Kde se vzalo slovo VEGAN

Kde se vzalo slovo VEGANVíte, kdo je autorem slova "vegan?" Jako první s ním přišel zakladatel The Vegan Society, Donald Watson, před cca 60 lety. Donald Watson přestal konzumovat maso ve svých 14 letech, v roce 1924, čistě z etických důvodů - z lásky ke zvířatům.

 

Donald Watson, který založil The Vegan Society v roce 1944, k tomu v jednom ze svých posledních rozhovorů řekl: "Stát se vegetariánem bylo moje novoroční předsevzetí z roku 1924, kdy mi bylo 14 let. Nejím maso už osmdesát let, šedesát jsem veganem… Viděl jsem ve svém okolí lidi, co se stravovali tak, že vědomě páchali v podstatě sebevraždu, dělali věci, které už v té době byly jasné, že jsou zoufale nezdravé. Z mého pohledu je prostě obrovskou chybou člověka, že se snaží sebe pasovat do role masožravce, což je v rozporu s jeho přirozeností i právem zvířat, která zbytečně zabíjí. Kdybych to dělal stejně a pojídal maso, byl bych mrtvý už před mnoha lety. Spisovatel a vegetarián Bernard Shaw říkal, že až bude mít pohřeb, nebude chtít, aby u jeho rakve stáli povrchní lidé a skládali mu poklony, ale aby ho navštívili duše všech zvířat, které nikdy nezabil a nejedl. Souhlasím s ním a i můj pohřeb bude velký." (pozn. vegetarián Bernard Shaw zemřel v roce 1950 ve věku 94 let).
Sám Donald Watson se dožil 95 let a do pozdního věku se věnoval svému velkému koníčku (kromě propagace soucitu se zvířaty) a to chození po horách. A toto je jeho vzkaz všem veganům: "Nikdy nezapomínejte, že veganství je mnohem víc, než jen najít novou alternativu k míchaným vejcím na toastu nebo novému receptu na vánočku. Myšlenka žít skutečně soucitně a ohleduplně není stará jen těch šedesát let, co se toto slovo používá, jde mnohem hloub, ke kořenům. Slovo Vegan jen označuje něco, co splňuje všechny nároky na přiměřenou kritiku o důslednosti vašeho přístupu, kterou vám mohou lidé adresovat. Veganství není ani o tom, že budete detailně studovat grafy a nutriční studie - ta fakta a argumenty jsou jednoduché a přímé a jde jen o to, správně je uchopit a najít svou cestu."