Veganství je zdravý a ohleduplný životní styl

Veganství je zdravý a ohleduplný životní stylVeganství je ohleduplný a zdravý způsob života, který se snaží maximálně respektovat ostatní živé bytosti a chovat se ohleduplně k životnímu prostředí (podle mnoha studií patří živočišná výroba k jedněm z nejvážnějších ekologických zátěží a produkuje více skleníkových plynů, než například doprava).

Veganství je podle světových lékařských studií zdravý životní styl, který navíc může sloužit při správně sestaveném veganském jídelníčku jako prevence mnoha onemocnění. Vyjádření zdravotnických organizací můžete najít v tomto článku – jedna z nejvýznamnějších organizací sdružujících lékaře zaměřujující se na výživu, Americký dietetická asociace, pak ve svém podrobném stanovisku již z roku 2003 jasně konstatuje: „Dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětského věku i dospívání." Celé stanovisko ADA v češtině si můžete přečíst zde: http://blisty.cz/art/25066.html.

Etické důvody veganství vycházejí z přesvědčení, že člověk by neměl způsobovat zbytečné utrpení jiným živým bytostem, které vnímají podle etologických studií bolest a utrpení podobně intenzivně, jak člověk. „Slovo Vegan označuje něco, co splňuje všechny nároky na přiměřenou kritiku o důslednosti vaše přístupu, kterou vám budou lidé adresovat,“ uvedl Donald Watson, první člověk, který slovo „VEGAN“ použil a zakladatel britské The Vegan Society (Donald Watson zemřel před několika lety ve svých 95 letech – bez masa se stravoval z etických důvodů osmdesát let, z toho šedesát vegansky). A dodává: „Nikdy nezapomínejte, že veganství je mnohem víc, než jen najít novou alternativu k vejcím na toastu nebo novému receptu na vánočku. Myšlenka žít skutečně ohleduplně není stará jen těch šedesát let, co se toto slovo používá, kde mnohem hloub, ke kořenům.“

Kromě etických důvodů má veganský životní styl i mnoho zdravotních benefitů, pokud je veganský jídelníček dobře sestavený. V poslední době zažívá obrovský boom zejména v západním světě, kdy hlavně v Americe se k němu přiklonilo mnoho osobností, jako například bývalý americký prezident Bill Clinton, sportovců (špičkové tenistky sestry Williamsovy), herců (Johny Depp, Brad Pitt), nebo hudebníků (Moby). Veganská strava má pozitivní vliv na energii, vytrvalost, přispívá řešení problémů s nadváhou a její výhody oceňuje stále více sportovců, zejméma v náročných odvětvích, jako jsou například bojové sporty. Celkově se počet lidí, kteří se stavují často už generace bez masa nebo všech živočišných produktů pohybuje ve stovkách milionů – například jen v Indii je to cca 400 000 000 lidí. V dnešní době už ani v České republice dávno neplatí, že by nabídka veganských potravin byla minimální. Kromě jídel, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a další se dá najít obrovské množsztví veganských alternativ i k běžným potravinám – na trhu jsou veganské salámy, klobásy, sýry, různá mléka, rostlinné maso apod. Většina těchto aletrnativ je výrazně zdravější, obsahuje mnohem méně tuku nebo cholesterolu. Ve větších městech fungují desítky veganských restaurací a i u běžných se stává zařazení veganských jídel pomalu normou. Pokud nicméně bydlíte někde, kde je odtížné vaše oblíbené veganské potraviny sehnat, přes internet je dnes dostupné takřka vše – mnoho výrobků najdete například na tomto odkazu.

Součástí veganského životního stylu samozřejmě není jen odmítání potravin živočišného působu, ale jakékoli další zneužívání a zabíjení zvířat, například pro kožešinovou módu, kůže, ale i třeba pro „zábavu“, jako jsou cirkusy apod.

Pokud se k veganskému životnímu stylu rozhodnete, při dobře sestaveném jídelníčku vám přinese kromě čistého svědomí vůči zvířatům i mnoho dalších výhod: budete se fyzicky cítit lépe, omezíte riziko některých chorob (například diabetu II), minimalizujete riziko problémů s obezitou a veganství přinese do vašeho života příliv nové energie.