, kteří trpí vypadáváním vlasů, nehtů, při varixech či rozvolněných kloubech.

Kalorická hodnota/energie: 975 kJ/233 kcal/100g
Bílkoviny: 6,9 g/100g
Sacharidy: 52,1 g/100g
Tuky: 1,1 g/100g
Vláknina: 30 g/100g
Draslík: 4330 mg/100g
Vápník: 810 mg/100g
Mangan: 715 mg/100g
Fosfor: 165 mg/100g
Železo: 16,5 mg/100g
Provitamin B12: 0,3 mg /100g


Wakame (Undaria pinnatifida) je mořská řasa, která má také ráda chladné vody. Je temně zeleně zbarvená a její listy jsou až 5 m dlouhé. Rostou do hloubky asi 6 m, po sklizení se nejdříve vaří a poté jsou sušeny.
Wakame je zdrojem manganu, sodíku, hořčíku, jódu, vápníku a železa, vitamínu A, C, E a K, a B2. Obsahuje také foláty, které pomáhají při tvorbě nových buněk a jsou důležité pro těhotné ženy.
Wakame je chuťově velmi oblíbená řasa, je tradiční součástí známé miso polévky, je ale možné ji přidat i do salátů, jiných polévek, k luštěninám.
Wakame čistí krev, posiluje imunitu, játra i žlučník. Z pohledu tradiční čínské medicíny jde o potravinu jinovou a dodává tedy tělu pružnost. V asijské kultuřě je doporučována ženám po porodu na zotavení.

Kalorická hodnota/energie: 1171 kJ/280 kcal/100g
Bílkoviny: 22,7 g/100g
Sacharidy: 46,8 g/100g
Tuky: 1,5 g/100g
Vláknina: 35,3 g/100g
Draslík: 6810 mg /100g
Vápník: 1380 mg /100g
Mangan: 680 mg/100g
Fosfor: 235 mg/100g
Železo: 20 mg/100g
Provitamin B12: 0,36 mg /100g


Hijiki (Sargassum fusiforme) se řadí mezi hnědé mořské řasy. Roste na skalnatých pobřežích Japonska,Číny a Korei. Tato řasa je součástí tradiční japonské kuchyně již postaletí. Je zdrojem vápníku, železa, hořčíku. Ačkoliv se řadí mezi zdraví prospěšné řasy, některé studie naznačují, že Hijiki může obsahovat nebezpečnou hladinu arsenu, proto například Kanada, USA či Velká Británie její konzumaci nedoporučuje. V tradičním Japonském léčitelství je však Hijiki stále používána a dopočučuje se například na podporu růstu vlasů.
Kalorická hodnota/energie (na 100g): 582 kJ/139 kcal
Bílkoviny: 10,6 g
Sacharidy: 56,2 g
Tuky: 1,3 g
Sodík 1,4

Vitamíny:

Vitamin A: 270μg /100g
Vitamin E: 1.1mg /100g
Vitamin K: 320μg/100g
Vitamin B1: 0.36mg/100g
Vitamin B2 1.1mg/100g
Niacin: 2.9mg/100g
Vitamin B6: 0.01mg/100g
Foláty: 84μg /100g
Kyselina panthotenová: 0.49mg/100g
Biotin 1 6.4μg/100g

Minerály:
Sodík: 1400mg/100g
Draslík: 4400mg/100g
Vápník: 1400mg/100g
Hořčík: 620mg/100g
Fosfor: 100mg/100g
Železo: 55mg/100g
Zinek: 1.8mg /100g
Měď: 0.18mg/100g
Mangan: 1.72mg/100g
Jód: 7000μg/100g
Selen: 5μg/100g
Chrom: 24μg/100g
Molybden: 15μg/100g

Arame je hnědá mořská řasa, latinsky Eisenia bicyclis. Je součástí Japonské, čínské i korejské kuchyně již po staletí, ale některé druhy můžeme nalézt také v mořích u Aljašky či Kalifornie. Arame řasa je bohatá na antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Je zdrojem vápníku, železa, manganu, zinku, vitamínu A, K, jódu. Najdeme v ní také omega3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě a podporují kvalitu vlasů i nehtů. Tradiční čínská medicína arame doporučuje ženám pro podporu pohlavních orgánů a také pro podporu sleziny a slinivky.
Má velmi jemnou lehce nasládlou chuť a je proto jedna z nejoblíbenějších řas.


Energetická hodnota: 140 kcal/100g
Bílkoviny: 12.4g/100g
Tuky: 0.7g /100g
Sacharidy: 56.2g/100g

Vitamíny:

Vitamin A: 220μg /100g
Vitamin E: 0.6mg/100g
Vitamin K: 260μg/100g
Vitamin B1: 0.1mg100g
Vitamin B2: 0.26mg/100g
Niacin: 2.3mg/100g
Vitamin B6: 0.02mg/100g
Folate: 110μg/100g
Pantothenic Acid: 0.28mg/100g

Minerály:

Sodík: 2300mg/100g
Draslík: 3200mg/100g
Vápník: 790mg /100g
Hořčík: 530mg/100g
Fosfor: 250mg/100g
Železo: 3.5mg/100g
Zinek: 1.1mg/100g
Měď: 0.17mg/100g
Mangan: 0.23mg/100g

Dulse (Rhodymenia palmata) je další z řas, kterou ve zdravé výživě můžete potkat. Řadí se mezi červené řasy a roste v severních částech Atlantského a Tichého ocenánu. Krom asijských kultur byla dulse tradičně užívána i v západní Evropě, převážně v Irsku, Skotsku a Británii. Má kořeněné aroma a stejně jako ostatní řasy je zdojem železa, vápníku, hořčíku, manganu a jódu.

Energie: 1078kJ/255kcal/100g
Bílkoviny: 18,1g/100g
Sacharidy: 38gz toho cukry<0,5g/100g
Tuky: 0,3g,z toho nasycené mastné kyseliny:0,1g/100g
Vláknina: 14,2g/100g
Sůl: <0,1g/100g
Železo: 43mg/100g
Jód: 24mg/100g
Vápník: 214mg/100g

 


Greenfoods jsou jedny z nejzajímavějších potravin na světě. Obsahují velké množství koncentrovaných živin a kromě toho mají celou řadu léčivých vlastností. Jsme zvyklí na to, že nějaká potravina či bylina pomáhá na nějaký konkrétní problém. U zelených potravin ale vidíme tak široký záběr, že je až těžké uvěřit, že jedna potravina (výrobek) toho může pro tělo tolik udělat. Účinky těchto potravin jsou již známy po celém světě, lidé je používají jako prevenci svého zdraví, ale i k léčbě závažných onemocnění. Ve spojených státech fungují tzv. OHI instituty, kde se léčí lidé s těžkými onemocněními typu rakovina a jako základ jejich jídelníčku jsou právě travní nápoje a také rostlinná strava plná zelených potravin. Travní nápoje ani řasy nemají sloužit jako náhrada pestré stravy, ale jako jejich velice kvalitní doplněk a když jim dáte šanci ukázat, co umí, uvidíte, že vaše tělo vám za to poděkuje.


Autorka článku: Hana Pavlíčková