Tipy na pohádkové výlety v okolí prvního českého vegan penzionu

Tipy na pohádkové výlety v okolí prvního českého vegan penzionuNebe za okny zmodralo a vzduch začal vonět po čerstvé trávě. Slunce se silněji opřelo do okenních tabulí - láká ven, zatímco vy sedíte za psacím stolem v  kanceláři. Můžete otevřít okno, abyste trochu té svěžesti dostali dovnitř, ale není to ono. Nestačí to, a tak vás možná, stejně jako ostatní, co netrpělivě očekávali příchod jara, začaly lákat vaše toulavé boty, jež byly celou zimu schované na dně skříně. Tak si je nazujte a vydejte se prozkoumat krásy, které na vás čekají v jednom tichém malebném údolí jizerského předhůří.

Ve vesničce zvané Kryštofovo Údolí totiž na divokých loukách stojí penzion, kterému se široko daleko žádný v okolí nevyrovná. Jmenuje se Novina a láká k návštěvě všechny, kteří mají zalíbení v pěstění těla i ducha a zdravá strava (navíc čistě rostlinná), nádherná příroda a milí lidé jim nejsou cizí. Pokud vás letní toulavé boty zavedou až na Novinu, vězte, že nejen, že budete mít o zábavu postaráno, ale navíc odjedete dobře naladění a najezení a také o kus zdravější.


Na své si v klidném údolí i blízkém okolí přijdou milovníci všelijakých historických a architektonických památek, vrcholoví i méně vrcholoví sportovci, obdivovatelé krásné panenské přírody, procházkáři, houbaři, romantici, pejskaři, lovci motýlů, horalové, cyklisté, (v zimě samozřejmě běžkaři a lyžaři), běžci, plavci, ale rozhodně také vášniví čtenáři, dokonce i kávičkáři a ti, kteří se chtějí oddávat hlubokému odpočinku. Zkrátka, každý si zde najde to své.

 


Milovníkům krásných staveb pravděpodobně zalichotí dominanta Kryšofova Údolí – železniční viadukt, který se tyčí nad celým údolím. Za zmínku stojí také věhlasné Muzeum lidových Betlémů, kde najdete exponáty až z roku 1846. Je zde více jak dvaadvacet betlémů nebo jejich částí. K vidění je tu část známého Müllerova betlému v orientálním stylu nebo kousek tyrolského betlému Franze Pohla.
Pokud vás zajímají hrady a zámky rozmanitých barev a slohů, nebudete zklamaní. V blízkém okolí Noviny najdete státní hrad Bezděz, hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn, zámek Lemberk, zámek Sychrov, hrad Trosky, Valdštejn, zámek Zákupy a spousta dalších.

 

 


Je libo kus krásné přírody?

Pokud se necítíte přímo na horskou turistiku, navštivte v Liberci nejstarší botanickou zahradu České republiky. Pokud jste spíše na tuzemskou faunu a flóru, jistě oceníte přírodní krásy v okolí samotné Noviny a turistické trasy v těsném okolí penzionu. Ta žlutá vede od Karlova pod Ještědem až do Bílého Kostela nad Nisou. Přímo v Kryštofově Údolí začíná zelená, která vás dovede až na ještědský hřeben jihozápadně od obce. Údolím se vine cykloturistická trasa z Chrastavy do Křižan, která má převýšení asi dvě stě metrů. Přímo nad penzionem vlevo od Křižanského sedla je také krásný výhled na Ralsko, Bezděz a celý Máchův kraj a část Lužických hor.

Ve vašem vycházkovém deníčku by rozhodně neměl chybět ani výšlap na Ještěd. Krom vychlazeného piva na vrcholu by vás mohl zaujmout také Nový prales – komplex lesů na jižních svazích pod Ještědem, který je výsledkem dlouholetého projektu severočeské ekologické skupiny Čmelák. Cílem tohoto projektu je přeměna zdevastovaných smrkových monokultur v přirozené smíšené porosty spíše listnatého charakteru – tedy navrátit lesům jejich přirozené zdraví, stabilitu, odolnost a zvýšit druhovou diverzitu fauny i flóry.

 


Na své si příjdou určitě i milovníci hor a skal - už jejich názvy podněcují fantazii: Hrubá Skála, Malá Skála, Ralsko, Bílé kameny – Sloní Skály, Betlémské Skály, Drábské světničky, Český Ráj, Hradčanské stěny, Klokočské Skály a další – všechna majestátná skalní městečka jsou od Vitalpenzionu Novina jen co by člověk kamenem dohodil. A ostatně i třeba Prachovské skály jsou necelou hodinu cesty autem.


A co plavky? Brát s sebou či nebrat?

Určitě brát! Přímo v údolí, asi 3 kilometry od penzionu se můžete vyřádit v přírodním koupališti Kryštofovo Údolí. Pokud jste fandy filmů s Jaroslavem Marvanem, tak si jistě rádi zajedete na koupačku nebo lodičku k Hamerskému jezeru (asi 15 km od penzionu), kde se natáčel film Dovolená s Andělem. Dalšími možnostmi jsou kupříkladu koupaliště Český Dub, přehrada Bedřichov či Lužická jezera. Romantičtí plavci si jistě rádi udělají cestu, k Máchovu jezeru. Zapomenout nesmíme ani na Aquapark Liberec, který oceníte v případě, že venku zrovna není zrovna ukázkové počasí, potřebujete nějak zabavit na celý den děti a nebo prostě nejste na přírodní vodní plochy a dáváte přednost vodě čištěné.

 


Jste na muzea, galerie a nedáte dopustit na dobrou kávu?

Výborné kafe vám uvaříme přímo v penzionu a přímo v Kryštofově Údolí stojí také malá útulná kavárnička. Pro nezvyklý kávový zážitek si dojeďte do Křižan, kde v pražírně prodávají čerstvě namletou kávu a mívají skoro třicet druhů arabik a k tomu ještě robusty z různých koutů světa – Ekvádoru, Kostariky, Rwandy či Kolumbie. Nad šálkem výborné kávy si pak můžete sdílet zážitky ze severočeských muzeí a galerií – z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, sklářského muzea v Českém Boru, oblastní galerie v Liberci, Majáku Járy Cimrmana, skanzenu Pertotlice, ruční papírny Papyrey, muzea horolezectví v Jizerských horách v Hejnici či severočeského muzea v Liberci či z Muzea Českého Ráje v Turnově.

 

 

V Kryštofově údolí je tolik krás, že by vám ani 14 dnů nestačilo, abyste je stihli všechny navštívit. Přesto přijeďte a navštivte ty, které jsou vám nejvíce blízké. Vaše toulavé boty budou jistě nadšené, a až je na zimu zase schováte odpočívat do skříně, budou mít na co vzpomínat.


Těšíme se na vás.
Váš penzion Novina.

Další tipy najdete třeba na našich webovkách: www.penzionnovina.cz

 

PR